Urmărește-ne în Social Media
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

Concerte & turnee

Șuie Paparude, Timpuri Noi și Iedera sunt primele trupe anunțate la OLD BLACKS Rock & More Festival 2023

Cea de-a treia ediție a festivalului Old Blacks Rock & More Festival are loc pe 17 iunie 2023, la Arenele Romane. Sunt invitate trupe de renume, cu experiență în spate și cu hituri la pachet. Mai multe detalii în articol.

Publicat

pe

Într-o singură zi de festival, vor urca pe scenă unele dintre cele mai îndrăgite trupe de publicul autohton: Șuie Paparude, Timpuri Noi, Iedera. Mai multe nume vor fi anunțate în curând de organizatori.

"Pentru că ecourile în rândul publicului au fost pozitive, ne dorim ca festivalul nostru să devină un festival-tradiție al Bucureștiului. Ne aflăm în perioada de Presale, așa că, aceste prețuri ale biletelor sunt valabile doar până pe data de 31 martie 2023 și locurile sunt limitate", a declarat Marius Chină, unul dintre organizatori. 

De 26 de ani încoace, Şuie Paparude ne provoacă simţurile cu sound-uri unice de wave electro, combinate cu dubstep şi stiluri muzicale noi, orchestrate în cele mai neaşteptate şi originale moduri. Piese celebre pe care le ştii din studenţie sau adolescenţă, care te activau şi te ridicau instant de pe scaune, cum sunt "Soundcheck" sau "A fost odată", dar şi producţii noi, ca "Mergem mai departe" vor răsuna şi vor încinge dansul la Arenele Romane, în cadrul celei de-a treia ediţii a festivalului.

Trupa Iedera a mai făcut senzație la OLD BLACKS Rock & More Festival, iar fanii abia așteaptă să fredoneze alături de artiștii preferați melodii ca "Am tricou cu Superman" sau "Mai tare ca maneaua".

Timpuri Noi este una dintre cele mai longevive trupe de muzică rock formată în 1983 în București. Formația a fost prezentă la toate edițiile festivalului Rock București, având onoarea să deschidă recitalurile unor nume importante cum ar fi: Ian Gillan și Uriah Heep (1992), Asia și Scorpions (1993), Saxon, Paradise Lost și Jethro Tull (1994), Iron Maiden și Kreator (1995). Pe dată de 20 mai 1994 Timpuri Noi este prima formație din România care apare unplugged într-un spectacol la Teatrul Ion Creangă din București (eveniment înregistrat și lansat apoi pe casetă).

OLD BLACKS Rock & More Festival s-a bucurat de o primire excelentă din partea publicului încă de la prima ediţie, promovând diferite stiluri de rock, combinate cu cele mai diverse sounduri: electro, funk, hip-hop şi alte genuri încă neexplorate îndeajuns până acum la noi.

Bilete OLD BLACKS Rock & More Festival

  • Acces General (presale) - 50 lei + taxe

Info acces:

Evenimentul OLD BLACKS Rock & More Festival de la Arenele Romane are loc pe 17 iunie 2023, de la ora 20.00, iar accesul se face de la 18:30.

Copiii cu vârsta mai mică de 7 ani nu plătesc bilet și pot avea acces doar împreună cu unul dintre părinți. Părintele trebuie să dețină bilet.

Lifestyle

Adrian Pleșca (Partizan), acuzat că a hărțuit o fată de 18 ani: "Cer părților vătămate să mă ierte și să știți că eu lupt cu problema mea"

Adrian Pleșca, vocalistul trupei Partizan și fost membru al formației Timpuri Noi, este acuzat că a hărțuit o tânără de 18 ani într-un club din București. Poliția capitalei s-a autosesizat după ce mama adolescentei a descris cele întâmplate într-un mesaj publicat pe o rețea de socializare. Artan și-a cerut scuze public tot online, explicând că în spatele comportamentului său "bizar" se află un tratament medical.

Publicat

pe

Partizan la Femei pe Matasari pe 29 mai 2022 │ FOTO: Alex Vlad Covaci/InfoMusic.ro

Luni seară, în cadrul Serii Muzicale Open Mic de la nJOY Garden & Club, Adrian Pleșca a încercat să sărute cu forța o tânără de 18 ani. După ce aceasta l-a respins și l-a avertizat că va chema poliția, s-a dus la o altă tânără, pe care a pupat-o pe obraz, tot fără consimțământ. Toate aceste informații au fost dezvăluite de mama fetei de 18 ani, printr-un mesaj publicat pe Facebook.

"După ce a fixat-o insistent toată seara, a venit la masa ei, s-a aplecat peste ea din spate și a încercat să o sărute cu forța și să tragă din țigara ei electronică. Ea și prietenii ei i-au cerut să plece, dar el a făcut-o abia după insistențe - ca să meargă la o altă fată tânără, pe care a și sărutat-o pe obraz, tot fără acordul ei.

Fiica mea i-a spus că, dacă nu părăsește incinta, va chema poliția. L-a și filmat când spunea, ironic, că "să cheme poliția după ce ajunge la el la masă". Când s-a dus la organizator, acesta a spus că Pleșca "mai face așa ceva" și că o să facă tot ce poate ca Pleșca să nu mai apară în peisaj, dar că locația nu e a lui și, astfel, nu are prea multe pârghii", a povestit Adriana, mama adolescentei.

Poliția capitalei s-a autosesizat după ce acest mesaj a atras peste 500 de reacții, fiind preluat de publicațiile de știri. Până la acest moment, nu s-a făcut nicio plângere penală, însă polițiștii investighează cazul pentru se stabili "situația de fapt".

După ce știrea a apărut în presă, Artan a publicat un mesaj video prin care își cere scuze față de părțile vătămate.

Adrian Pleșca (Artan): "Câteodată, din cauza diagnosticului, din cauza tratamentului pe care îl iau, mi se întâmplă lucruri mai bizare"

"Bună seara, mea culpa.

Sunt dator cu niște explicații în legătură cu seara nefericită de la nJoy. Folosesc acest filmuleț pentru a vă spune că regret foarte mult. Câteodată, din cauza diagnosticului, din cauza tratamentului pe care îl iau, mi se întâmplă lucruri mai bizare, de care trec ușor doar cei care mă cunosc foarte bine. Altfel, în public, câteodată sunt înțeles greșit. Îmi pare foarte rău, cer părților vătămate să mă ierte și să știți că eu lupt cu problema mea. De acum colegii nu mă vor mai lăsa singur să-mi exprim ideile și vor fi alături de mine. Vă mulțumesc foarte mult, o seară liniștită", a transmis Artan într-un reel publicat pe pagina lui de Facebook.

Mama fetei vătămate: "Nu cred că hărțuirea are scuze, nici măcar medicale"

După mesajul lui Artan, reacția Adrianei, mama fetei hărțuite, nu a întârziat să apară.

"Nu cred că hărțuirea are scuze, nici măcar medicale. Dacă într-adevăr există o problemă de sănătate, sper să primească ajutorul de care are nevoie - dar asta nu șterge ceea ce s-a întâmplat și nu ar trebui să transforme victimele în terapeuți pentru agresor.

Un om bolnav are nevoie de sprijin, însă un om care suferă nu trebuie lăsat să rănească alți oameni. Iar victimele nu sunt "scandalagioaice" sau căutătoare de atenție când povestesc ce au trăit - sunt, pur și simplu, curajoase", a scris mama adolescentei de 18 ani.

Membrii Timpuri Noi: "Ne delimităm public față de gesturile și acțiunile acestuia (Artan), de natura celor pe care le-am aflat și noi din canalele media"

În propagarea rapidă a acestei știri au apărut și inadvertențe, notează membrii Timpuri Noi. Anumite publicații au scris că Adrian Pleșca este, încă, în trupa Timpuri Noi.

"Întrucât au apărut inadvertențe în anumite articole și comunicări ale unor publicații din România, trupa TIMPURi NOI transmite tuturor celor care nu au timp de documentare faptul că Adrian Pleșca, Artanu', nu mai este membru al trupei din anul 2010!

Ne delimităm public față de gesturile și acțiunile acestuia, de natura celor pe care le-am aflat și noi din canalele media. Condamnăm ferm orice formă de abuz sau violență la adresa oricărei persoane!", au scris pe Facebook membrii Timpuri Noi - Dan Iliescu, Felician Sfura și Vlad Apotrosoaei.

Partizan, trupa în care activează Adrian Pleșca, nu a făcut încă niciun comentariu pe tema acestui subiect.

Citește în continuare

Concerte & turnee

Alternosfera și Coma vin la Electric Nights Brezoi 2025; Cine completează lineup-ul

Pe 11 și 12 iulie, Electric Nights Brezoi 2025 aduce pe scenă o parte dintre cele mai iubite trupe de rock alternativ din țară. Alternosfera, Coma, Om la Lună și Timpuri Noi se numără printre formațiile confirmate la festival.

Publicat

pe

│ FOTO: Alex Vlad Covaci / InfoMusic.ro

În weekend-ul 11 - 12 iulie, rock-ul alternativ românesc e pus la loc cinste pe scena Live Music Summer Camp Brezoi, de pe Strada Valea Satului. Alternosfera, Om la Lună, Zob, Coma, Omul cu Șobolani promit să ofere publicului două nopți incendiare la o nouă ediție Electric Nights Brezoi.

Lineup Electric Nights Brezoi 2025:

Vineri, 11 iulie

  • Alternosfera
  • Om la Lună
  • Timpuri Noi
  • Zob
  • Jet Black

Sâmbătă, 12 iulie

  • Coma
  • Omul cu Șobolani
  • Dora Gaitanovici
  • The Groovy Bastards
  • Punkarta

After Party

În fiecare noapte, distracția continuă la After Party în Corul cel Mare din festival. Pregătește-te pentru petreceri nebune până dimineața, alături de unele dintre cele mai iubite trupe ale scenei rock și alternative.

Facilități la Electric Nights Brezoi 2025

La Live Music Summer Camp Brezoi vei avea parte de tot confortul necesar pentru un festival de neuitat:

  • Zone de camping pentru corturi și rulote, securizate, cu iluminare nocturnă
  • Toalete și dușuri
  • Posturi de alimentare cu energie electrică
  • WiFi gratuit
  • Teren de sport și loc de joacă pentru copii
  • Terase, baruri și standuri culinare cu mâncare și băuturi

Bilete la Electric Nights Brezoi 2025:

Biletele sunt disponibile online la următoarele prețuri:

  • Abonament Early Bird: 254,28 lei (număr limitat)
  • Bilet pe zile (vineri sau sâmbătă) - 158,93 lei
  • Camping - corturi: 50 lei + taxe/persoană
  • Camping - rulote: 50 lei + taxe/persoană

Transport special Electric Night Brezoi (11 - 12 iulie)

Pentru toți cei care au cazare în Călimănești-Căciulata, venitul la Electric Nights Brezoi nu a fost niciodată mai simplu. Primăria Orașului Brezoi pune la dispoziție un autobuz hibrid Mercedes care merge direct la festival.

  • Zile: Vineri 11 iulie, Sâmbătă 12 iulie
  • Ora de plecare: 17:00
  • Îmbarcare: Perla Oltului (Călimănești-Căciulata)
    Plecarea din festival către cazare: la 30 de minute după ultimul concert
  • Preț bilet: 8 lei
Citește în continuare
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

CONCERTELE LUNII

Trending