Teodor vine din Ipotești, locul de baștină al lui Mihai Eminescu. Concurentul s-a declarat mândru de originile sale, spunând în glumă că se simte de parcă ar fi vecin cu Eminescu. Adolescentul a venit la "Românii au talent" pentru a împărtăși dragostea pentru muzica populară, dar și abilitățile de a cânta la mai multe instrumente muzicale.
Teodor le-a povestit juraților că pasiunea pentru muzică a început de la o vârstă fragedă. A auzit o melodie populară și a început imediat să o fredoneze. Apoi, afinitatea pentru acest gen nu a făcut decât să se dezvolte, Teodor începând să interpreteze atât vocal, cât și la diferite instrumente melodii populare.
Pe scena de la "Românii au talent", Teodor a urcat îmbrăcat într-un costum popular și i-a cucerit pe jurați cu vocea sa. Mai mult, concurentul a interpretat și la trei instrumente de suflat. Datorită momentului său fantastic, Teodor a primit 4 DA și merge în etapa următoare a competiției.
"Teodor, a fost magnific! Foarte frumos! Mi se pare incredibil că ai cântat și ce ai cântat. Dacă închideai ochii, nu știai că e un copil. Și cu vocea cânți frumos. Ai o voce cristalină", a declarat Andra.
Dragoș Bucur a lăudat atitudinea concurentului față de folclor:
"Pentru mine a fost foarte surprinzător și a început cu povestea, cu felul în care zici tu că ai descoperit muzica. Copiii la vârsta ta descoperă fotbalul, pescuitul, jocurile pe xbox sau pc și tu zici că într-o bună zi ai auzit o melodie populară, nu Rihanna sau Drake, ai fredonat-o și ai început să cânți la voce, fluier, ocarină, alt fluier. Mi se pare foarte frumos. M-ai făcut să mă bucur. Bravo!"

















































