Sunamita are 18 ani și vine din Sibiu. Provine dintr-o familie de religie penticostală, la biserică luând pentru prima dată contactul cu muzica. Odată cu trecerea anilor, tânăra și-a dorit să iasă din rigorile acelei credințe și să poate cânta și în afara spațiilor bisericești. A renunțat la religia penticostală, s-a înscris la Liceul de Artă și vrea să urmeze un drum artistic. În audițiile de la Vocea României, Sunamita a interpretat "Una Palabra" și a întors toate scaunele.
"Fantastic! Am văzut un cântec extrem de constant, ca o trestie care se unduiește în bătaia vântului, dar, în același timp, era o neliniște pe scenă. Te plimbai ca un leu în cușcă. Mi s-a părut cumva un contrast absolut extrordinar. Felicitări, Sunamita!", a fost de părere Tudor Chirilă.
Irina a declarat:
"Sunamita... zici că e o combinție între <<tsunami>> și <<dinamita>>. Le văd făcând explozie lent, foarte lent. Îmi imaginez o explozie în slow motion. Așa ești tu. Cred că știu exact ce piese trebuie să-ți dau ca să te pună în valoare în concursul ăsta. Tare mi-ar plăcea să-mi dai această șansă."
Smiley a menționat:
"Când ai început să cânți s-a așternut liniștea în platou și toată lumea stătea și te asculta în liniște și eu eram: <<mamă, cum cântă fata asta!>>. Am apăsat foarte delicat să nu cumva să deranjez cântarea, feelingul pe care tu ai reușit să ni-l dai în seara asta. Sunt hipnotizat de interpretarea ta, de vocea ta, de apariția ta și mi-aș dori foarte tare să îmi dai ocazia să lucrăm împreună."
Theo Rose i-a transmis Sunamitei:
"Ai fost așa expresivă în interpretare! Ne-ai dominat cu sensibilitate! A fost fragil momentul. A fost extrem de plăcut să te ascultăm cântând și iubesc Vocea României pentru asta: pentru diversitate, pentru că vă încurajează și vă lasă să veniți cu tot felul de propuneri muzicale. Sper să poți să faci mai mult în genul ăsta muzical. Tu, ca artist, după Vocea României, pentru industria muzicală din România. Cred că oamenii au nevoie să audă multă muzică de toate felurile."
Horia a adăugat:
"Eu n-o sa fac o pledoarie pentru a te atrage în echipa noastră. Efectiv, am avut o senzație unică la interpretarea ta. Mi s-a părut că se încheie un film de dragoste. Vocea ta, alături de acea chitară, simplitatea asta îți aduce o asemenea emoție încât revezi imediat tot filmul și zici: <<ce film mișto!>>. Exact senzația asta am avut-o, îți mulțumesc foarte mult pentru ea."
Sunamita a decis să meargă în echipa lui Tudor Chirilă. Acesta a adăugat la testimoniale:
"Eu, când a cântat Sunamita, m-am întors într-o seară de vară, acum câțiva ani, la Lisabona, într-o seară în care clinchetul furculițelor se oprea, venea doamna pe scenă, fără microfon, și începea fado."






















































