Cele mai așteptate concerte în România și recomandăriCele mai importante concerte în Romania în 2019 Cătălin Rulea (Toulouse Lautrec) @InfoMusicVIDEO: Dezbatem "Șmecherul din tine" cu Cătălin Rulea la X ani de Toulouse Lautrec - Află care-i șmecheria INFO CONCERT:
BZN - Grand Finale Tour
BZN / Michael BoltonCu voucherul InfoMusic, obții 45% reducere la concertele BZN și Michael Bolton Olanda este câștigătoarea Eurovision 2019 - VEZI CLASAMENTUL Lucia la InfoMusicLucia tratează un tabu al societății în piesa Catastrophe: "Mă lovesc de chestia asta foarte des" - VIDEO Un bis plin de dragoste de la Lenny Kravitz - RECENZIE CONCERT

Festivalul Internațional „George Enescu” - ediția XXI - 2013 la Ateneul Român

Festivalul George Enescu Raportează erori Data: duminică, 1 septembrie 2013- sâmbătă, 28 septembrie 2013Ora de incepere: 00:00 Loc:
Ateneul Român,
București 27431

Ediția a XXI-a a Festivalului George Enescu se va desfășura în perioada 1-28 septembrie 2013, la București și în mai multe orașe din țară și va găzdui peste 150 de evenimente. Festivalul George Enescu face parte din circuitul internațional de acest gen, punând Bucureștiul pe agenda marilor orchestre și a unora dintre cei mai faimoși interpreți la nivel mondial. Principalele concerte din București vor avea loc la Ateneul Român și Sala Palatului.

Un prim contingent de abonamente pentru o parte dintre concerte s-a epuizat în timp record pe data de 15 ianuarie. Biletele individuale vor fi disponibile începând cu data de 15 aprilie 2013.

Festivalul oferă iubitorilor de muzică un mix cultural unic: mari orchestre și interpreți cântă Enescu în România, alături de lucrări ale altor creatori de marcă din patrimoniul cultural universal, precum Wagner, Verdi și Britten, care vor fi aniversați la ediția din 2013; muzica clasică se întâlnește cu cele mai noi tendințe din muzica și baletul contemporan; iar noi talente vor fi promovate prin intermediul secțiunii de Concurs Internațional.

Prețurile abonamentelor la Festivalul George Enescu

Festivalul oferă 6 tipuri de abonamente, corespunzătoare seriilor de concerte din cadrul evenimentului, inclusiv o categorie specială pentru elevi, studenți și pensionari.

  • Abonament de Tip A – Seria „Mari Orchestre ale Lumii” cuprinde 29 de concerte, care vor avea loc la Sala Mare a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sala de spectacol, astfel
    • Categoria I - 1.500 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a II-a - 1.300 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a III-a - 700 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a IV-a - 400 RON (inclusiv TM)
  • Abonament Tip B - Seria “RECITALURI şi CONCERTE CAMERALE” cuprinde 17 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel:
    • Categoria I - 800 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a II-a - 700 RON (inclusiv TM)
  • Abonament Tip C - Seria “CONCERTELE de la MIEZUL NOPŢII” cuprinde 10 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel:
    • Categoria I - 600 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a II-a - 450 RON (inclusiv TM)
  • Abonament Tip D - Seria  “ENESCU şi CONTEMPORANII SĂI” cuprinde 7 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român și Sala Mică a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel:
    • Categoria I - 150 RON (inclusiv TM)
    • Categoria a II-a - 110 RON (inclusiv TM)
  • Abonament Tip E - Seria  “MUZICA SECOLULUI XXI – Workshop” cuprinde 7 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român și Sala Mică a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel:
    • Categoria I - 150 RON (inclusiv TM)
    • Categ. a II-a - 110 RON (inclusiv TM)
  • Abonament Tip F destinat exclusiv elevilor, studenţilor şi pensionarilor pentru Seria MARI  ORCHESTRE  ale  LUMII care cuprinde 29 concerte, ce vor avea loc la Sala Mare a Palatului.
    • Prețul pentru aceste abonamente este de 300 de RON, fiind o categorie unică. Numărul acestor abonamente este limitat. Configurația Sălii Palatului poate suferi modificari pentru îmbunătățirea acusticii, lucrări ce includ dezafectarea lojilor. În cazul în care datorită acestor operațiuni, locurile în loji nu vor mai fi utilizabile, deținătorii acestui tip de abonament vor primi un loc echivalent în primele rânduri din sectoarele K, L, J, M.

Abonamentele se pot cumpăra de pe site-ul Eventim.ro (vezi link în caseta tehnică), care pune la dispoziţie multiple metode de plată şi livrare, precum şi posibilitatea de a alege direct locurile pe planul de sală. Alte informații cu privire la abonamente puteți solicita prin e-mail enescu [at] eventim.ro  sau telefonic la +40 21 250 10 08 de luni până vineri între orele 10.00 – 20.00 și sâmbătă între orele 10.00 – 14.00.

Evenimente de marcă din cadrul Festivalului Internațional „George Enescu” 2013 - selecție

  • Staatskapelle Berlin sub bagheta lui Daniel Barenboim și Radu Lupu, pian – Seria Mari Orchestre ale Lumii – 01.09.2013, Sala Mare a Palatului
  • Hesperion XXI – La Capella Reial de Catalunya sub bagheta lui Jordi Savall – Seria Concertele de la Miezul Nopții – 20.09.2013, Ateneul Român
  • Recital Radu Lupu – Seria Recitaluri și Concerte Camerale – 04.09.2013, Ateneul Român
  • Rundfunk – Sinfonieorchester sub bagheta lui Marek Janowsky– Seria Mari Orchestre ale Lumii – Wagner – 19.09.2013, Sala Mare a Palatului
  • Vortice Dance Company – Seria Operă și Balet – 19.09.2013, Opera Națională București
  • Filarmonica de Stat „Transilvania” Cluj sub bagheta lui Jorg Widmann – Seria Muzica Secolului XXI – Workshop Enescu și contemporanii săi – 06.09.2013, Ateneul Român

Programul Festivalului Enescu pe zile

[tab:01.09]

DUMINICĂ, 01.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - STAATSKAPELLE BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: DANIEL BARENBOIM
  • Solist: RADU LUPU – pian
  • Program:
    • G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
    • Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

DUMINICĂ, 01.09, 19:45

CONCERTE ÎN ȚARĂ - TIMIŞOARA

  • Locație: FILARMONICA "BANATUL" DIN TIMIŞOARA
  • Dirijor: MARTIN YATES
  • Solist: MATEI VARGA – pian
  • Program:
    • Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
    • Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
    • T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
    • Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

DUMINICĂ, 01.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - CAMERON CARPENTER

  • Locație: Ateneul Român
  • Recital CAMERON CARPENTER – orgă
  • Program:
    • "The Theatre of the Organ"

[tab:02.09]

LUNI, 02.09, 17:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - Ansamblul "ARCHAEUS"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: LIVIU DĂNCEANU
  • Program:
    • George Balint – Muzica pentru Archaeus
    • Michael Denhoff – Strophen (I)
    • Ştefan Niculescu – Triplum II
    • Michael Denhoff – Strophen (II)
    • Dan Buciu – Schițe pentru un autoportret, septet
    • Michael Denhoff – Strophen (III)
    • Horia Surianu – Reverie Byzantine en Canon
    • Michael Denhoff – Strophen (IV)
    • Javier Darias – Ucanca
    • Aurel Stroe – Humoreske mit zwei durchblicken zum leeren

LUNI, 02.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - STAATSKAPELLE BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: DANIEL BARENBOIM
  • Program:
    • W. A. Mozart - Concertul pentru douã piane în Mi bemol Major
  • Solişti: DANIEL BARENBOIM, RADU LUPU
    • G. Verdi – "Quattro pezzi sacri" (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
  • Cu participarea CORULUI  FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
  • Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

[tab:03.09]

MARŢI, 03.09, 17:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - FILARMONICA "BANATUL" DIN TIMISOARA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: MARTIN YATES
  • Solist: MATEI VARGA – pian
  • Program:
    • Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
    • Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
    • T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
    • Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

MARŢI, 03.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MANFRED HONECK
  • Solist: YUJA WANG – pian
  • Program:
    • P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
    • D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

[tab:04.09]

MIERCURI, 04.09, 17:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: VLADIMIR SPIVAKOV
  • Solist:  SERGEY DOGADIN – vioară
  • Program:
    • G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră op. 27 "Săteasca"
    • E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
    • C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
    • S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

MIERCURI, 04.09, 19:30

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - RADU LUPU

  • Locație: Ateneul Român
  • Recital RADU LUPU – pian
  • Program:
    • Fr. Schubert – Sonata pentru pian în La Major D 959
    • Fr. Schubert – Sonata pentru pian în Si bemol Major D 960

[tab:05.09]

JOI, 05.09, 17:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IAŞI

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: LEO HUSSAIN
  • Solist: MARINO FORMENTI – pian
  • Program:
    • Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
    • Sir Peter Maxwell Davis – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
    • Harrison Birtwistle – Earth Dances

JOI, 05.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRE DE PARIS

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: PAAVO JÄRVI
  • Solistă: VILDE FRANG – vioară
  • Program:
    • H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
    • B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
    • C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78

[tab:06.09]

VINERI, 06.09, 13:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - "ARCADIA" STRING QUARTET

  • Locație: Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
  • Program:
    • Adrian Pop – Opt bagatele pentru cvartet de coarde
    • Ulpiu Vlad – Pe acest pământ însorit II
    • Martin Torp – Cantico delle creature
    • Dan Variu – Cvartet de coarde (primă audiţie)
    • Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"

VINERI, 06.09, 17:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: JÖRG WIDMANN
  • Program:
    • Ulpiu Vlad – Simfonia I "Drumuri în lumină"
    • J. Widmann – Concertul pentru trompetă şi orchestră mică în Si bemol Major "Ad absurdum" (dedicată lui Sergei Nakariakov)
  • Solist: SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
    • J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
  • Solişti: TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatură, WILHELM BRUCK – chitară

VINERI, 06.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

  • Locație: Opera Națională Bucureşti
  • "OTELLO" de Giuseppe Verdi
    • Dirijor: KERI-LYNN WILSON
    • Regizor: VERA NEMIROVA
    • Scenograf: VIORICA PETROVICI
    • Maestru de cor: STELIAN OLARIU
    • Asistent regie: IRINA MACOVEI
    • Distribuţia:
      • Otello – PETER SEIFFERT
      • Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
      • Iago – ŞTEFAN IGNAT
      • Emilia – ANDREEA IFTIMESCU
      • Cassio – IONUŢ HOTEA
      • Roderigo – VALENTIN RACOVEANU
      • Ludovico – MARIUS BOLOŞ
      • Montano – MIHNEA LAMATIC
      • Un herald – DAN INDRICĂU

VINERI, 06.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRE DE PARIS

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: PAAVO JÄRVI
  • Program:
    • G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
    • S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

VINERI, 06.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - EUROPA GALANTE

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor şi solist: FABIO BIONDI
  • Program:
    • A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major "Il Coro delle Muse" RV149
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
    • A. Vivaldi – Uvertura la opera "Ercole su’l Termodonte" RV710
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

[tab:07.09]

SÂMBĂTĂ, 07.09, 11:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - ENSEMBLE "TÉLÉMAQUE"

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Program:
    • A. Iorgulescu – lucrare în primă audiție
    • Bernard Cavanna – lucrare în primă audiție
    • Alin Gherman – lucrare în primă audiție
    • Martjin Paddding – lucrare în primă audiție
    • Ted Hearn – lucrare în primă audiție
    • Tatiana Catanzaro – lucrare în primă audiție
    • Liviu Dănceanu – Hexaih op.147

SÂMBĂTĂ, 07.09, 17:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - "TAMMUZ" Quartet

  • Locație: Ateneul Român
  • Invitat: OLIVER TRIENDL – pian
  • Program:
    • R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75
    • G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
    • G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

SÂMBĂTĂ, 07.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: BERTRAND DE BILLY
  • Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER
  • Program:
    • A. Schönberg – Gurre-Lieder
    • Distribuţia:
    • Tove – VIOLETA URMANA
    • Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
    • Klaus – JOHN DASZAK
    • Waldtaube – JANINA BAECHLE
    • Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
    • Narator – MARCEL IUREŞ

SÂMBĂTĂ, 07.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - Ansamblul "LA VENEXIANA"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: CLAUDIO CAVINA
  • Corul de cameră "PRELUDIU" al Centrului Naţional de Artă "Tinerimea Română"
  • Dirijorul corului: VOICU ENĂCHESCU
  • Program:
    • Cl. Monteverdi – L’Orfeo SV318
    • Distribuţia:
    • La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI
    • Orfeo – FURIO ZANASI
    • Messaggera / Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO
    • Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI
    • Plutone – RAFFAELE COSTANTINI
    • Caronte – SALVO VITALE
    • Apollo / Pastore I – MAKOTO SAKURADA
    • Pastore II / Spirito I – ALESSIO TOSI
    • Pastore III – RAFFAELE PE'
    • Pastore IV / Spirito II – MAURO BORGIONI

[tab:08.09]

DUMINICĂ, 08.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - SIBIU

  • EUROPA GALANTE
  • Dirijor şi solist: FABIO BIONDI
  • Program:
    • A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major "Il Coro delle Muse" RV149
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
    • A. Vivaldi – Uvertura la opera „Ercole su’l Termodonte” RV710
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204
    • A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

DUMINICĂ, 08.09, 11:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP "MINGUET" Quartet

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Program:
    • Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenräume, Verwebungen..."
    • Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
    • Solistă: SARAH MARIA SUN – soprană
    • Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
    • Solist: JÖRG WIDMANN – clarinet

DUMINICĂ, 08.09, 17:00

MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP - Ansamblul "PROFIL"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: TIBERIU SOARE
  • Program:
    • Adrian Enescu – Audio Games
    • Viorel Munteanu – lucrare în primă audiție
    • Mihai Măniceanu – lucrare în primă audiție
    • Adrian Iorgulescu – lucrare în primă audiție
    • Octavian Nemescu – lucrare în primă audiţie
    • Tristan Murail – L’Esprit des dunes

DUMINICĂ, 08.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: LAWRENCE FOSTER
  • Program:
    • D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
    • J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
    • Solişti: PINCHAS ZUKERMAN – vioară
    • AMANDA  FORSYTH – violoncel
    • M. Ravel – Rapsodie espagnole
    • M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
    • M. Ravel – Alborada del Gracioso
    • M. Ravel – Bolero

DUMINICĂ, 08.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - Orchestra "ARMONIA ATENEA"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: GEORGE PETROU
  • Program:
    • G.F. Händel – Alessandro HWV21 (Dramă muzicală în trei acte)
    • Libret: Paolo Rolli
    • Distribuţia:
    • Alessandro – MAX EMANUEL CENČIĆ
    • Rosanne – VIVICA GENAUX
    • Lisaura – LAURA AIKIN
    • Clito – PAVEL KUDINOV
    • Tassile – XAVIER SABATA
    • Leonato – JUAN SANCHO
    • Cleone – VASILY KHOROSHEV

[tab:09.09]

LUNI, 09.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - BRAŞOV

  • Trio PINCHAS ZUKERMAN, AMANDA FORSYTH, ANGELA CHENG
  • Program:
    • W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301
    • R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70
    • Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7
    • F. Mendelssohn – Trio pentru pian în re minor op. 49

LUNI, 09.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - WIENER AKADEMIE

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: MARTIN HASELBÖCK
  • Program:
    • "THE INFERNAL COMEDY" – O crimă melodramatică
    • Scenariul şi regia: Michael Sturminger
    • Muzica: A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.
    • Narator: JOHN MALKOVICH
    • Solişti:
    • LAURA AIKIN – soprană
    • BERNARDA BOBRO – soprană
    • ALEKSANDRA ZAMOJSKA – soprană

LUNI, 09.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

  • Locație: Opera Naţională Bucureşti
  • "OTELLO" de Giuseppe Verdi
    • Dirijor: KERI-LYNN WILSON
    • Regizor: VERA NEMIROVA
    • Scenograf: VIORICA PETROVICI
    • Maestru de cor: STELIAN OLARIU
    • Asistent regie: IRINA MACOVEI
    • Distribuţia:
    • Otello – PETER SEIFFERT
    • Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
    • Iago – ŞTEFAN IGNAT
    • Emilia – ANDREEA IFTIMESCU
    • Cassio – IONUŢ HOTEA
    • Roderigo – VALENTIN RACOVEANU
    • Ludovico – MARIUS BOLOŞ
    • Montano – MIHNEA LAMATIC
    • Un herald – DAN INDRICĂU

LUNI, 09.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: JURAJ VALCUHA
  • Solistă: ANNA TIFU – laureată a Concursului Internaţional "George Enescu" - ediţia 2007
  • Program:
    • G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
    • Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
    • I. Stravinski – Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

[tab:10.09]

MARŢI, 10.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - BRAŞOV

  • FILARMONICA BRAŞOV
  • Dirijor: CRISTIAN OROŞANU
  • Solist: NIKOLAI TOKAREV
  • Program:
    • P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestră în si bemol minor op. 23
    • P.I. Ceaikovski – Simfonia în si minor op. 58 "Manfred"

MARŢI, 10.09, 17:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: THOMAS ZEHETMAIR
  • Program:
    • G. Fauré – Suita pentru orchestră "Pelléas et Mélisande" op. 80
    • G. Enescu – Simfonia de cameră  pentru 12 instrumente soliste op. 33
    • G. Fauré – Elegie pentru violoncel şi orchestră op. 24a
    • Solist: MARIN CAZACU – violoncel
    • M. Ravel – Concertul pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 83
    • Solist: JEAN-YVES THIBAUDET – pian

MARŢI, 10.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: JURAJ VALCUHA
  • Program:
    • O. Respighi – Poemul simfonic "I Pini di Roma"
    • Cl. Debussy – "Marea", trei schiţe pentru orchestră L 109
    • M. Ravel – Suita nr. 1 şi Suita nr. 2 pentru orchestră "Daphnis şi Chloe" 57 a, b

[tab:NL]

[tab:11.09]

MIERCURI, 11.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor şi solist: RUDOLF  BUCHBINDER
  • Program:
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 3

MIERCURI, 11.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: ANTONIO PAPPANO
  • Program:
    • M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
    • G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
    • Solist: MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
    • A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 "Din lumea nouă"

[tab:12.09]

JOI, 12.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor şi solist: RUDOLF  BUCHBINDER
  • Program:
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 "Imperialul"

JOI, 12.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: ANTONIO PAPPANO
  • Program:
    • G. Verdi – Requiem
    • Solişti:
    • LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
    • EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
    • JOHAN BOTHA – tenor
    • RENÉ PAPE – bas

VINERI, 13.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - TIMIŞOARA

  • ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" TIMIŞOARA
  • Dirijor: GHEORGHE COSTIN
  • Solişti: MANUELA IANA-MIHĂILESCU şi DRAGOŞ MIHĂILESCU
  • Program:
    • G. Enescu – Suita a II-a în Do Major op. 20
    • Fr. Poulenc – Concertul în re minor pentru două piane şi orchestră FP 61
    • B. Bartók –  Suita "Mandarinul miraculos" op. 19

[tab:13.09]

VINERI, 13.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: ENRIQUE MAZZOLA
  • Solist: CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian
  • Program:
    • J. Ibert – Bacchanale
    • A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55
    • M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82
    • D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
    • M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră op. 57b "Daphnis et Chloé"

VINERI, 13.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

  • Locație: Opera Națională Bucureşti
  • "TANNHÄUSER" de Richard Wagner
    • Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
    • Regizor: ŞTEFAN NEAGRĂU
    • Scenograf: ADRIANA URMUZESCU
    • Maestru de cor: STELIAN OLARIU
    • Coordonator artistic: CĂTĂLIN IONESCU ARBORE
    • Distribuţia:
    • Tannhäuser – MARIUS VLAD BUDOIU
    • Elisabeth – IULIA ISAEV
    • Venus – ANTONELA BÂRNAT
    • Wolfram von Eschinbach – IORDACHE BASALIC
    • Hermann – HORIA SANDU
    • Walther von der Vogelweide – JAMES LEE
    • Biterolf – MARIUS BOLOŞ
    • Heinrich der Schreiber – ANDREI LAZĂR
    • Reinmar von Zweter – IUSTINIAN ZETEA
    • Ein junger Hirt – SIMION VALENTIN
    • Vier Edelknaben – TANIA RUSKOVA, OANA JIANU, FLORENTINA PICUS, TAISIA TIMOTIN

VINERI, 13.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: VLADIMIR JUROWSKY
  • Solist: ANIKA VAVIC – pian
  • Program:
    • N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
    • S. Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
    • A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

VINERI, 13.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor şi solist: CHRISTIAN ZACHARIAS
  • Invitat: DANA CIOCÂRLIE – pian
  • Program:
    • W.A. Mozart – Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364
    • W.A. Mozart – Concertul pentru două piane în Mi bemol Major K 365
    • W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

[tab:14.09]

SÂMBĂTĂ, 14.09, 11:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - ALTENBERG TRIO WIEN

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Program:
    • D. Şostakovici – Trio nr. 1 în do minor op. 8 (1923)
    • G. Enescu – Trio în la minor (1916)
    • M. Ravel – Trio în la minor (1914)

SÂMBĂTĂ, 14.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
  • Solist: ALISSA MARGULIS – vioară
  • Program:
    • A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (după J.S. Bach – Ofranda Muzicală BWV 1079/5)
    • B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră SZ112, BB 117
    • G. Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17

SÂMBĂTĂ, 14.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: VLADIMIR JUROWSKY
  • CORUL ACADMIC RADIO
  • Dirijor: DAN MIHAI GOIA
  • Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară
  • Program:
    • J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
    • G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

SÂMBĂTĂ, 14.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

  • Locație: Ateneul Român
  • Solist şi dirijor: CHRISTIAN ZACHARIAS
  • Invitat: DANA CIOCARLIE – pian
  • Program:
    • W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K.320 "Posthorn"
    • W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major K.488
    • W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 în re minor K.397
    • W.A. Mozart – Rondo în Re Major K.485

[tab:15.09]

DUMINICĂ, 15.09, 11:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER – pian

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Program:
    • G. Fauré – Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107
    • G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105
    • F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259
    • G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1
    • Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
    • G. Enescu – Suita nr. 3 pentru pian op. 18 “Carillon nocturne”
    • Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
    • (7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

DUMINICĂ, 15.09, 17:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - HARMONIUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: OTOMO NAOTO
  • Program:
    • A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
    • Solist: IONUŢ BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
    • Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
    • G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

DUMINICĂ, 15.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MAREK JANOWSKI
  • Program:
    • R. Wagner – Rheingold
  • Distribuţia:
    • Wotan – EGILS SILINS
    • Donner – VALENTIN VASILIU
    • Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
    • Loge – CHRISTIAN ELSNER
    • Alberich – ŞTEFAN IGNAT
    • Mime – ARNOLD BEZUYEN
    • Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
    • Fafner – SORIN COLIBAN
    • Fricka – ELISABETH KULMAN
    • Freia – ALEXANDRA REINPRECHT

DUMINICĂ, 15.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - GHISLIERI CHOIR & CONSORT

  • Locație: Ateneul Român
  • "DEATH AND RESURRECTION" – între Baroc şi Clasicism
    • Un proiect al Fundației Royaumont (Franța) şi al Colegiului Ghislieri (Italia)
  • Dirijor: GIULIO PRANDI
  • Solişti: EMANUELA GALLI – soprană, SALVO VITALE – bas
  • Program:
    • W.A. Mozart – Regina Coeli în Do Major KV 108 (1771)
    • D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774)

[tab:16.09]

LUNI, 16.09, 18:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MAREK JANOWSKI
  • Program:
    • R. Wagner – Walküre
  • Distribuţia:
    • Sigmund – TORSTEN KERL
    • Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
    • Wotan – EGILS SILINS
    • Sieglinde – MELANIE DIENER
    • Brünnhilde – PETRA  LANG
    • Fricka – ELISABETH KULMAN

LUNI, 16.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - VORTICE DANCE COMPANY

  • Locație: Opera Națională Bucureşti
  • Program:
    • "DRACULA"
  • Coproducţie: Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
  • Regia şi coregrafia: Cláudia Martins, Rafael Carriço
  • Scenografia, videografia, sonoplastia: Rafael Carriço
  • Figurine: Jorge Liborio
  • Solişti: Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar, Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho
  • Regia tehnică: Nuno Martins
  • Designer de lumini, efecte audio-visuale: Luis Paz
  • Muzica: Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed

[tab:17.09]

MARŢI, 17.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: JAMES GAFFIGAN
  • Solist: TRULS  MØRK – violoncel
  • Program:
    • A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191)
    • A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

MARŢI, 17.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: SEMYON BYCHKOV
  • Solist: GAUTIER CAPUÇON – violoncel
  • Program:
    • G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 8
    • G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

[tab:18.09]

MIERCURI, 18.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: JAMES GAFFIGAN
  • Solist: FAZIL SAY – pian
  • Program:
    • G. Enescu – Issis (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului)
    • Cu participarea Corului de cameră "PRELUDIU" al Centrului Naţional de Artă "Tinerimea Română"
  • Dirijor: VOICU ENĂCHESCU
    • W.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major K.467
    • J. Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major H.1/104 "Londra"

MIERCURI, 18.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: SEMYON BYCHKOV
  • Solist: KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian
  • Program:
    • M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
    • F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
    • C. Franck – Simfonia în re minor

[tab:19.09]

JOI, 19.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - ORADEA

  • FILARMONICA DE STAT ORADEA
  • Dirijor: ROMEO RÎMBU
  • Solist: ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional "G. Enescu" 2011)
  • Program:
    • G. Enescu – B. Bartók

JOI, 19.09, 17:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MAREK JANOWSKI
  • Program:
    • R. Wagner – Siegfried
  • Distribuţia:
    • Siegfried – STEFAN VINKE
    • Mime – ARNOLD BEZUYEN
    • Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
    • Alberich – ŞTEFAN IGNAT
    • Fafner – SORIN COLIBAN
    • Erda – MARIA RADNER
    • Brünnhilde – CATHERINE FOSTER

JOI, 19.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - VORTICE DANCE COMPANY

  • Locație: Opera Națională Bucureşti
  • "SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND"
    • Regia şi coregrafia: Cláudia Martins and Rafael Carriço
    • Scenografia, videografia şi sonoplastia: Rafael Carriço
    • Costume: Cláudia Martins
    • Regia tehnică: Nuno Martins
    • Designer de lumini şi efecte audio-visuale: Luis Paz
    • Muzica: Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk, Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt, Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin
    • Solişti: Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira, Luz Bacellar, Angela Bacellar

[tab:20.09]

VINERI, 20.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - BACĂU

  • FILARMONICA "M. JORA" BACĂU
  • Locație: Sala Ateneu
  • Dirijor: OVIDIU BĂLAN
  • Solist: LEONEL MORALES – pian
  • Program:
    • S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30
    • I. Stravinski – Ritualul primăverii

VINERI, 20.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - SAINT MARTIN IN THE FIELDS

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: Sir NEVILLE MARINER
  • Solist: MARIE-ELISABETH HECKER – violoncel
  • Program:
    • Sir E. Elgar – Introducere şi Allegro pentru orchestră de coarde op. 47
    • Sir E. Elgar – Concertul pentru violoncel şi orchestră în mi minor op. 85
    • Sir E. Elgar – Enigma Variations op. 36

VINERI, 20.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • CORUL ACADEMIC RADIO
  • CORUL DE COPII RADIO
  • Dirijor: JAMES JUDD
  • Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA
  • Dirijorul Corului de copii: VOICU POPESCU
  • Program:
    • B. Britten – War Requiem op. 66
  • Solişti:
    • MICHAELA KAUNE – soprană
    • KIM BEGLEY – tenor
    • ADRIAN ERÖD – bariton

VINERI, 20.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - HESPERION XXI & LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: JORDI SAVAL
  • Program:
    • La Dinastia Borgia
  • Concept artistic al proiectului: Jordi Savall & Montserrat Figueras
  • Dramaturgia şi surse istorice: Josep Piera & Manuel Forcano
  • Colaboratori: Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros
  • Solişti: Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor, Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

[tab:NL]

[tab:21.09]

SÂMBĂTĂ, 21.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - SIBIU

  • HESPERION XXI - LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA
  • Dirijor: JORDI SAVAL
  • Program:
    • La Dinastia Borgia
  • Concept artistic al proiectului: Jordi Savall & Montserrat Figueras
  • Dramaturgia şi surse istorice: Josep Piera & Manuel Forcano
  • Colaboratori: Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros
  • Solişti: Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor, Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

SÂMBĂTĂ, 21.09, 11:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Recital:
    • LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară
    • THOMAS DUIS – pian
  • Program:
    • Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
    • L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
    • G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioară şi pian în la minor "în caracter popular românesc" op. 25
    • M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 "Tzigane"

SÂMBĂTĂ, 21.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - SAINT MARTIN IN THE FIELDS

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: Sir NEVILLE MARINER
  • Solist: BORIS BROVTSYN – vioară
  • Program:
    • F. Mendelssohn – Uvertura "Ruy Blas"
    • F. Mendelssohn – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
    • F. Mendelssohn – Visul unei nopți de vară (integral)

SÂMBĂTĂ, 21.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MARISS JANSONS
  • Solist: EMANUEL AX – pian
  • Program:
    • L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
    • R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

SÂMBĂTĂ, 21.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - The KING’S CONSORT

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: ROBERT KING
  • Corul Național de Cameră "MADRIGAL"
  • Dirijorul corului: VOICU POPESCU
  • Solişti:
    • SIMONA MIHAI – soprană
    • DIANA MOORE – mezzo-soprană
    • JAMES GILCHRIST – tenor
    • DAVID WILSON-JOHNSON – bas
  • Program:
    • Fr. Schubert – Missa nr. 4 în Do Major D 452
    • Fr. Schubert – "Salvae regina" în La Major op. 149 (D 106)
    • Fr. Schubert – Missa Nr. 6 in Mi bemol Major D 950

[tab:22.09]

DUMINICĂ, 22.09, 11:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MARISS JANSONS
  • Solist: LISA BATIASHVILI – vioară
  • Program:
    • G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11,1
    • S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
    • S. Prokofiev – 3 selecţiuni din Suita "Romeo & Julieta"
    • I. Stravinsky – Suita "Pasărea de foc" (1919)

DUMINICĂ, 22.09, 17:00

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MAREK JANOWSKI
  • Program:
    • R. Wagner – Amurgul zeilor
  • Distribuţia:
    • Siegfried – STEFAN VINKE
    • Gunther – VALENTIN VASILIU
    • Alberich – ŞTEFAN IGNAT
    • Hagen – ERIC HALFVARSON
    • Brünnhilde – PETRA LANG
    • Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
    • Waltraute – ELISABETH KULMAN
    • Norn 2 – ELISABETH KULMAN

[tab:23.09]

LUNI, 23.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - BRAŞOV

  • "VIRTUOZII" din BUCUREŞTI
  • Dirijor: MAXIM VENGEROV
  • Program:
    • J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
    • Solişti: MAXIM VENGEROV – vioară
    • VLAD STĂNCULEASA – vioară
    • W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 "Turkish"
    • Solist: MAXIM VENGEROV – vioară
    • W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

LUNI, 23.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - EVGENY KISSIN

  • Locație: Ateneul Român
  • Recital EVGENY KISSIN - pian
  • Program:
    • TBA

LUNI, 23.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: SAKARI ORAMO
  • Solist: STEPHEN HOUGH – pian
  • Program:
    • A. Hillborg – Exquisite Corpse
    • J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
    • C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

[tab:24.09]

MARŢI, 24.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - "VIRTUOZII" din BUCUREŞTI

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: MAXIM VENGEROV
  • Program:
    • J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
  • Solişti: MAXIM VENGEROV – vioară, VLAD STĂNCULEASA – vioară
    • W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 "Turkish"
  • Solist: MAXIM VENGEROV – vioară
    • W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

MARŢI, 24.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: SAKARI ORAMO
  • Solist: JULIAN RACHLIN – vioară
  • Program:
    • G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
    • I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
    • J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

[tab:25.09]

MIERCURI, 25.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - CAMERATA SALZBURG

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: LOUIS LANGRÉE
  • Solist: HILARY HAHN – vioară
  • Program:
    • G. Enescu – Intermezzi op. 12
    • W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
    • Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
    • W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 "Jupiter"

MIERCURI, 25.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: MIHAIL PLETNEV
  • Solist: VADIM REPIN – vioară
  • Program:
    • S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
    • P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
    • A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

[tab:26.09]

JOI, 26.09, 00:00

CONCERTE ÎN ȚARĂ - ARAD

  • FILARMONICA DE STAT ARAD
  • Dirijor: BORJAN CANEV
  • Solist: ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional "G. Enescu" 2011)
  • Program:
    • G. Enescu – B. Bartók

JOI, 26.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERAL - Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

  • Locație: Ateneul Român
  • Program:
    • J. Brahms – Trio în Si bemol Major op. 8
    • S. Rachmaninoff – Trio în sol minor "Elégiaque"
    • Fr. Schubert – Trio în Mi bemol Major op. 100

JOI, 26.09, 19:00

SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET - CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

  • Locație: Opera Națională Bucureşti
  • "OEDIPE" de George Enescu
    • Libretul: Edmond Fleg
    • Dirijor: TIBERIU SOARE
    • Regizor: ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
    • Scenograf: VIORICA PETROVICI
    • Coregraf: RĂZVAN MAZILU
    • Maestru de cor: STELIAN OLARIU
    • Distribuţia:
      • Oedipe – IONUŢ PASCU
      • Tiresias – HORIA SANDU
      • Creon – DAN INDRICĂU
      • Păstorul – LIVIU INDRICĂU
      • Marele Preot – MARIUS BOLOŞ
      • Phorbas – POMPEIU HĂRĂŞTEANU
      • Străjerul – MIHNEA LAMATIC
      • Teseu – ŞERBAN VASILE
      • Laios – HECTOR LOPEZ
      • Iocasta – OANA ANDRA
      • Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU
      • Antigona – SIMONA NEAGU
      • Meropa – ANTONELA BÂRNAT

JOI, 26.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
  • Dirijor: HORIA ANDREESCU
  • Dirijorul corului: ION IOSIF PRUNNER
  • Program:
    • Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
  • Solist: BORIS BEREZOVSKY – pian
    • G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
  • Solişti: ANITA HARTIG – soprană, BERNARDA FINK – mezzo-soprană

[tab:27.09]

VINERI, 27.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - BASEL CHAMBER ORCHESTRA

  • Locație: Ateneul Român
  • Dirijor: GIOVANNI ANTONINI
  • Solist: CHRISTIAN  TETZLAFF – vioară
  • Program:
    • G. Enescu – Dixtuor în Re Major op. 14
    • L. van Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 61
    • L. van Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major op. 92

VINERI, 27.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • Dirijor: ANDREW LITTON
  • Solist: PIOTR ANDERSZEWSKI – pian
  • Program:
    • R. Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în mi minor op. 27
    • P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 "Patetica"

VINERI, 27.09, 22:30

CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII - ACCADEMIA BIZANTINA

  • Locație: Locație: Ateneul Român
  • Dirijor şi solist: VIKTORIA MULLOVA
  • Program:
    • J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
    • J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060)
    • J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053)
    • J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

[tab:28.09]

SÂMBĂTĂ, 28.09, 11:00

ENESCU ŞI CONTEMPORANII SĂI - THE SCHUBERT ENSEMBLE

  • Locație: Sala mică a Palatului
  • Program:
    • Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
    • G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
    • G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)
    • Murray Perahia

SÂMBĂTĂ, 28.09, 17:00

RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE - MURRAY PERAHIA

  • Locație: Ateneul Român
  • Recital MURRAY PERAHIA – pian
  • Program:
    • TBA

SÂMBĂTĂ, 28.09, 19:30

MARI ORCHESTRE ALE LUMII - ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

  • Locație: Sala Mare a Palatului
  • CORUL ACADEMIC RADIO
  • CORUL DE COPII RADIO
  • Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
  • Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA
  • Dirijorul corului de copii: VOICU POPESCU
  • Program:
    • G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
  • Solist: DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
    • G. Mahler – Simfonia nr. 3
  • Solist: JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

[tab:END]

Citește știri/noutăți despre acest eveniment/concert:

Calendar concerte

<< mai 2019 >>
lmmjvsd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Raportează o problemă legată de eveniment

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
CLOSE
CLOSE