Urmărește-ne în Social Media

Paradise Lost - Serpent on the Cross

Într-un nou val de emoție gotică și sonorități doom, legendara trupă britanică Paradise Lost lansează cel de‑al doilea single, „Serpent on the Cross”, extras de pe mult‑anunțatul album Ascension, programat să apară pe 19 septembrie 2025 prin Nuclear Blast Records.

Videoclipul ‑ o producție vizuală întunecată, cu imagini simbolice legate de cruce și șarpe ‑ amplifică atmosfera sumbră a piesei: crucea ca simbol al speranței vs. șarpele, metaforă a tristeții copleșitoare, „ready to take everything away”, după cum explică solistul Nick Holmes/

Sonoritatea piesei „Serpent on the Cross” este o continuare firească a liniei artistice ancorate în suferință și triumf morbid. Holmes descrie contrastul dintre stabilitatea oferită de cruce și întunericul șarpelui, creând un dialog sonor – tensionat și hipnotic. Versurile elaborează o dramă spirituală, iar riff‑urile se încolăcesc pe firul gothic‑doom specific, iar video‑clipul subliniază dualismul prin imagini gotice și obiecte ritualice.

"Ascension" marchează revenirea Paradise Lost după un ciclu de 5 ani, de la Obsidian (2020), fiind produs chiar de Gregor Mackintosh (chitară) și mixat/masterizat de Lawrence Mackrory . Coperta albumului trasează o paralelă între iconografia gotică și opera „The Court of Death” (1870‑1902) a lui George Frederic Watts, găzduită în Tate Gallery din Londra. În pânza originală, figura Morții ca înger pe tron e flancată de aluzii la speranță și mister, tema care se reflectă direct în peisajul sonor al albumului – „cavalcade of molten misery” în definirea lui Holmes .

Videoclipul extinde textura sonoră a piesei prin imagini dens încărcate: șarpele – simbol al anxietății și fragilității – se împletește cu cadre de cruce și decoruri ritualice într‑o lumină roșiatică, care evocă un crepuscul moral. Rădăcinile goth/doom transpiră din planurile întunecate și mișcările lente, deliberate. De aici derivă o estetică de adâncime, de gravitate existențială.

În 2024, Paradise Lost au revenit în România pentru un show memorabil la Rockstadt Extreme Fest, desfășurat între 30 iulie și 3 august, în Cetatea Râșnov. Evenimentul remarcabil rămâne concertul din 2014, susținut în cadrul festivalului de la Arenele Romane, unde trupa a oferit o seară electrizantă fanilor bucureșteni.

Comentarii