Urmărește-ne în Social Media

Concerte & turnee

Urmărește-i pe Irina Baianț și Emeric Imre interpretând piesa "Nebun de alb"

Irina Baianț și Emeric Imre au creat un moment cu adevărat special în decembrie 2024, când au interpretat împreună piesa "Nebun de alb" în cadrul concertului Illuminarium Renaissance de la Sala Palatului. Acum, duetul poate fi urmărit online, video în articol.

Publicat

pe

Duet Irina Baianț și Emeric Imre
Duet Irina Baianț și Emeric Imre │ FOTO: captură YouTube

Pe 9 decembrie 2024, soprana Irina Baianț a susținut la Sala Palatului concertul "Illuminarium Renaissance", o călătorie muzicală care a reamintit spectatorilor de puterea speranței și a reînnoirii interioare. Artista a fost acompaniată de Orchestra Simfonică București, dirijată de maestrul Andrei Tudor, și de mai mulți invitați speciali, printre aceștia numărându-se și Emeric Imre.

Deja o piesă emblematică în catalogul muzicii românești, "Nebun de alb" a căpătat o nouă dimensiune artistică prin duetul Irina Baianț - Emeric Imre. Vocea puternică a sopranei, timbrul cald al folkistului și "îmbrățișarea" instrumentală a Orchestrei Simfonice București au creat o poveste plină de sensibilitate și emoție.

<<Nebun de alb>> este una dintre acele creații care rămân adânc întipărite în sufletul fiecărui român. În decembrie 2024, pe scena Illuminarium Renaissance, am avut privilegiul de a o cânta alături de cel care i-a dat viață prin muzică - Emeric Imre.

Alături de Orchestra Simfonică București, sub bagheta maestrului Andrei Tudor, într-o seară de sold-out la Sala Palatului, am trăit împreună cu voi o emoție unică, greu de pus în cuvinte. Aceasta este mărturia noastră muzicală - o clipă de adevăr, pasiune și eternitate. Vă invit să retrăim împreună magia acelui moment", a transmis Irina Baianț.

VIDEO: Irina Baianț & Emeric Imre - Nebun de alb

Irina Baianț a reușit să ocupe un loc special în sufletul publicului, atât prin intermediul concertelor de operă, cât și prin musical-urile memorabile. Irina este considerată cea mai prolifică tânără soprană româncă, având în spate o suită de evenimente importante. De la recitaluri în cinstea Simonei Halep și a prințesei Stéphanie de Monaco, concerte sub bagheta maestrului Vladimir Cosma, unul dintre acestea având loc în prezența extraordinară a președintelui Rusiei, până la rolurile principale din cele mai apreciate musical-uri din România: Christine Daae ("Fantoma de la Opera") și Eliza Doolitle ("My Fair Lady"), Irina Baianț a devenit un nume ce se regăsește pe buzele iubitorilor de muzică și teatru.

Soprana a fost prezentă pe sute de scene naționale și internaționale și a avut colaborări cu nume grele ale operei: Filarmonica din Berlin, Opera din Viena, Opera Garnier din Paris, Filarmonica din Bruxelles, Teatrul Bolșoi, Palatul Kremlin, Grand Rex Paris, Opera Națională din Istanbul, His Majesty's Theatre Londra sau Teatro alla Scala.

Emeric Imre este unul dintre cei mai iubiți cantautori români de folk, o voce caldă și distinctă a generației care a păstrat vie tradiția muzicii de chitară și poezie. Născut în 1965 la Cluj-Napoca, Imre și-a început cariera în anii '80, fiind atras de mișcarea folk și de atmosfera cenaclurilor muzicale ale vremii. A cântat alături de Cenaclul Flacăra, dar și în diverse formule artistice din Cluj, consolidându-și un stil propriu, în care versurile melancolice și reflexive se împletesc cu acorduri simple, dar puternic emoționale.

Cel mai cunoscut cântec al său este, fără îndoială, "Nebun de alb", pe versurile lui Adrian Păunescu, care a devenit o adevărată emblemă a muzicii folk românești și una dintre piesele cel mai des fredonate la festivaluri de gen. Emeric Imre și-a completat cariera cu mai multe albume, printre care "Nebun de alb" (2006), "Târziu" (2012) ,"Iarna Mea Cu Ochi Mari" (2014), "Jocul vieții" (2019) sau "Alb Negru" (2022).

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Emisiuni radio-tv

Declarații și mesaje după Eurovision 2026; Ce urmează pentru Alexandra Căpitănescu

România a încheiat finala Eurovision 2026 pe podium, obținând poziția a treia. Întoarsă în țară, Alexandra Căpitănescu a susținut o conferință de presă alături de colegii de trupă și membrii delegației României. Artista a mulțumit tuturor pentru sprijinul primit, sintetizând întreaga experiență într-o observație pozitivă. "România a demonstrat, în momentul de față, că poate fi un popor unit", a spus Alexandra, făcând referire la susținerea venită din țară și diaspora.

Publicat

pe

Alexandra Căpitănescu la conferința de presă susținută după Eurovision 2026
Alexandra Căpitănescu la conferința de presă susținută după Eurovision 2026 │ FOTO: Captură YouTube

Alexandra Căpitănescu a oferit, la întoarcerea în țară, primele declarații după încheierea ediției din 2026 a Eurovision. Întâmpinată la aeroport de fani și susținători, reprezentanta țării noastre a vorbit despre bucuria de a termina pe locul 2 în clasamentul realizat cu punctajul publicului. "Intuiția publicului e cea mai puternică", a spus Alexandra, mulțumindu-le tuturor celor care au votat.

Alexandra Căpitănescu: "Eu cred cel mai mult în ceea ce simte publicul"

"În primul rând, vreau să vă mulțumesc pentru că sunteți aici, pentru că ați fost aici pe tot parcursul acestui concurs. Unii dintre voi ați fost încă de la început, de când nu ne știa nimeni, și pentru asta vrem să vă mulțumim. A fost o experiență extraordinar de frumoasă, dar și foarte grea. Acum mă bucur că am luat locul 3 și că am fost locul 2 la public, ceea ce înseamnă că suntem, cum s-ar spune în anii trecuți, "câștigătorii inimilor", și cred că asta este mult mai important decât niște note acordate. E foarte subiectivă treaba asta cu dat note muzicii și artei, dar eu cred cel mai mult în ceea ce simte publicul și cred că publicul are mereu dreptate în orice. Intuiția publicului e cea mai puternică. Așa că vă mulțumim încă o dată."

Alexandra a mulțumit, de asemenea, întregii sale echipe. Artista i-a sfătuit pe viitorii participanți la Eurovision să-și formeze o echipă, "fiindcă singuri e foarte, foarte greu".

Alexandra Căpitănescu: "Singuri n-am fi reușit să facem performanța asta"

"Vreau să mulțumesc tuturor oamenilor implicați. Singuri n-am fi reușit să facem performanța asta și ca un sfat pentru viitorii participanți la Eurovision: dragilor, aveți nevoie de o echipă. Aveți nevoie de oameni în care să vă puneți toată încrederea, fiindcă singuri e foarte, foarte greu. Și asta mi-a spus-o chiar Jamala, câștigătoarea din 2016. Ea mi-a spus că am mare noroc că sunt împreună cu o echipă atât de frumoasă."

Alexandra Căpitănescu: "România a demonstrat, în momentul de față, că poate fi un popor unit"

Conferința a avut și o concluzie pozitivă, Alexandra observând că la această ediție a Eurovision publicul și artiștii s-au mobilizat ca niciodată.

"România a demonstrat, în momentul de față, că poate fi un popor unit, un popor care își sprijină talentele. Mulțumim industriei muzicale și artiștilor care ne-au sprijinit și care au postat."

Mesaje de felicitare pentru Alexandra din partea Ministerului Culturii și a artiștilor din România

Ministerul Culturii i-a transmis Alexandrei un mesaj de felicitare printr-o postare online.

Ministerul Culturii: "Rezultatul obținut la Viena vorbește despre o nouă generație de artiști români care au curajul să fie sinceri, diferiți și profund conectați la emoția publicului"

"Sâmbătă seară, pe scena Wiener Stadthalle din Viena, Alexandra Căpitănescu a oferit unul dintre cele mai puternice momente românești din istoria recentă a Eurovision. Cu 296 de puncte și locul 3 în finala competiției, artista de 22 de ani a reușit să transforme emoția, vulnerabilitatea și forța interioară într-un spectacol care a cucerit printr-o interpretare intensă, susținută de o prezență scenică magnetică și o energie care a trecut dincolo de limbaj, granițe și diferențe culturale.

Absolventă de Fizică și una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații, Alexandra și-a construit parcursul artistic prin autenticitate, muncă și curaj. Drumul său arată că marile performanțe apar atunci când talentul întâlnește disciplina și sinceritatea artistică.

Rezultatul obținut la Viena vorbește despre o nouă generație de artiști români care au curajul să fie sinceri, diferiți și profund conectați la emoția publicului. (...)

Ministerul Culturii o felicită pe Alexandra Căpitănescu, întreaga echipă artistică și pe toți cei care au contribuit la această reprezentare extraordinară a României.

Aseară, Europa a ascultat vocea României. Și a prețuit-o." - Ministerul Culturii

Tudor Chirilă, mentorul Alexandrei de la Vocea României, a transmis un mesaj imediat după încheierea finalei Eurovision.

"Rock on, girl! Felicitări, Alexandra Căpitănescu!", a scris Tudor într-o postare online

Cezar Ouatu: "Pentru România ai câștigat tot, unindu-ne"

Cezar Ouatu, fost participant la Eurovision, i-a spus Alexandrei că a obținut un rezultat "senzațional".

"Cu lacrimi în ochi și plin de emoții, felicitări Alexandra Capitănescu pentru rezultatul senzațional și un loc 3 binemeritat la Eurovision !!! Dacă muzica ar fi contat 100% și nu părticica aia geo-politică la juriile aferente, ai fi fost nr.1. Pentru România ai câștigat tot, unindu-ne."

Elena Gheorghe, și ea fostă participantă la Eurovision, a avut un mesaj similar cu cel transmis de Cezar.

"Alexandra Căpitănescu, ce ai făcut tu pentru România valorează mai mult decât orice clasament. Ai făcut ca România să fie UNITĂ, iar acest lucru nu s-a mai întâmplat de foarte mult timp. Ai făcut ca românii SĂ TRĂIASCĂ și SĂ SIMTĂ EMOȚII, SĂ SPERE DIN NOU CĂ SE POATE. Ai reaprins FLACĂRA. Pentru noi, tu ești câștigătoarea! Suntem mândri de tine și de tot ce ai făcut", a spus Elena într-o postare online.

Irina Baianț: "Ce mi se pare valoros la Alexandra Căpitănescu este că nu vine dintr-o zonă "fabricată""

Irina Baianț i-a transmis Alexandrei un mesaj amplu, în care subliniază că este un artist care "nu este un artist "ambalat"". 

"Alexandra Căpitănescu a avut un curaj pe care nu mulți artiști îl au la început de drum: să meargă cu identitatea ei, nu cu o formulă construită ca să placă tuturor. Și cred că asta contează enorm. Eurovisionul este un spațiu foarte greu, unde presiunea poate să înghită un artist foarte repede. Iar ea a ales să fie intensă, diferită și foarte prezentă emoțional.

Nu este un artist "ambalat" într-o singură rețetă. Ea are un tip de voce care nu trece pur și simplu pe lângă tine. Are metal, are dramatism, dar și fragilitate în același timp, iar combinația asta este foarte rară la un artist atât de tânăr. Încă de când am lucrat împreună la Vocea României, am simțit că are instinct scenic și o curiozitate reală pentru nuanță, nu doar pentru a cânta bine.

Ce mi se pare valoros la Alexandra Căpitănescu este că nu vine dintr-o zonă "fabricată".

Se simte că are studiu, disciplină și o relație autentică cu vocea ei. Iar asta, pe o scenă ca Eurovision Song Contest, unde totul e foarte expus și foarte rapid consumat, face diferența (...).

Felicitări, fată minunată! Mulțumim pentru tot ceea ce ai dăruit pe scenă, reprezentând România", a spus Irina Baianț.

Ce urmează pentru Alexandra Căpitănescu după Eurovision 2026

Așa cum declara și în interviul pe care ni l-a acordat înainte de semifinalele Eurovision, Alexandra are multe planuri pentru perioada următoare. Vara aceasta, artista va urca pe scena festivalului Rock Days de la Nibiru. Alexandra pregătește, de asemenea, un album alături de colegii ei, Bogdan Stoican, Luca Șofron, Matei Cohal și Thomas Cârcotă.

În unul dintre interviurile acordate pentru jurnaliștii de la Viena, Alexandra a dezvăluit că urmează lansarea unui single chiar după Eurovision. Piesa ar urma să relateze experiența sa în acest concurs, inclusiv momentul dificil în care presa internațională a acuzat-o că versurile piesei "Choke Me" ar avea un mesaj nepotrivit. O colaborare cu trupa de metal Lavina din Serbia se află, de asemenea, în planurile Alexandrei.

Citește în continuare

Trending