Urmărește-ne în Social Media

Green Day - The American Dream Is Killing Me

Green Day a lansat piesa şi videoclipul "The American Dream is Killing Me", primul single de pe viitorul său album, cel din 2024, "Saviours". Soseşte la fix de Halloween şi include variante zombie ale artiştilor.

Fanii Green Day au avut deja parte de câteva piese de pe albumul din 2024 interpretate live la concertele din ultima vreme. Inclusiv "Look Ma, No Brains". Acum ascultăm "The American Dream is Killing Me" şi savurăm un sunet al piesei care parcă nu s-a mai auzit de la Green Day de pe vremea lui lui "American Idiot", acum aproape 20 de ani.

E acel sound legănat de "cântec de mare", de pop-punk clasic, cu o poveste în spate şi potenţial de rock opera, cum a avut şi "American Dream". E clar la ce face aluzie videoclipul, alături de piesă: diviziunea din SUA, abuzul de arme şi zombii spălaţi pe creier care cutreieră mai degrabă social media decât străzile.

Ultimul album lansat de Green Day a fost "Father of All Motherf*ckers", care a sosit în 2020. Ei bine "Saviors" se va lansa pe 19 ianuarie 2024 prin Reprise Records şi prin Warner. Legat de noul single, Billie Joe and co au declarat că el a fost compus printre ultimele de pe noul disc. În acelaşi timp a dat senzaţia unui prim single cu care să spargă gheaţa.

Inspiraţia pentru viitorul disc provine de la power pop, punk, rock, indie, război, boală, inegalitate şi influenceri. De la sănătate mentală, schimbarea climatică, oligarhi, social media, fragilitate şi narcotice. Alte influenţe mai sunt Andy Warhol, John Waters, Quentin Tarantino. Iniţial noul album trebuia să se numească "1972", adică anul când s-au născut toţi cei 3 artişti din trupă.

Trupa a înregistrat materialul nou la Londra şi Los Angeles, alături de producătorul Rob Cavallo. Acesta a mai lucrat cu Green Day şi la "Dookie", "Insomniac", "Nimrod", "American Idiot" şi "Bullet In a Bible".

Green Day plănuieşte să plece în turneu în 2024, oprindu-se pe marile stadioane din America de Nord şi fiind însoţită de The Smashing Pumpkins şi Rancid, plus The Linda Lindas. Trupa este activă din 1987 şi a devenit un reper în lumea punk şi pop punk, cu un sound unic şi optimist. A creat una dintre cele mai celebre balade de toamnă din lume, "Wake Me Up When September Ends".

Comentarii

Muzică și film

Urmărește trailerul "Nimrods", un film inspirat de începuturile trupei Green Day

A fost lansat primul trailer pentru "Nimrods", o comedie muzicală inspirată de universul Green Day. Filmul este produs chiar de celebra formație americană. Mai multe detalii și video în articol.

Publicat

pe

Trailer "Nimrods"
Trailer "Nimrods" │ FOTO: captură YouTube

Filmul, scris și regizat de Lee Kirk, va avea lansarea în cinematografele americane pe 14 august. Producția este realizată de Live Nation Studios și a fost prezentată anterior sub titlul "New Years Rev", în cadrul ediției din 2025 a Festivalului Internațional de Film de la Toronto.

"Nimrods" urmărește aventura a trei liceeni convinși că formația lor a fost invitată să cânte în deschiderea unui concert Green Day de Revelion. Confuzia dă naștere unui șir haotic de evenimente, câteva dintre ele putând fi vizionate și în trailerul proaspăt lansat. Tot acolo se poate observa și prezența membrilor Green Day, Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt și Tré Cool, care joacă propriile roluri. Mai mult, artiștii au lucrat și la scenariu filmului alături de regizorul Lee Kirk.

Intriga filmului este inspirată de experiențele reale trăite de membrii Green Day înainte de succesul internațional. În perioada lor de început, artiștii călătoreau și susțineau concerte în condiții modeste, locuiau într-o dubă și încercau să își construiască un nume pe scena muzicală. Ulterior, albumul de debut "Dookie" (1994) avea să transforme formația într-un fenomen global.

Titlul filmului face trimitere la albumul "Nimrod", lansat de Green Day în 1997, unul dintre cele mai de succes discuri din cariera trupei. Materialul s-a vândut în peste trei milioane de copii și a fost certificat cu dublu platină. Distribuția este formată din Mason Thames, Mckenna Grace, Jenna Fischer, Angela Kinsey, Sean Gunn, Bobby Lee și Fred Armisen, alături de Kylr Coffman, Ryan Foust, Ignacio Diaz-Silverio și Keen Ruffalo.

TRAILER "Nimrods"

Citește în continuare

Sport & Divertisment

Green Day cântă la ceremonia de deschidere a Super Bowl 2026

Green Day va concerta în cadrul ceremoniei de deschidere a Super Bowl 2026. Evenimentul va avea loc pe 8 februarie la Stadionul Levi din Santa Clara, California.

Publicat

pe

Green Day - "American Idiot"
Green Day - "American Idiot" │ FOTO: Captură YouTube

Membrii trupei din East Bay, Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt și Tré Cool, vor da startul festivităților Super Bowl din acest an cu "cele mai emblematice imnuri rock" din repertoriul Green Day, a anunțat NFL. Ceremonia de deschidere, care va marca 60 de ani de istorie a Super Bowl, va fi transmisă live de NBC duminică, 8 februarie, înainte de marele meci.

"Suntem super entuziasmați să deschidem Super Bowl 60 chiar în curtea noastră! Ne simțim onorați să întâmpinăm MVP-urile care au modelat jocul și să deschidem seara pentru fanii din întreaga lume. Să ne distrăm! Să facem gălăgie!", a declarat vocalistul Billie Joe Armstrong, potrivit unui comunicat emis de NFL.

Cu peste 100 de milioane de urmăritori, Super Bowl este fenomenul mondial care unește oameni de pretutindeni în spiritul american. E mai mult decât un simplu meci de fotbal american – finala NFL este cel mai important eveniment sportiv din Statele Unite ale Americii.

"Sărbătorirea a 60 de ani de istorie a Super Bowl-ului cu Green Day ca trupa locală, în timp ce onorăm Legendele NFL care au contribuit la definirea acestui sport, este un mod incredibil de puternic de a deschide Super Bowl LX," a declarat Tim Tubito, director senior NFL.

În octombrie 2025, Official Charts dezvăluia că cel mai mare album rock al secolului 21 este "American Idiot" al trupei Green Day. Lansat în 2004, materialul s-a vândut în peste 2,6 milioane de unități, cifrele reprezentând vânzările și stream-urilor combinate din Marea Britanie. "Am făcut albumul "American Idiot" în semn de protest - împotriva fricii, a minciunilor, a apatiei. A fost totodată un album conceptual axat pe personaje. A fost riscant, a fost gălăgios, a fost personal - și a schimbat totul pentru noi", declara trupa după anunțul Official Charts. Găsești mai multe detalii pe InfoMusic.

Citește în continuare