Urmărește-ne în Social Media
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

Concerte & turnee

Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş 2019 are loc în perioada 8-9 iunie - PROGRAM

Evenimentul cultural ”Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiș” ajunge anul acesta la cea de-a VII-a ediție. Pe 8 și 9 iunie, pe scena amenajată în Parcul Titan vor urca artiști, prieteni și colegi ai regretatului Florian Pittiș.

Publicat

pe

Florian Pittiș

Conceput ca o sărbătoare a spiritului, evenimentul unește artiștii și publicul în dragostea și prețuirea pentru un simbol unic în cultura noastră, Florian Pittiș, "un uomo universale" al României. El reprezintă în inimile și conștiința românilor un ideal de spirit de-a pururi tânăr și liber. A inspirat generații întregi de tineri să citească, să gândească, să trăiască frumos. Moțu Pittiș a sădit în sufletele românilor dorința de libertate, de cunoaștere, a fost un vizionar care a inspirat multe generații și continuă să o facă, deoarece moștenirea pe care ne-a lăsat-o este atemporală.

Ediția a VII-a se va desfășura sâmbătă și duminică, pe 8 și 9 iunie, la scena din Parcul Titan. Spectacolele vor începe la ora 17.00 și se vor încheia la ora 22.00. Accesul publicului este liber.

Evenimentul "Flori pentru suflet. Remember Florian Pittiș" este o sărbătoare a spiritului, în care artiștii și publicul își arată prețuirea față de cel care a fost Florian Pittiș. Evenimentul reunește, în fiecare an, public din toate generațiile, inclusiv copii, care au astfel șansa să îl cunoască pe cel care a fost mentorul bunicilor sau părinților și este conceput ca un spectacol de stare, în care muzica și poezia se împletesc cu proiecții video.

Program Festival "Remember Florian Pittiș - Flori pentru suflet" 2019:

Sâmbătă, 8 iunie

  • Ana Maria Dumitru
  • Maria Gheorghiu
  • Marius Matache
  • Folk, Frate!
  • Radu Gheorghe
  • Marius Bațu
  • Mircea Vintilă & Brambura
  • Alina Manole
  • Victor Socaciu
  • Mike Godoroja & Blue Spirit

Duminică, 9 iunie

  • Marius Dașcău
  • SPAM
  • Vița de Vie Acu2tic
  • Nicu Patoi & Berti Barbera
  • Zoia Alecu
  • Ducu Bertzi & Friends
  • Alifantis & ZAN
  • Mircea Baniciu Band

"Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş" este un eveniment organizat de Primăria Sectorului 3.

Concerte & turnee

Gala Folk Bun 2025 propune un format de două spectacole consecutive, pe 20 și 21 decembrie

După succesul edițiilor anterioare, Gala Folk Bun revine în 2025 cu două spectacole consecutive: pe 20 și 21 decembrie la Palatul Național al Copiilor din București. Pe scenă vor urca nume consacrate ale muzicii folk din România.

Publicat

pe

Concert Mircea Baniciu la Sala Palatului - Esarfa in dar 2025 │ FOTO: Alex Vlad Covaci / InfoMusic.ro

Gala Folk Bun 2025 promite două evenimente de neratat, prezentate de Cristi Dumitraşcu. Peste 20 de artiști vor urca pe scenă și vor interpreta cântece de iarnă și colinde folk. Sâmbătă și duminică, la Palatul Național al Copiilor din București, în fiecare zi de la 19, vor cânta nume precum: Mircea Vintilă, Mircea Baniciu, Ducu Bertzi, Mircea Bodolan, Țapinarii, Alina Manole, Trupa cu valoare adăugată (TVA) cu proiectul concept "Sunt un frate tânăr", Ovidiu Mihăilescu, Cristi Dumitrașcu și Andreas Aron, Marius Matache, Cosmin Vaman, Daniel Iancu, Puiu Crețu, Romeo Mocanu, grupul “Comitetul de femei” compus din Dana Florian, Iulia Bădulescu și Elena Albu, grupurile Carmina și Friendship de la Palatul Național al Copiilor, conduse de profesoarele Ștefania Istrate și Claudia Păun Stoicescu, Andrei Arad, dar și alți invitați surpriză.

Program Gala Folk Bun 2025

Sâmbătă, 20 decembrie

  • Mircea Vintilă
  • Mircea Baniciu
  • Țapinarii
  • Cristi Dumitrașcu & Andreas Aron
  • Daniel Iancu
  • Cosmin Vaman
  • Ovidiu Mihăilescu
  • Friendship
  • Andrei Arad

Duminică, 21 decembrie

  • Ducu Bertzi
  • Mircea Bodolan
  • Alina Manole
  • Sunt un frate tânăr (TVA)
  • Puiu Crețu
  • Grupul Comitetul de femei, compus din Dana Florian, Iulia Bădulescu și Elena Albu
  • Marius Matache
  • Romeo Mocanu
  • Grupul Carmina (condus de profesoarele Ștefania Istrate și Claudia Păun Stoicescu)

Gala Folk Bun este unul dintre cele mai respectate evenimente dedicate muzicii folk din România. La fiecare ediție, pe scenă urcă artiști îndrăgiți, figuri esențiale ale folk-ului românesc și, din când în când, nume noi care promit să ducă tradiția mai departe.

Combinația de poezie, poveștile cântate, atmosfera încărcată de nostalgie, dar și colaborările neașteptate dintre generații și momentele tematice care celebrează folk-ul ca formă de artă vie atrag un public divers, de toate vârstele.

Cât costă biletele la Gala Film Bun 2025?

Bilete de acces sunt disponibile online, sub formă de abonament (180 lei - 120 lei) și bilete individuale (120 lei - 80 lei). Pentru mai multe detalii despre bilete și modalitatea de achiziționare, accesează agenda InfoMusic.

Info acces:

  • Accesul copiilor pana la 6 ani este gratuit, fără loc asigurat, doar însoțiti de cel puțin un părinte cu bilet valabil.
  • Accesul copiilor peste 7 ani se face numai pe baza unui bilet valabil.
Citește în continuare

Concerte & turnee

Ada Milea și Berti Barbera reimaginează "Amintirile lui Creangă" cu un spectacol în Quantic

Aventurile lui Ion Creangă vor fi (re)aduse în memoria colectivă pe 17 noiembrie, când pe scena clubului Quantic vor urca Ada Milea și Berti Barbera. Artiștii propun un spectacol complet, în care muzica se va împleti cu un strop de poveste, umor și teatru. Mai multe detalii despre acest eveniment găsești în articol.

Publicat

pe

Berti Barbera și Ada Milea în concertul "Amintiri din copilărie"
Berti Barbera și Ada Milea în concertul "Amintiri din copilărie" │ FOTO: captură YouTube / Revista România Culturală

Cunoscuta lucrare a lui Ion Creangă, "Amintiri din copilărie", i-a fost sursă de inspirație Adei Milea. A creat un spectacol special, susținut inițial la Teatrul Tineretului din Piatra Neamț. Povestea muzicală gândită de artistă merita însă să fie văzută și auzită de un public cât mai numeros. Astfel, a luat naștere o variantă de "concert în 2", plimbată prin mai multe orașe din România, iar pe 17 noiembrie, "Amintiri Din Copilarie după Creangă" ajunge în Quantic.

Ada Milea va fi acompaniată de Berti Barbera, cei doi artiști prezentând audienței o paletă variată de personaje și întâmplări cunoscute din universul lui Creangă. Prin interpretări vocale și instrumente (muzicale) care mai de care mai neașteptate, protagoniștii vor depăna amintiri despre caprele râioase ale Irinucăi, epidemia de holeră, năzbâtiile petrecute la cireșe, la scăldat sau episodul cu pupăza din tei.

Atemporalitatea lui Ion Creangă

Este puțin probabil ca numele lui Ion Creangă să nu fi trecut pe la urechile românilor de toate vârstele. Opera sa este studiată în școală, iar poveștile scrise acum mai bine de 130 de ani și-au demonstrat calitatea de a rămâne relevante și astăzi.

În ceea ce privește "Amintiri din copilărie", este una dintre cele mai îndrăgite opere ale literaturii române, un univers plin de farmec, umor și nostalgie. Prin vocea adultului care își rememorează anii copilăriei din Humulești, Creangă surprinde cu naturalețe lumea satului de altădată - cu jocuri, năzdrăvănii, figuri memorabile și întâmplări care îmbină realul cu basmul. Stilul său cald, oratoric și savuros transformă evenimente obișnuite în istorisiri pline de viață, iar autenticitatea lor face ca această carte să rămână o lectură atemporală, iubită atât de copii, cât și de adulți.

Caracterizarea personajelor Ada Milea și Berti Barbera

Născută în Târgu-Mureș, Ada Milea este unul dintre cei mai cunoscuți muzicieni români. Interpretează în stilu-i absolut inconfundabil melodii atât pe versurile unor mari poeți, precum Gellu Naum sau Ion Mureșan, cât și pe versuri proprii. Ada Milea este, de asemenea, unul dintre cei mai importanți creatori de muzică de teatru din România, realizând universul sonor al numeroase spectacole găzduite de teatre din Cluj, București sau Piatra-Neamț.

Berti Barbera este un muzician, actor şi prezentator de radio/televiziune din România. A studiat actorie, dar muzica a devenit parte majoră din traseul său: jazz, blues, rock, colaborări cu nume importante din muzica românească. Are numeroase albume la activ, inclusiv "50 and Swingin", înregistrat cu Big Band-ul Radio când a împlinit vârsta de 50 de ani.

Informații despre biletele de acces la concertul Amintiri Din Copilarie după Creangă cu: Berti Barbera & Ada Milea

  • Biletele pot fi achiziționate online la prețul de 85 lei (+comision). În ziua concertului, atât online, cât și la intrare, biletele vor costa 100 lei. Pentru mai multe detalii, accesează agenda InfoMusic.
Citește în continuare

Concerte & turnee

Pe 9 decembrie, Paula Seling aduce Crăciunul la Sala Palatului; Ducu Bertzi este invitat special

Paula Seling invită publicul să celebreze magia sărbătorilor de iarnă. Pe 9 decembrie, artista va susține la Sala Palatului spectacolul "Colindăm, colindăm... prin viață", un eveniment inedit, în cadrul căruia îl va avea invitat pe Ducu Bertzi.

Publicat

pe

Paula Seling
Paula Seling │ FOTO: Captură YouTube

"Viața noastră e o colindă nesfârșită", spune Paula Seling, sumarizând ideea din spatele spectacolului de pe 9 decembrie. Potrivit artistei, acest concert este mai mult decât un eveniment. Este o sărbătoare a luminii care ne leagă, indiferent de vârstă.

"Visez de mult la poveștile pe care acum pot sa le transform în realitate prin spectacolele mele. Îmi place să cred că pentru câteva ore pășim împreună într-o altă lume, în care uităm de prezent și lăsăm muzica să ne poarte dincolo de Timp. Pregătesc ceva cu totul special pentru Sala Palatului, un spectacol-poveste", a împărtășit Paula Seling.

Paula Seling: "Va fi un moment de lumină și liniște, o întoarcere la rădăcini, la emoția care unește oamenii din toate vârstele"

În cadrul evenimentului, artista va avea o serie de invitați speciali. Fuego, Ionuț Fulea, Corul Cantos Domini, Angry Band, Camerata Chișinău, Ansamblul Național Transilvania, Cristian Ciaușu, tânărul maestru al naiului și câștigător al emisiunii Românii au talent, dar și Ducu Bertzi vor fi alături de Paula Seling.

"Sunt recunoscătoare să îl am alături, pe scena Sălii Palatului, pe unul dintre cei mai frumoși oameni ai folkului românesc — Ducu Bertzi.

Vocea lui poartă ecoul munților și al dorului, iar cântecele lui au crescut generații întregi în iubire, simplitate și adevăr.

Pe 9 decembrie, în concertul "Colindăm, colindăm prin Viață", vom reface împreună firul unui timp curat, când poezia și chitara se îmbrățișau firesc.

Va fi un moment de lumină și liniște, o întoarcere la rădăcini, la emoția care unește oamenii din toate vârstele. Vă așteptăm să fiți martorii unei seri în care folkul, colindul și sufletul românesc se împletesc într-un colind al vieții însăși", a spus Paula Seling într-un mesaj publicat online.

Bilete concert Paula Seling - Colindăm, colindăm prin viață

  • VIP (earlybird) - 321 lei (+comision)
  • Categoria A (earlybird) - 230 lei (+comision)
  • Categoria B (earlybird) - 184 lei (+comision)
  • Categoria C (earlybird) - 138 lei (+comision)
  • Categoria D (earlybird) - 104 lei (+comision)

Paula Seling este solistă, compozitoare și producător muzical. Are în discografie numeroase albume solo, atât de muzică pop, dar și de colinde și muzică religioasă, multe dintre acestea fiind scrise, orchestrate și produse de ea.

Citește în continuare
Horia Brenciu - My Way (Crăciunul începe cu mine)

CONCERTELE LUNII

Trending