Urmărește-ne în Social Media

Concerte & turnee

Cine cântă la Marea Unire Zu 2020 - Lista completă a artiștilor

Marea Unire Zu 2020, evenimentul ce va marca sărbătoarea Sfântului Andrei, dar și Ziua Națională a României, va aduce în fața publicului artiști îndrăgiți din muzica românească, precum Lidia Buble, Cornel Ilie, Alina Eremia și The Motans. Concertele vor putea fi urmărite la Antena 1, pe 30 noiembrie și 1 decembrie.

Publicat

pe

Cornel Ilie și Lidia Buble la Radio Zu
Cornel Ilie și Lidia Buble la Radio Zu │ FOTO: Captură YouTube

Marea Unire Zu din 2020 îi va aduce pe aceeași scenă pe mulți dintre artiștii îndrăgiți din România. Vor participa peste 30 de cântăreți și trupe, de la nume sonore din zona pop, ca Alina Eremia, The Motans, Smiley, Feli, Lidia Buble, Jo și Alexandra Stan, la artiști și trupe pop-rock precum Cornel Ilie și Proconsul, sau rapperi ca Spike și Puya.

Publicul va putea urmări toate recitalurile pe 30 noiembrie și 1 decembrie, de la 23:15, pe Antena 1. Va exista și opțiunea de a asculta interpretările la Radio Zu, întregul eveniment urmând a fi transmis pe toate frecvențele. În online, concertele vor putea fi urmărite pe pagina de Facebook Radio Zu sau pe Visual Radio (radiozu.ro/live).

Artiștii confirmați la Marea Unire Zu 2020 - Lista completă

  • POP: The Motans, Alina Eremia, Smiley, Feli, Andia, Lidia Buble, Nicole Cherry, Raluka, Mira, Liviu Teodorescu, Alexandra Stan, JO, Ana Baniciu, Florian Rus, Mario Fresh, Connect-R
  • POP-ROCK: Cornel Ilie, Proconsul
  • FOLK: Tudor Gheorghe
  • POPULARĂ: Vlăduța Lupău, Veta Biriș
  • LATINO-POP: Pepe
  • MUZICĂ LĂUTĂREASCĂ: Azur, Proiectul Balkanic, Pindu, Ștefania, Eric Dobriceanu
  • RAP: Spike, Puya, Speak
  • MUZICĂ UȘOARĂ: Nico, Fuego

Smiley și Feli vor fi invitați și la Morning Zu, pe 1 Decembrie. Cei doi vor putea fi ascultați pe radio după ora 8:00.

Marea Unire Zu va merge în 2020 pe aceeași idee ca și în anii trecuți: unirea generațiilor și a genurilor muzicale. Astfel, Cornel Ilie, Alexandra Stan și Liviu Teodorescu au pregăti un cover inedit al piesei "Oameni", de Aurelian Andreescu. Publicul va putea urmări acest moment pe 30 noiembrie.

Marea Unire ZU 2020 este organizat în conformitate cu toate normele privind prevenirea și controlul transmiterii infecției SARS-COV-2 în contextul pandemiei de COVID-19. Momentele artistice au fost deja filmate la Romexpo, în condiții de maximă securitate.

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Lifestyle

Cornel Ilie ne îndeamnă de ziua lui "să avem mai multe ferestre decât oglinzi"

Tinerețea nu are vârstă, atunci când reușim să ne menținem curioși, liberi și dornici de a explora. Asta ne spune Cornel Ilie la împlinirea vârstei de 50 de ani. Chiar dacă-n păr poartă acum "doi-trei nori", bucuria de a se juca nu a dispărut - ea crește, de la un an la altul. Secretul, ne dezvăluie el, e-n fața noastră. Trebuie doar să nu ne mai împiedicăm de oglinzi și să cercetăm mai mult ferestrele.

Publicat

pe

Cornel Ilie
Cornel Ilie │ FOTO: Stefan Sandu / InfoMusic.ro

Solistul trupei Vunk ne împărtășește, de ziua lui, un gând menit să ne însenineze și să risipească, poate, din piedicile pe care ni le punem singuri. "Poți să faci ce vrei tu pe lumea asta și te face fericit", crede Cornel Ilie, amintindu-ne că deciziile ne aparțin, indiferent de vârstă. A fi copil n-are de-a face cu anii petrecuți pe pământ. Ci cu dorința de a te juca și bucuria de a explora. Mesajul complet, de la "băiatul cu păr de nor", poate fi citit mai jos.

Cornel Ilie: "Norii nu îmbătrânesc"

"Am alergat niște zeci de ani ca un ștrengar cu capul în nori și mi-au rămas doi-trei nori în păr. Nu se mai ia albul lor, iar când mă pieptăn am grijă să nu îi scutur sau să îi risipesc. Îmi plac. Și ei pe mine.

Mai am mult de alergat și de strigat cu gura până la urechi, printre ploi, curcubee și soare: sunt un Norocos!

Pământul e doar patul în care cade seara lat, pe pernă, orice copil care se joacă toată ziua. Acolo doar mă odihnesc puțin.

Cu fiecare an, mă bucur și mai tare de zbor și plutesc și strig cu și mai multă bucurie.

Ții minte că atunci când eram mici ne uităm foarte mult pe geam? Din cameră, din bucătărie, din cofetărie sau când mergeam cu tramvaiul, trenul sau mașina?

Cred că n-ar trebui să pierdem asta la nicio vârstă. Să avem mai multe ferestre decât oglinzi. Cine știe, poate, dacă te uiți atent, o să vezi un copil care aleargă în picioarele goale și brațele în aer pe după nori. Și-o să vrei să faci și tu la fel.

Este luni, poți să faci ce vrei tu pe lumea asta și te face fericit. Niciodată nu e târziu. Norii nu îmbătrânesc.

Băiatul cu păr de nor", semnează Cornel Ilie mesajul său.

Cornel Ilie a împlinit astăzi, 25 mai, vârsta de 50 de ani. Cu puțin timp înainte de aniversarea sa, artistul lansa prima sa piesă în colaborare cu Alexandra Ungureanu. Intitulată "Dragostea cu mine", piesa descria contradicțiile din care se nasc povești de iubire. O puteți asculta mai jos.

Citește în continuare

Concerte & turnee

VUNK însuflețește Piața Catedralei din Arad cu pop rock simfonic; Accesul este liber

Pe 14 iunie, formația Vunk susține un concert inedit alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Arad. Publicul este așteptat la Piața Catedralei pentru a asista la un dialog între pop-rock și universul simfonic. Accesul la eveniment este liber.

Publicat

pe

Cornel Ilie în concertul Damian & Brothers de pe 31 martie 2017 │ FOTO: Ionut Paraschiv / InfoMusic.ro

Membrii trupei Vunk și dirijorul Vlad Mateescu pregătesc un concert special pentru publicul din Arad. Duminică, pe 14 iunie, formația va susține un spectacol aparte alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Arad. Piesele pop-rock din repertoriul Vunk vor fi îmbrăcate simfonic, fanii având astfel ocazia de a redescoperi muzica formației "într-o formulă amplă și spectaculoasă".

Vlad Mateescu: "Va fi o seară despre întâlniri, despre muzică și despre felul în care genurile dispar atunci când emoția este autentică"

"Sunt proiecte care rămân aproape de tine și întâlniri artistice care au aceeași emoție de fiecare dată când se întâmplă. Pentru mine, este o mare bucurie să mă revăd cu Cornel Ilie și prietenii de la VUNK, într-un concert care unește două lumi muzicale pe care le iubesc în egală măsură: energia autentică a unei trupe care a marcat generații și forța expresivă a unei orchestre simfonice.

Pe 14 iunie, în Piața Catedralei din Arad, vom urca pe scenă alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Arad pentru un spectacol special – un dialog între pop-rock și universul simfonic, între riff-uri cunoscute și culoarea orchestrală care transformă fiecare piesă într-o experiență nouă.

Pentru public, este ocazia de a redescoperi muzica VUNK într-o formulă amplă și spectaculoasă. Pentru noi, cei de pe scenă, este bucuria de a construi împreună – orchestra și band-ul – un sunet comun, în care fiecare detaliu contează: energia trupei, sensibilitatea fiecărei secțiuni orchestrale și emoția momentului live.

Îmi face plăcere să revin în acest context alături de muzicienii extraordinari ai Filarmonicii Arad și să dăm din nou viață unor aranjamente care deschid o altă perspectivă asupra pieselor pe care le știm cu toții.

Va fi o seară despre întâlniri, despre muzică și despre felul în care genurile dispar atunci când emoția este autentică. Vă așteptăm să fim împreună și să trăim acest concert așa cum trebuie: cu energie, cu emoție și cu muzică la maximum", a anunțat dirijorul Vlad Mateescu într-o postare online.

Concertul VUNK pop rock simfonic începe la ora 20:00. Accesul în Piața Catedralei din Arad este gratuit.

De mai bine de 30 ani pe scena muzicală din România, VUNK este una dintre trupele inovației. Single-uri precum "Pleacă" (Hit Gold), "Vreau o țară ca afară", "Așa și" sau "Numai la doi" sunt doar câteva dintre piesele îndrăgite ale trupei.

Citește în continuare

Concerte & turnee

Cum a fost la concertul Metallica pentru Cornel Ilie (Vunk)

Printre cei 60,000 de spectatori ai concertului Metallica de pe Arena Națională s-a aflat și Cornel Ilie, vocalistul formației Vunk. Artistul a mărturisit că a asistat la concertul unei trupe care, după 45 de ani de istorie, "se bucură enorm să fie pe scenă".

Publicat

pe

Cornel Ilie
Cornel Ilie │ FOTO: Stefan Sandu / InfoMusic.ro

Răspunzând unor voci din jurul său care ar fi criticat prestația celor de la Metallica, Cornel Ilie a publicat un mesaj online prin care descrie actul artistic văzut prin ochii săi. Vocalistul Vunk a fost, pe scurt, impresionat. Atât din postura de adult, cât și de copil.

Cornel Ilie: "Să ratezi regăsirea propriului copil sau tânăr din tine este cel mai "sad but true""

"Cei care au fost ieri la Metallica și li se pare că trupa nu e suficient de bună pentru standardele lor, au ratat o întâlnire foarte importantă.

La Metallica și la alți puțini artiști cu legenda lor nu te duci doar pentru performanța de pe scenă, ci pentru a te întâlni cu tine însuți din perioada când descopereai muzica lor și o ascultai la walkman trecând neînțeles printre oamenii de pe același trotuar cu tine. Să ratezi regăsirea propriului copil sau tânăr din tine este cel mai "sad but true".

Eu aseară am văzut o trupă care după 45 de ani de istorie se bucura enorm să fie pe scenă și să-și cânte muzica.

Și am fost foarte împliniți amândoi: și eu cel din 2026 și eu, cel de la începutul anilor ‘90", a spus Cornel Ilie într-o postare publicată online.

Metallica a revenit aseară în România după 7 ani de la show-ul precedent. În deschidere au cântat Gojira și Knocked Loose. Parte a turneului M72 World Tour, concertul a avut parte de o producție spectaculoasă. Scena circulară a fost amplasată în centrul terenului, oferind publicului o vizibilitate sporită.

Concertul de la București s-a desfășurat cu casa închisă. O parte din veniturile obținute din bilete vor fi donate organizațiilor caritabile locale, prin intermediul fundației trupei, All Within My Hands.

De la debutul M72 World Tour din aprilie 2023, Metallica a adus spectacolul în fața a aproximativ patru milioane de fani. Astăzi, turneul M72 continuă să impresioneze.

Citește în continuare

Trending