Urmărește-ne în Social Media
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

Alina Eremia - 20:29 (produs de Carla's Dreams)

În prag de Dragobete, Alina Eremia lansează o piesă de dragoste cu un mesaj aparte. Melodia se numește ”20:29” și este compusă și produsă de Carla's Dreams împreună cu Alexandru Turcu.

"20:29" are versurile scrise de Carla's Dreams, stilul poetic al artistului din Moldova punându-și amprenta asupra acestui nou single. Alina Eremia împrumută puțin și din modul de interpretare al lui Carla's, rezultatul fiind o piesă ce se distinge de tot ce a lansat artista până acum.

În videoclip, Alina interpretează patru personaje, partenerul ei din această poveste fiind chiar iubitul ei, Edi Barbu.

Încă de mică, Alina Eremia și-a făcut demonstrat talentul reprezentând România la Eurovision Junior cu "Țurai". În 2011, artista a fost aleasă, în urma unui casting, să facă parte din LaLa Band și, în același timp, să fie protagonista serialului "Pariu cu Viața". Din 2012, ea a decis să se ocupe de cariera solo și a lansat numeroase piese ce au devenit hituri.

Printre cele mai îndrăgite și apreciate melodii ale artistei se numără: "A fost o nebunie", "Doar noi" feat. Mark Stam, "Tatuaj", "Poartă-mă", "De sticlă", "Vorbe pe dos", "69". Pe lângă succesul avut cu piesele solo, artista a colaborat cu nume sonore din industria muzicală precum: Mark Stam, Dirty Nano, Raluka, The Motans, Grasu XXL sau Nane.

Anul trecut, Alina Eremia a participat la Masked Singer. Artista a fost Lady Panda.

Comentarii

Concerte & turnee

Carla's Dreams și The Motans au urcat pentru prima dată împreună pe aceeași scenă, într-un concert din Paris

Carla's Dreams și The Motans au urcat pentru prima dată împreună pe aceeași scenă, pentru a interpreta piese din propriile repertorii. Totul s-a petrecut pe 19 octombrie, în cadrul unui concert din Paris, parte a turneului european "Și...? Dă-i!", întreprins de Carla's Dreams.

Publicat

pe

Carla's Dreams / The Motans
Carla's Dreams / The Motans │ FOTO: capturi YouTube

Concertul susținut duminică seară la Paris, parte din turneul "Și...? Dă-i!", le-a adus o surpriză fanilor: Carla's Dreams și The Motans au oferit un moment special, interpretând două dintre cele mai îndrăgite piese din discografiile lor: "Versus" și "Acele". Prestațiile au fost primite cu aplauze prelungite, filmate de zeci de spectatori și distribuite rapid pe rețelele sociale.

Mai mult decât atât, cei doi au interpretat piesa "Ne Bucurăm În Ciuda Lor" alături de Satoshi, artistul care deschide toate show-urile Carla's Dreams din acest turneu.

După apariția comună de la Paris, comunitățile ambilor artiști au început să spere la o piesă în colaborare. Pe rețelele sociale, fanii au inundat secțiunile de comentarii cu mesaje de susținere și entuziasm și cu speranța că The Motans și Carla's Dreams vor lansa o piesă împreună. Deși niciunul dintre artiști nu a confirmat oficial o astfel de colaborare, energia de pe scenă și reacțiile publicului lasă loc speculațiilor. Pentru mulți, momentul de la Paris pare doar începutul unei povești muzicale comune, una pe care o așteaptă deja cu nerăbdare.

Turneul "Și...? Dă-i!" continuă prin marile orașe europene

Momentul Carla's Dreams x The Motans a deschis perfect noul turneu "Și...? Dă-i!", cu care Carla's Dreams revine pe scenele internaționale. Grupul, cunoscut pentru stilul inconfundabil și versurile profunde, promite o serie de show-uri pline de emoție, energie și autenticitate. Setlist-ul include hituri precum "Sub Pielea Mea", "Te rog" sau "Victima".

Carla’s Dreams este unul dintre cele mai nonconformiste proiecte din industria muzicală, cu piese versatile, mesaje puternice și tematică diversă. Grupul se bucură de aprecierea a milioane de fani, are în portofoliu zeci de melodii lansate, sute de milioane de vizualizări și sute de concerte. Este una dintre trupele cu cea mai mare ascensiune din Republica Moldova, care a reușit să cucerească publicul din România și nu numai, într-un timp relativ scurt.

Citește în continuare

Muzică nouă

Urmărește-i pe Mihail și Alina Eremia cântând "Aud" live - VIDEO

Alina Eremia și Mihail folosesc răceala toamnei drept prilej pentru a ne reaminti că iubirea poate încălzi orice anotimp. Noul lor single, "Aud", a avut premiera live la radio, iar publicul a rezonat cu romantismul pe care versurile și vocile celor doi artiști l-au adus în FM.

Publicat

pe

Alina Eremia x Mihail - Aud (LIVE @ KISS FM)
Alina Eremia x Mihail - Aud (LIVE @ KISS FM) │ FOTO: Captură YouTube / Canal oficial Kiss FM

Primele fragmente din noua piesă "Aud" au fost distribuite de Alina în online în urmă cu câteva zile. Inițial nu s-a știut că Mihail este vocea masculină de pe acest single, surpriza fiind recent dezvăluită de artistă. Ulterior am aflat că piesa integrală, în versiunea de studio, va fi lansată joia aceasta, pe 9 octombrie. Cel mai probabil, tot atunci va apărea și videoclipul. 

Până la momentul lansării, primim, însă, încă un teaser. Alina și Mihail au fost invitați la Kiss FM, unde au interpretat piesa "Aud" live în premieră. Primele reacții nu au întârziat să apară. Fanii celor doi artiști s-au declarat încântați de colaborare, preconizând că "Aud" va fi unul dintre hiturile acestei toamne. Mai jos puteți citi câteva dintre aceste comentarii:

  • "Probabil cel mai bun duet din lume, ascultat în ultima vreme! Sincronizare perfectă. Felicitări pentru colaborare!"
  • "Alina si Mihail ne ucid cu vocile lor, ce duet minunat!"
  • "Calzi amândoi așa cum este dragostea! Un duet perfect ! Superb!"
  • "Mai pe scurt, colaborarea și hitul toamnei anului 2025!"

VIDEO: Alina Eremia și Mihail - "Aud" (Live la Kiss FM)

Alina Eremia și-a început cariera la o vârstă fragedă, iar în prezent este una dintre cele mai apreciate artiste din industria muzicală din România. Cântecele și colaborările ei au ajuns adeseori în topuri, printre cele mai apreciate piese numărându-se "Cum se face", "A fost o nebunie", "În dreapta ta" (feat. Vescan), "Tatuaj" și "Noi".

Recent, Spotify a ales-o pe Alina Eremia drept noua sa ambasadoare în cadrul programului global EQUAL. Proiectul a fost lansat în martie 2021 și are scopul de a promova egalitatea de gen și de a amplifica vocile feminine din muzică. Găsești mai multe detalii pe InfoMusic.

Mihail s-a făcut remarcat în peisajul muzical românesc nu doar prin vocea sa aparte, ci și prin sensibilitatea artistică cu care își conturează fiecare piesă. De la hitul "Mă ucide ea", care i-a adus notorietatea în 2016 și a stat săptămâni în șir în topurile radio, până la compoziții mai introspective precum "Who You Are" sau "Simt că ne-am îndepărtat", Mihail a construit un univers sonor coerent, melancolic și profund personal.

La începutul lui 2023, Mihail a lansat albumul de debut "To Whom We Return". Izolându-se într-o cabană pe lacul Tarnița pentru marea parte a anului 2019, procesul de creație al noului disc a reprezentat totodată o călătorie inițiatică pentru Mihail. Astfel, au luat naștere nouă cântece, nouă lumi muzicale, printre care "No Men's Drive" și "If Only".

Citește în continuare

Muzică nouă

Ascultă noua piesă Carla’s Dreams, Magnat și Feoctist, "Bem Coniac" (Audio)

Carla’s Dreams, Magnat și Feoctist pun o picătură de lichior în melancolia toamnei. "Bem Coniac", ne spun cei trei artiști, tot așa numindu-se și noua lor piesă.

Publicat

pe

Carla's Dreams
Carla's Dreams │ FOTO: captură YouTube / Carla's Dreams

Carla’s Dreams declară deschis sezonul de toamnă cu "Bem Coniac", un single nou, alături de doi tineri artiști din Republica Moldova, Magnat și Feoctist. Melodia este compusă de Carla’s Dreams, Maxim Sacultan și Feoctist Canatui, la producție contribuind Mihnea Parauan și Cătălin Temciuc.

"V-am cuprins! P.S: fiți responsabili!", ne spune Carla’s Dreams, acesta fiind mesajul ce însoțește lansarea noii piese.

Magnat & Feoctist au început colaborarea lor muzicală în urmă cu un deceniu. De-a lungul timpului, au reușit să îmbine cu succes elemente tradiționale moldovenești cu influențe moderne, creând un stil distinctiv care le-a adus recunoaștere pe ambele maluri ale Prutului. Recent, duo-ul a colaborat și cu Irina Rimes pentru piesa "5 Chiperi".

AUDIO: Carla’s Dreams cu Magnat și Feoctist - "Bem Coniac"

Carla’s Dreams este unul dintre proiectele cele mai nonconformiste din industria muzicala, cu piese versatile, mesaje puternice și tematică diversă. Un proiect muzical cu milioane de fani, zeci de piese lansate, sute de milioane de vizualizari, sute de concerte, fiind unul dintre proiectele din Moldova cu cea mai mare ascensiune, reusind să cucerească publicul din România și nu numai, într-un timp relativ scurt.

Piesa "Sub pielea mea #Eroina" a devenit una dintre cele mai apreciate melodii ale trupei Carla's Dreams, cucerind Ucraina, Rusia și ajungând pe locul 11 în Shazam la nivel mondial, cifre care depășesc performanțele unor artiști precum P!nk, Coldplay sau Florence + The Machine.

Anterior piesei "Bem Coniac", Carla’s Dreams a lansat "Lalele". Piesa apărea în noiembrie 2024, venind acompaniată de un videoclip regizat de Roman Burlaca, cu un scenariu inspirat din "Dublul" lui Dostoievski. Poți urmări clipul pe InfoMusic.

Pentru luna octombrie, Carla’s Dreams are programat un turneu în Europa, alături de Satoshi. Găsiți datele viitoarelor concerte aici.

Citește în continuare
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

CONCERTELE LUNII