Urmărește-ne în Social Media
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

Muzică nouă

Pendulum readuce DNB-ul la viaţă cu piesa nouă "Napalm"

Pendulum a fost într-o perioadă însăşi definiţia muzicii drum 'n bass şi dacă Pendulum nu mergea bine, atunci DNB-ul nu mergea bine. Grupul a dispărut de pe radare cam un deceniu, dar a revenit în pandemie cu câteva single-uri noi. Iar azi ne cadoriseşte cu "Napalm".

Publicat

pe

Coperta single Pendulum Napalm
Coperta single Pendulum Napalm │ FOTO: Pendulum

Ultimele piese lansate de Pendulum au venit în 2023 şi erau "Colorfast", alături de colaborarea cu Bullet For My Valentine "Halo". "Napalm" e prima piesă nouă din 2024 şi este o colaborare intre grupul australian şi Joey Valence, dar şi Brae. E un track simplu, cu elemente de jungle, sample-uri ascuţite şi voce de rap britanic agresiv.

Scheletul de tobe şi bas e acelaşi pe care îl ştiam de acum 15 ani, când Pendulum era peste tot la radiouri. Pendulum a lansat un EP numit "Elemental" în 2021 şi un altul numit "Anima" în 2023.

Iată ce a spus liderul trupei, Rob Swire într-un interviu cu NME:

Casa de discuri ne-a spus, practic, «Faceți mai mult drum’n’bass». „După cum știți, am o relație ciudată cu asta! Am decis să intrăm în studio și să facem ceva cât mai intens posibil, în loc să facem ceva care să se potrivească în seturile de DnB. Am vrut să o facem în felul nostru.

Vreau să merg mult mai departe cu asta. Știu că drum ‘n’ bass are din nou un moment de popularitate și toată lumea din echipa noastră ne spune: «Trebuie să intrați și voi în asta și să începeți să faceți DnB care să se potrivească în seturile lui Headache», dar este ultimul lucru pe care vreau să-l fac. Mă simt cel mai confortabil când suntem între lumi. De îndată ce devine prea metal sau prea DnB, încep să mă simt ciudat în legătură cu asta. Zona de mijloc este perfectă pentru noi. Vreau să facem lucrurile mult mai intense, dacă putem.

Pendulum a închis Rockstadt Extreme Fest 2024, cu o reprezentaţie în ultima zi a festivalului, pe 4 august. Grupul fondat în 2002 de Rob Swire a interpretat inclusiv "Halo", colaborarea cu Bullet for My Valentine, pe care a ieşit un mosh pit pe cinste. Nu se putea fără "Voodoo People" de la Prodigy, dar şi "Come Alive" şi "Propane Nightmares".

Albume noi

Pendulum lansează „Inertia”, primul album după 15 ani – un nou capitol DNB

Pe 22 august 2025, Pendulum a lansat oficial „Inertia”, primul album de studio după o pauză de 15 ani, prin Mushroom Music și Virgin Music Group. Este cel de-al patrulea disc complet al trupei și marchează o etapă importantă în istoria grupului fondat la Perth, Australia, în 2002. Dacă „Immersion” (2010) rămâne un reper pentru scena electronică, „Inertia” arată cum Pendulum și-au regăsit identitatea după ani de hiatus, proiecte paralele și experimente sonore.

Publicat

pe

Albumul a fost produs de Rob Swire și Owen Charles în studioul londonez al trupei și include 16 piese. Multe dintre ele au fost anticipate prin single-uri și EP-uri lansate în ultimii ani („Elemental” în 2021 și „Anima” în 2023), care au servit drept punți spre noua etapă creativă. Rob Swire descrie procesul ca pe o redescoperire a esenței Pendulum: „Nu voiam să fim blocați doar în drum and bass sau metal. Am privit mereu către The Prodigy ca reper – o trupă care a depășit granițele genului și a devenit un sunet în sine. Cu ‘Inertia’, am vrut să găsim acel echilibru: suficient de greu, dar și melodic, destul de agresiv, dar și atmosferic.”

„Inertia” traversează multiple teritorii sonore, de la drum and bass-ul clasic până la influențe rock și trap-metal. Printre colaboratorii de pe disc se numără AWOLNATION, care semnează vocea pe „Guiding Lights”, Matt Tuck (Bullet For My Valentine) pe „Halo”, Wargasm pe „Cannibal”, Joey Valence & Brae pe „Napalm” și Scarlxrd pe „Mercy Killing”. Alte piese, precum „Save the Cat”, „Colourfast” sau „Louder Than Words”, demonstrează versatilitatea trupei și capacitatea de a îmbina riffuri de chitară cu beat-uri electronice și voci puternic procesate.

Single-ul „Guiding Lights” lansat chiar înaintea discului a fost prezentat ca un exemplu de fuziune între intensitatea rock și energia drum and bass. AWOLNATION a descris colaborarea ca fiind „o aliniere sonoră naturală”, în timp ce Rob Swire a menționat că piesa este gândită pentru marile scene de festival, acolo unde Pendulum își construiesc cel mai bine reputația.

Hiatusul început în 2012 a lăsat impresia că povestea Pendulum s-a încheiat, mai ales după succesul Knife Party, proiectul lui Rob Swire și Gareth McGrillen. Însă în 2015, reuniunea de la Ultra Miami a readus speranțe fanilor, iar începând cu 2020 grupul a început să publice treptat piese noi. Swire recunoaște că a avut nevoie de timp pentru a înțelege ce înseamnă Pendulum în era actuală: „Ani de zile nu știam cum ar trebui să sune un nou album Pendulum. Acum, dacă trebuie să scriu o piesă până mâine, știu exact direcția. Este un sunet în care mă regăsesc.”

Tracklist complet „Inertia” (2025):

1. Save the Cat
2. Cannibal (feat. Wargasm)
3. Napalm (feat. Joey Valence & Brae)
4. Guiding Lights (feat. AWOLNATION)
5. Halo (feat. Matt Tuck of Bullet For My Valentine)
6. Colourfast
7. Mercy Killing (feat. Scarlxrd)
8. Louder Than Words (feat. Hybrid Minds)
9. Nothing For Free
10. Driver
11. Sound of You (with Armin van Buuren)
12. Spiral (interludiu)
13. Falling Through
14. Refraction (interludiu)
15. Come Alive
16. Inertia

Cele 16 piese au fost concepute ca un flux continuu, unde interludiile („Spiral”, „Refraction”) leagă compozițiile mai puternice. Albumul funcționează atât ca o colecție de single-uri, dar și ca o experiență coerentă, confirmând dorința trupei de a păstra formatul clasic de LP într-o eră dominată de streaming.

Lansarea „Inertia” este acompaniată de un turneu european și britanic programat pentru toamna lui 2025. Pendulum vor susține concerte la Edinburgh Corn Exchange (1 noiembrie), Bristol Prospect Building (3 noiembrie), Wolverhampton Civic Hall (4 noiembrie), O2 Academy Brixton din Londra (6 noiembrie) și Manchester Depot Mayfield (9 noiembrie). Înainte de aceste date, trupa va face și o serie de „out-store gigs” în Marea Britanie (4–9 septembrie).

Citește în continuare

Albume noi

Pendulum revine cu un nou album după 15 ani; Când se lanseaza "Inertia"?

Una dintre cele mai influente formații electro-rock și drum & bass din ultimii 20 de ani, Pendulum, marchează în 2025 o revenire majoră pe scena muzicală internațională. Trupa australiană a anunțat lansarea primului său album de studio după o pauză de 15 ani: Inertia va apărea oficial pe 22 august și va include 16 piese, dintre care unele colaborări deja cunoscute, dar și titluri complet noi. Albumul este deschis de single-ul „Save The Cat”, însoțit de un videoclip oficial care anunță o nouă etapă sonoră pentru Pendulum.

Publicat

pe

Single-ul lansat în avanpremiera albumului este un statement intens și personal, produs într-o perioadă marcată de frământări emoționale. Rob Swire, solistul și producătorul principal al formației, explică într-un comunicat că piesa a fost scrisă în urma a două despărțiri – una lentă, dureroasă, și una bruscă, dezarmantă:

„Era o perioadă în care nu mai aveam încredere în mine în ceea ce privește iubirea. Simțeam că totul mi se destramă și că nu mai am control. Așa a luat naștere Save The Cat.

Piesa este o combinație explozivă între breakbeat industrial, secvențe electronice dense și vocalize care aduc mai degrabă cu screamo decât cu stilul drum & bass clasic. Pendulum continuă astfel linia sonoră mai grea, experimentată deja în EP-urile Elemental (2021) și Anima (2023).

Albumul Inertia, produs de Rob Swire împreună cu Owen Charles în studioul londonez al trupei, reunește nu doar piese noi, ci și lansări anterioare precum „Halo” (feat. Bullet for My Valentine), „Napalm” (feat. Joey Valence & Brae), „Mercy Killing” (feat. Scarlxrd) și „Louder Than Words” (feat. Hybrid Minds). Lista este completată de colaborări proaspete cu Wargasm („Cannibal”) și AWOLNATION („Guiding Lights”).

Tracklist complet:

1. Driver
2. Come Alive
3. Save The Cat
4. Archangel
5. Nothing For Free
6. Cannibal (feat. Wargasm)
7. Constellations
8. Halo (feat. Bullet For My Valentine)
9. Louder Than Words (feat. Hybrid Minds)
10. Napalm (feat. Joey Valence & Brae)
11. The Endless Gaze
12. Guiding Lights (feat. AWOLNATION)
13. Colourfast
14. Silent Spinner
15. Mercy Killing (feat. Scarlxrd)
16. Cartagena

Potrivit lui Swire, Inertia este „sunetul Pendulum regăsindu-se pe sine”. Artistul recunoaște că a fost influențat de evoluția The Prodigy:

„Mereu i-am privit pe The Prodigy ca reper. Au început ca rave pur, dar au evoluat. Nu-i mai asociezi cu breakbeat-ul, sunt doar The Prodigy. Cam asta ne dorim și noi.”

Pentru a marca lansarea albumului, Pendulum va susține o serie de concerte outdoor în Marea Britanie, începând cu 31 mai la Dreamland Margate. Urmează Plymouth (13 iunie), Halifax (14 iunie), Scarborough (20 iunie) și cel mai mare eveniment – concertul de la Milton Keynes National Bowl, pe 9 august, cu doar două săptămâni înainte de apariția discului. Biletele sunt deja disponibile online.

Inertia nu este doar un album așteptat de fani. Este și o mărturisire artistică despre pierdere, reinventare și tensiunea dintre două lumi sonore: metalul și drum & bass-ul. Rob Swire declară că trupa se simte cel mai bine „în mijlocul acestor lumi”, acolo unde contrastele se transformă în armonie.

Într-un moment în care drum & bass-ul clasic revine în mainstream, Pendulum alege să meargă pe o cale diferită, consolidându-și statutul de hibrid sonor greu de etichetat. Iar „Save The Cat” este doar începutul.

Citește în continuare
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

CONCERTELE LUNII

Trending