După anunțul privind un turneu mondial în 2026 și planurile de a lansa muzică pe final de 2025, Guns N' Roses revine cu două piese noi - "Atlas" și "Nothin'".
"A venit momentul! "Atlas" și "Nothin'" au fost lansate. Pregătiți-vă pentru turneul mondial din 2026", a dat de veste Guns N' Roses într-o postare online.
"Atlas" există în sfera fanilor Guns de zeci de ani, având la un moment dat titlul provizoriu "Atlas Shrugged". Piesa ne oferă un Axl Rose cântând la maximă intensitate versurile "I’d be the last to say don’t follow your heart, but there's more to what it takes to be a man." "Nothin’", pe de altă parte, adoptă texturi de pian electric surprinzătoare, ușor difuze, și o chitară bluesy. Ambele melodii pot fi ascultate mai jos.
AUDIO: Guns N' Roses - "Nothin'"
AUDIO: Guns N' Roses - "Atlas"
Un nou album Guns N' Roses este pe drum. Demo-urile sunt pregătite, mai trebuie doar ca toți membrii să se pună de acord și să le aleagă pe cele potrivite pentru finalizare.
"În acest moment există foarte mult material la care am lucrat. Acum e vorba doar despre a avea disciplina necesară pentru a tria și finaliza", a spus Slash într-un interviu pentru Guitar World Magazine.
Chitaristul a ținut să menționeze și care ar fi opreliștile.
"Treaba cu Guns e că, din experiența mea, nu prea poți plănui în avans. Nu prea poți să te așezi și să spui: <Ne vom rezerva acest timp și vom face asta>. De fiecare dată când am făcut asta, toate planurile s-au năruit", a mărturisit Slash.
Cu toate aceastea, lansarea este iminentă. Slash este convins că albumul va fi gata, doar că nu poate estima cât va mai dura.
"Albumul vine. Știu că e pe drum, pentru că toată lumea se gândește la asta. Doar că se va întâmpla atunci când va veni momentul", a concluzionat chitaristul.
Slash lucrează în paralel și la un album solo. În luna septembrie aflam că cel de-al cincile album era deja tras în studio. Procesul de lucru a fost împărțit între Los Angeles și Florida, iar producătorul “Elvis” Baskette a supravegheat sesiunile. Discul este așteptat, însă, abia în 2027. Mai multe detalii găsiți pe InfoMusic.




















































