Cele mai așteptate concerte în România și recomandăriCele mai importante concerte în Romania în 2019 INFO CONCERT:
Neversea 2020
INFO CONCERT:
Roger Hodgson
INFO CONCERT:
Celine Dion
INFO CONCERT:
Apocalyptica
INFO CONCERT:
Gala Folk "Om bun" 2019
INFO CONCERT:
Mariza

Bucharest Music Film Festival 2014 la Piața George Enescu

Raportează erori Data: vineri, 20 iunie 2014- duminică, 29 iunie 2014Ora de incepere: 18:30 Loc:
Piața George Enescu,
București 27435

In perioada 20 - 29 iunie 2014, Piata George Enescu va gazdui Bucharest Music Film Festival. Cu o abordare modernă, dar păstrând rafinamentul și eleganța muzicii clasice, orchestre și trupe cu renume vor susține o serie de concerte inedite, și vor coborî magia muzicii de pe partituri.

Anul acesta, în “grădina muzicală” din fața Ateneului, vor urca pe scenă ansamblurile Mercury Quartet, Orchestra Națională Radio, Camerata Regală, Filarmonica George Enescu, Bucharest Jazz Orchestra, Spirit of Vienna, Symphactory Orchestra, Romanian Radio Brass Quintet, Klasikvm Ensemble, Sonomania, cvartetele Capriccio, Subito, Artmusik, Grupul Vocal Acapella și Duo Cello Jaya.

Trupa VUNK, soliștii Teodor Ilincăi, Răzvan Stoica, Julia Koci, Andreas Jankowitsch, Nicu Alifantis, Zoltan Nagy, Matei Ioachimescu, Silviu Dumitrache și dirijorii Tiberiu Soare, George Natsis, Willy Büchler, Constantin Grigore, Gabriel Bebeselea vor încânta publicul adunat în Piața George Enescu, pentru cea de-a IX-a ediție a Bucharest Music Film Festival.

Program Bucharest Music Film Festival 2014:

VINERI, 20 IUNIE

  • 18:30 – 19:30 Ora de Dans
  • 19.30 – 21.00 Concert Mercury Quartet
  • Vlad Maistorovici (vioară), Pau Codina Masferrer (violoncel), Antoine Françoise (pian), Harry Cameron-Penny (clarinet)
  • 21.00 FILM: Fantoma de la Operă de Andrew Lloyd Webber

SÂMBĂTĂ, 21 IUNIE

  • 18:30 – 19:30 Ora de Dans
  • 19.30 – 21.00 Concert Orchestra Naţională Radio Dirijor: Tiberiu Soare Solist: Răzvan Stoica (vioară)
  • 21.00 FILM: Great Opera Arias

DUMINICĂ, 22 IUNIE

  • 19:00 – 20:00 Ora de Dans
  • 20.00 – 21.30 VUNK, Camerata Regală și Bucharest Jazz Orchestra Dirijor: George Natsis
  • 21.30 FILM: Michael Bublé – Madison Square Garden

LUNI, 23 IUNIE

  • 18.40 – 19.00 Recital Silviu Dumitrache (pian)
  • 19.00 – 20.00 Concert Cvartet Capriccio Andreea Tanislav (vioara I), Cristina Bâzgan (vioara II), Elena Urdea (violă), Flaminia Nastai (violoncel)
  • 20.00 – 21.00 Concert Cvartet Subito Liviu Ailincăi (vioara I), Ana Ungureanu (vioara II), Mihai Movileanu (violă), Bogdan Popa (violoncel)
  • 21.00 FILM: Otello de Gioachino Rossini

MARŢI, 24 IUNIE

  • 19.00 – 19.30 Concert Cvartet Artmusik Marius Bîclea (vioara I), Emil Stegar (vioara II), Dan Joițoiu (violoncel), Florin Matei (violă)
  • 19.30 – 20.00 Concert Klasikvm Ensemble Solistă: Irina Baiant Gabriel Gheorghe (vioară), Cătălin Oprițoiu (flaut), Alexandru Duțulescu (violoncel), Marian Movileanu (violoncel), Alexandru Burca (pian), Dragoș Șerbănescu (contrabas)
  • 20.00 – 21.00 Concert Sonomania Dirijor: Ioan Lucian Beschiu Solistă: Veronica Anușca (soprană) Ana Chifu (flaut), Maria Chifu (fagot), Sergiu Feier (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Bogdan Popa (violoncel), Diana Rotaru (pian), Sorin Rotaru (percuție), Raluca Stratulat (vioară), Ștefan Vâlcu (chitară)
  • 21.00 FILM: Rigoletto de Giuseppe Verdi

MIERCURI, 25 IUNIE

  • 19.00 – 19.30 Concert Grup Vocal Acapella Dirijor: George Miron
  • 19.30 – 20.00 Recital Duo Cello Jaya Violonceliști: Ella Bokor, Mircea Marian
  • 20.00 – 21.00 Concert Romanian Radio Brass Quintet Solistă: Cecilia Ganovici (soprană) Oleg Răileanu (trompetă), Ionel Lazăr (trompetă), Vlad Buzdugan (corn), Cătălin Bucerzan (trombon), Marius Hoghi (tubă)
  • 21.00 FILM: Furtuna de Thomas Adès

JOI, 26 IUNIE

  • 19.30 – 21.00 Concert Simphonicu Nicu Alifantis (vocal, chitară acustică, dobro, laud, ukulele, cuatro), Virgil Popescu (dirijor, aranjor, chitară bass), Răzvan Mirică (chitară, lapsteel guitar, sitar), Mihai Neniță (vioară), Martha Group (grup cameral), Jazzappella (grup vocal)
  • 21.00 FILM: Moarte la Veneția de Benjamin Britten

VINERI, 27 IUNIE

  • 18:30 – 19:30 Ora de Dans
  • 19.30 – 21.00 Concert Symphactory Orchestra Dirijor: Gabriel Bebeşelea Solist: Zoltan Nagy (basbariton)
  • 21.00 FILM: Porgy și Bess de George Gershwin

SÂMBĂTĂ, 28 IUNIE

  • 18:30 – 19:30 Ora de Dans
  • 19.30 – 21.00 Concert Filarmonica George Enescu Dirijor: Constantin Adrian Grigore Soliști: Teodor Ilincăi (tenor), Ema Pascu (mezzosoprană)
  • 21.00 FILM: Concert aniversar – Buckingham Palace

DUMINICĂ, 29 IUNIE

  • 18:30 – 19:30 Ora de Dans
  • 19.30 – 21.00 Concert Spirit of Vienna Orchestra Dirijor Willy Büchler Solişti: Julia Koci (soprană), Andreas Jankowitsch (bariton), Matei Ioachimescu (flaut)
  • 21.00 FILM: Concert extraordinar Anna Netrebko - Moscova

Calendar concerte

<< oct. 2019 >>
lmmjvsd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Raportează o problemă legată de eveniment

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
CLOSE
CLOSE