Urmărește-ne în Social Media

Concerte & turnee

Coronavirus: Pearl Jam își amână concertele din America de Nord: "Situația se va agrava"

Solistul Pearl Jam, Eddie Vadder, a anunțat că viitoarele concerte din America de Nord și Canada se amână din cauza epidemiei de coronavirus. Trupa ar fi trebuit să înceapă turneul ”Gigaton” pe 18 martie, în Toronto.

Publicat

pe

Pearl Jam - ”Gigaton” (copertă album)
Pearl Jam - ”Gigaton” (copertă album)

Pearl Jam se aliniază trupelor care au anunțat deja amânări și anulări de concerte din cauza răspândirii COVID-19. Trupa a anunțat în urmă cu câteva ore că viitoarele concerte din America de Nord și Canada vor fi reprogramate la o dată ulterioară, Eddie Vadder manifestându-și îngrijorarea cu privire la actuala situație.

Eddie Vadder: "Această criză globală de sănătate începe să ne afecteze viețile tuturor"

"În calitate de rezidenți ai orașului Seattle, am fost loviți puternic și am fost primii martori ai felului uimitor de rapid în care aceste situații dezastruoase pot escalada. Școlile copiilor noștri s-au închis împreună cu universitățile și clădirile de business. A fost brutal și situația se va agrava înainte să înceapă să se amelioreze.

Așadar, ni se spune că a face parte din adunări mari este pe lista lucrurilor de evitat, deoarece această criză globală de sănătate începe să ne afecteze viețile tuturor."

Eddie Vadder: "Păstrăm și vom păstra mereu siguranța și bunăstarea susținătorilor noștri drept prioritate"

În mesajul său, Eddie Vadder a indicat că această decizie de a amâna turneul a fost luată spre binele fanilor formației.

"Din păcate, evenimentele la care participă grupuri mari este o parte uriașă din ceea ce facem ca trupă, iar turneul la care muncim de luni de zile este acum în pericol ... Păstrăm și vom păstra mereu siguranța și bunăstarea susținătorilor noștri drept prioritate.

Așadar, cu profund regret, suntem nevoiți să facem cel mai nefericit dintre anunțuri. Prima parte a turneului nostru PJ / Gigaton va trebui amânată și va fi reprogramată la o dată ulterioară", a declarat Eddie Vadder.

În anunț nu este specificat ce se va întâmpla cu partea europeană a turneului. Aceasta este programată să debuteze pe 23 iunie în Frankfurt, Germania.

Albumul "Gigaton", ce va fi promovat în cadrul acestui turneu, s-a lăsat așteptat, fiind primul material al formației de la apariția discului "Lightning Bolt" (2013). LP-ul a fost produs de John Evans și va fi lansat oficial pe 27 martie.

Coronavirus în SUA

În Statele Unite, numărul confirmărilor de coronavirus a ajuns la 729 de cazuri. Doar astăzi au fost confirmate 25 de cazuri, numărul deceselor ajungând la 27.

Îm acest context, organizatorii Coachella sunt în discuții pentru amânarea festivalului. Informația a apărut în presă înainte de confirmarea oficială, pe baza unor surse a două mari publicații americane.

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Comentează

Muzică nouă

Yungblud indică o potențială colaborare cu Eddie Vedder

Yungblud a sugerat că ar putea colabora în curând cu Eddie Vedder. Artistul a dezvăluit într-un interviu că îl apreciază pe vocalistul Pearl Jam și că există planuri pentru un proiect comun.

Publicat

pe

YUNGBLUD în concert, Electric Castle 2025
YUNGBLUD în concert, Electric Castle 2025 │ FOTO: captură YouTube / Electric Castle

După colaborarea cu The Smashing Pumpkins, Yungblud țintește spre o altă legendă a rock-ului alternativ. Artistul britanic a dezvăluit într-un interviu pentru revista Rolling Stone că îl admiră pe Eddie Vedder și că s-ar putea chiar să lanseze ceva împreună.

"Eddie este o mare sursă de inspirație pentru mine, mai ales vocal. Cred că s-ar putea să scriem împreună în viitor", a mărturisit Yungblud.

Luna trecută, Yungblud a fost fotografiat alături de Eddie și alte câteva  vedete, inclusiv solistul Red Hot Chili Peppers, Anthony Kiedis, cântărețul Bruno Mars și cântăreața și compozitoarea Brandi Carlile, la Capitol Theatre din New York. Cvartetul era în oraș pentru a cânta alături de iconicul chitarist Slash la spectacolul său privat plin de vedete, organizat pentru compania Eldridge Industries. Duff McKagan, Chad Smith și Andrew Watt au făcut, de asemenea, parte din lineup-ul principal al serii, alături de Slash, și au cântat sub numele The Dirty Bats.

Colaborările sonore au început pentru Yungblud odată cu gala MTV VMA din 2025. După momentul in memoriam Ozzy Osbourne, alături de Steven Tyler, artistul a dezvoltat o relație apropiată cu membrii Aerosmith. Ulterior au colaborat pentru EP-ul "One More Time", lansat în noiembrie 2025.

Dominic Richard Harrison, pe numele real, a avut un 2025 plin de reușite."Idols: Part One" a fost un succes comercial, iar show-ul susținut la ultimul concert Black Sabbath a fost etichetat drept unul dintre momentele cele mai bune din cadrul întregului eveniment. Coverul făcut de YUNGBLUD după piesa lui Ozzy Osbourne, "Changes", a primit aprecieri de la Brian May și Tony Iommi, pe lângă miile de spectatori care l-au aplaudat.

Yungblud a primit aprecieri și de la publicul din România. Artistul a fost unul dintre headlinerii festivalului Electric Castle, iar pentru mulți a fost o revelație. Puteți urmări concertul său în articolul nostru de pe InfoMusic.

Citește în continuare

Trending