Urmărește-ne în Social Media

3 Sud Est - Stele

La câteva zile după lansarea single-ului “Stele”, 3 Sud Est revine cu videoclipul piesei, regizat de Dan Petcan. Clipul redă în imagini povestea de iubire a doi tineri care transformă fiecare moment într-o clipă de neuitat și sărbătoresc dragostea prin joacă, tandrețe și dans.

Filmarile noului videoclip s-au desfășurat în București și au durat aproximativ 12 ore. Piesa este compusă de cei trei artiști și produsă de Laurențiu Duță.

“«Stele» este o piesă pe care o dedicăm tuturor îndrăgostiților și celor care își încredințează inima persoanei pe care o îndrăgesc, fără să se teamă de vulnerabilitatea de care dau dovadă. Cu siguranță vă veți regăsi atât în povestea piesei, cât și a clipului, care pune în scenă o frumoasă relație de dragoste a unui cuplu. Sperăm să vă placă!”, a declarat Laurențiu Duță.

Anul acesta, 3 Sud Est aniversează 20 de ani de activitate muzicală printr-un turneu național care se va încheia în luna decembrie. În plus, băieții pregătesc un nou album, iar din 19 ianuarie vor începe turneul de promovare a discului.

În vară, trupa 3 Sud Est a lansat “Am dat tot”, o piesă romantică, inspirată de amintirile și poveștile de dragoste trăite de ei, iar anul trecut, trupa a lansat single-ul și clipul “Cine ești?”, o frumoasa piesa de dragoste ce a cucerit topurile muzicale.

Tot în 2016, Laurențiu Duță, Viorel Sipos și Mihai Budeanu au lansat piesa “Adio”, iar în 2015 au colaborat cu Inna pentru hitul “Mai stai”, care a adunat peste 15 milioane de vizualizări pe YouTube.

3 Sud Est și-a început activitatea în 1998 și are în palmares cele mai importante premii ale industriei muzicale româneşti. Supranumiţi “Regii muzicii dance”, cei trei artiști au stabilit recorduri de vânzări în România: 800.000 de casete audio şi CD-uri vândute în toată ţara. Discul 3rei Sud Est (1998) a fost vândut în peste 200.000 de exemplare pe casetă audio şi în 6000 de exemplare pe CD, cifre uriașe pentru acea perioadă, greu de atins chiar și în prezent.

Comentarii

Muzică nouă

3 Sud Est și Andra cântă despre "Un sărut cât o viață" într-un nou videoclip

Iubirea este emoția care îi aduce din nou împreună pe 3 Sud Est și Andra. La 5 ani de la prima lor colaborare, artiștii revin cu o nouă piesă de dragoste, intitulată "Un sărut cât o viață".

Publicat

pe

3 Sud Est x Andra - "Un Sărut Cât O Viață" (imagine din videoclip)
3 Sud Est x Andra - "Un Sărut Cât O Viață" (imagine din videoclip) │ FOTO: Captură YouTube

Noul single este compus de Laurențiu Duță (muzică, text, producție) împreună cu Theea Miculescu (muzică, text), Mihai Budeanu (text) și Viorel Șipoș (text).

"Mă bucur enorm că, după cinci ani de la "Jumătatea mea mai bună", ne reîntâlnim în această formulă atât de dragă mie, alături de prietenii mei de la 3 Sud Est. Pentru mine, colaborarea cu ei are mereu ceva special… e despre prietenie, despre încredere și despre bucuria de a cânta împreună.

Astăzi (...) lansăm clipul noului nostru single, "Un Sărut Cât O Viață", o baladă despre iubirea care nu îmbătrânește niciodată. Sper din suflet ca această piesă să ajungă la inimile oamenilor și să fie iubită la fel de mult ca melodiile noastre de până acum!", a transmis Andra.

Videoclipul piesei "Un sărut cât o viață" este produs de NGM Creative și regizat de Bogdan Păun.

VIDEOCLIP: 3 Sud Est și Andra - "Un sărut cât o viață"

Andra este un pionier în industria muzicală și un artist versatil. Cu o carieră de peste 20 de ani, artista are în discografie 13 albume și multiple hituri. De-a lungul anilor, a câștigat premii precum Best Romanian Act și Europe Best Female Artist la MTV Europe Awards, în 2016. A colaborat, de asemenea, cu artiști de renume precum Enrique Iglesias, David Bisbal, Descemer Bueno și Lil Eddie.

3 Sud Est este una dintre cele mai cunoscute și apreciate trupe de muzică pop din România, ce a cucerit publicul cu hituri precum "Amintirile", "De ziua ta" și "Jumătatea mea", dar și cu multe alte piese care i-au consacrat pe muzicieni de-a lungul timpului. 3 Sud Est a reușit să inspire și să încânte milioane de fani din întreaga lume și, până în prezent, trupa a susținut numeroase concerte atât în țară, cât și în Republica Moldova, Las Vegas, Los Angeles, Sacramento, Bruxelles, Londra, Frankfurt, Montreal, Toronto, New York, Detroit, Chicago și Atlanta.

Citește în continuare

Concerte & turnee

Revelion 2026 în aer liber la Piața Alba Iulia: 3 Sud Est, IRIS, Spitalul de Urgență fac parte din program

3 Sud Est, IRIS, Spitalul de Urgență, Azur și Arsenium (ex-Ozone) vor urca pe scena din Piața Alba Iulia (Sectorul 3) în noaptea dintre ani, la singurul Revelion public din București. Găsești în articol mai multe detalii.

Publicat

pe

Cristi Minculescu alături de IRIS în concertul ROCKOLINDE de pe 22 decembrie 2015 │ FOTO: Ionut Paraschiv / InfoMusic.ro

Povestea târgului de Crăciun Winter Wonderland din Piața Alba Iulia din București continuă cu o veritabilă petrecere de Revelion. Organizatorii promit concerte live, show-uri multimedia, efecte speciale, lasere și un foc de artificii spectaculos. Spectacolul începe pe 31 decembrie, la ora 19:00, iar accesul este gratuit.

Program muzical Revelion 2026 în Piața Alba Iulia

  • 20:00 - 20:50 - Azur
  • 21:00 - 21:50 - 3 Sud Est
  • 22:00 - 22:50 - Spitalul de Urgență
  • 23:00 - 23:50 - Arsenium
  • 23:50 - 00:00 - IRIS
  • 00:00 - 00:10 - artificii, lasere și efecte speciale
  • 00:10 - 01:50 - IRIS

Mai multe despre artiștii care susțin concerte la Revelionul 2026 din Piața Alba Iulia

3 Sud Est

3 Sud Est este una dintre cele mai cunoscute și apreciate trupe de muzică pop din România, ce a cucerit publicul cu hit-uri precum "Amintirile", "De ziua ta" și "Jumătatea mea", dar și cu multe alte piese care i-au consacrat pe muzicieni de-a lungul timpului. 3 Sud Est a reușit să inspire și să încânte milioane de fani din întreaga lume și, până în prezent, trupa a susținut numeroase concerte atât în țară, cât și în Republica Moldova, Las Vegas, Los Angeles, Sacramento, Bruxelles, Londra, Frankfurt, Montreal, Toronto, New York, Detroit, Chicago și Atlanta.

IRIS

Cristi Minculescu (voce), Valter Popa (chitară solo) şi Doru Borobeică (bass) sunt unii dintre cei mai iubiți muzicieni români, cu o carieră încununată de succese. Vocea inconfundabilă și personalitatea electrizantă fac din Cristi Minculescu un simbol al muzicii românești. Minunata rebeliune a interpretărilor sale, starea de libertate transmisă atâtor generații, mesajul nealterat al muzicii sale sunt doar câteva ingrediente ale spiritului rock transmis de artist în 45 de ani de carieră.

Spitalul de Urgență

Spitalul de Urgență este un proiectul rock-etno înființat de Dan Helciug. În anul 2000, a lansat primul material, EP-ul "Trăiască Berea!" cu care au lovit din plin piața muzicală și au devenit cunoscuți. Un an mai târziu a lansat și primul album, intitulat "Să Cânte Muzica!", în același stil care i-a consacrat. Cele două single-uri -"Bici My Mother" și "Prietenii" au cunoscut același succes ca și piesa "Trăiască Berea" și se cântau la toate petrecerile. Câteva luni mai târziu, formația Spitalul De Urgență a prezentat un nou single "Ori La Bal Ori La Spital" , ca avanpremieră a albumului "Spitalomania". Au urmat discurile "Stupefiant", Alcool Rafinat", "FPS" sau "Bua Bua".

Azur

Azur este o formație de muzică de petrecere din România, înființată la Brăila. Este considerată prima formație care a tratat maneaua lăutărească (interpretată în anii 1970 de Romica Puceanu, Gabi Luncă, Victor Gore) în manieră pop, sub influența interpreților în vogă din țările balcanice ale blocului comunist. Dintre formațiile de gen, Azur a rămas una dintre preferatele publicului român, fapt confirmat de discografia foarte bogată cu peste 25 de albume.

Arsenium

Membru fondator al proiectului O-Zone, Arsenium a cucerit lumea alături de Dan Bălan și Radu Sîrbu, cu hituri precum "Dragostea din tei", "Despre tine" și "De ce plâng chitarele". În 2006, reprezentat Moldova la Eurovision cu piesa "Loca", iar în 2008 a lansat "Rumadai", single ce a ajuns în Top 100 în țări precum Germania și Austria. În 2014, artistul a reprezentat România în cadrul Vina del Mar Festival, cel mai important festival din America Latină și a câștigat premiul pentru "Best Performer". De-a lungul timpului, Arsenium a lansat piese precum "Love Me... Love Me", "Porque te amo", "Bella Bella" , "Bon ami" (alături de Mianna și Heren), dar și "O Zi" (alături de Holograf).

Citește în continuare