Urmărește-ne în Social Media

Concerte & turnee

Carla’s Dreams - Nocturn - Primul concert la Romexpo - FOTO

După trei concerte sold out la Arenele Romane, Carla’s Dreams au cântat pentru prima dată la Romexpo, în fața a 8500 de fani, în show-ul “Nocturn”, o experiență începută în online cu piese și testimoniale lansate de-a lungul a 200 de zile, precum „Ne topim”, „Itsova”, „Ca benzina”, „Luna” și care a continuat cu un eveniment pe care publicul nu îl va uita prea curând.

Publicat

pe

Carla's Dreams - Nocturn
Carla's Dreams - Nocturn │ FOTO: The Storyalist

Concertul Carla's Dreams „Nocturn” de la Romexpo a fost o premieră a trupei și o mobilizare de forțe care a pus în mișcare mulți oameni, pentru un spectacol complex.

Iată ce a declarat George Carabelea, producătorul concertului „Nocturn”:

Sunt onorat să produc show-ul „Nocturn”. Mi-am propus un spectacol complex, cu multe elemente și efecte care să asigure o experiență completa pentru fani și cred că am reușit: de la lumini, lasere, visuals, până la scenografie, sonorizare impecabilă și scena impresionantă.

Din punct de vedere al scenografiei, conceptul show-ului „Nocturn” a fost unul industrial, cu multe cuști retroluminate în care au apărut pe rând dansatori sau instrumentiști și cu ventilatoare în fundalul scenei. Un alt element scenotehnic a fost cercul central de lumini care cobora deasupra scenei. De asemenea, band-ul a fost acompaniat de o orchestră simfonică: viori, violoncele, viole, trompete, trombon, tenori, dar și de o trupă de percuționiști pe butoaie.

Carla's Dreams - Nocturn

Carla's Dreams - Nocturn │ FOTO: The Storyalist

Vedete invitate pe scena de la Romexpo: Antonia, Delia, Deliric

În deschiderea show-ului, au cântat Mark Stam și Vanotek împreună cu Lori, Mikayla și Muse Quartet.

Invitații speciali ai concertului „Nocturn” au fost Antonia, alături de care au cântat „Te rog”, dar și o piesă în premieră, „Anxietate”. Împreună cu Delia, Carla’s Dreams au cântat „Inima” și super-hitul „Cum ne noi”. Multă energie din partea publicului s-a simțit de asemenea alături de alți invitați, precum Deliric cu piesa „Dependent” și Blacklist cu „Tequila”.

Carla's Dreams - Nocturn

Carla's Dreams - Nocturn │ FOTO: The Storyalist

Piesa „Ne bucurăm în ciuda lor” a fost reinterpretată într-o variantă aparte, cu influențe internaționale, cu orchestră simfonică. Din setlist-ul de la concert nu au lipsit nici „P.O.H.U.I”, „Născuți în Moldova”, „Până la sânge”, „Imperfect” sau „Eroina”.

Carla's Dreams - Nocturn

Carla's Dreams - Nocturn │ FOTO: The Storyalist

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Concerte & turnee

Flight Festival 2026 - Programul pe scene, zile și ore

Flight Festival 2026 îi aduce la Muzeul Bănățean din Timișoara pe ZAZ, Tinie Tempah, Delia, Theo Rose și Smiley. Programul pe scene, zile și ore a fost dezvăluit de organizatori, weekend-ul 19 - 21 iunie oferind publicului o selecție diversă.

Publicat

pe

Flight Festival 2026
Flight Festival 2026

Un festival multidisciplinar care îmbină muzica, tehnologia, arta și inovația, Flight Festival 2026 va aduce pe scenă artiști internaționali și locali din zone muzicale diverse: electronic, pop, rock, drum & bass. Cea de-a opta ediție se va desfășura în perioada 19 - 21 iunie 2026, la Muzeul Bănățean din Timișoara, tema de anul acesta fiind Endless Flight, "o metaforă a continuității, transformării și expansiunii".

Mai jos puteți consulta programul pe scene, zile și ore. Din lineup fac parte artiști precum Tinie Tempah, Zaz, Delia, Theo Rose, Smiley, Coma, Mihail, Grasu XXL și Guess Who.

Flight Festival 2026 - Programul pe scene, zile și ore

Vineri, 19 iunie

GEORGE ARENA

  • 17:05 — UNDERR (by Kiss FM)
  • 18:00 — Sean Norvis
  • 19:00 — Rareș
  • 20:15 — Theo Rose
  • 21:45 — Smiley
  • 23:15 — Mari Froes

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Queen G
  • 02:30 — Raise

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 20:00 — Andrei G.M. Live
  • 20:30 — Video DJ Sniper
  • 22:30 — Aurik & Pelin
  • 00:30 — Victor Stan
  • 02:00 — B. Mike
  • 03:30 — Not So Common DJ

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — BIA
  • 23:00 — Gabriela Bongo + PVC
  • 00:00 — Unglued + PVC
  • 01:00 — Culture Shock
  • 02:00 — Flava D + PVC
  • 03:00 — IST
  • 04:00 — OMIX

ZBOR

  • 18:05 — Grupul Primul Acord
  • 18:45 — Nicoleta
  • 19:10 — CJ
  • 19:35 — Rule of Three
  • 20:15 — Volga Arm
  • 21:25 — Monokrom
  • 22:35 — Antonia Tufănescu
  • 23:00 — Electric Revival
  • 00:00 — Solomon

Sâmbătă, 20 iunie

GEORGE ARENA

  • 18:00 — The Weekend Band
  • 19:00 — Mihail
  • 20:30 — Coma
  • 22:00 — ZAZ
  • 23:30 — Delia

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Lance
  • 02:00 — Ooshmann
  • 03:30 — Sintea

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 21:00 — DJ Kuky
  • 23:00 — Diana Sar
  • 00:30 — Pappa M
  • 02:30 — Alex Erdodi & Alin Vlăducu

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — DUDU
  • 22:00 — MVST B2B Enevel
  • 23:00 — CK3
  • 00:00 — BKB'
  • 01:00 — Friction
  • 02:30 — Murdock
  • 03:30 — Nexus B2B Deckster + PVC

ZBOR

  • 17:00 — Jellya și Tezeu (CuSubRoților)
  • 18:20 — Aleen M.A
  • 19:00 — Uncovered Faces
  • 19:40 — Mishu
  • 20:20 — CRA
  • 21:30 — Chris Setfree
  • 22:40 — Yvonne
  • 23:50 — Serr

Duminică, 21 iunie

GEORGE ARENA

  • 18:00 — Zo / Made
  • 19:00 — Jurjak
  • 20:30 — Cojo
  • 22:00 — Grasu XXL & Guess Who
  • 23:30 — Tinie Tempah

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Leo Gira
  • 02:00 — Andreeas Sam & Eva Marris
  • 03:30 — Gabriel M

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 19:00 — Zoleevee
  • 21:00 — Vybe 2 Play
  • 23:00 — Cosmin Tudoran
  • 00:00 — DJ OZ
  • 01:30 — DJ Antenna
  • 03:00 — DJ Pici

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — Scatterbrain
  • 22:30 — Bogdvn B2B Nelu
  • 00:00 — Blocksberg & Memphys
  • 01:00 — Skeptical B2B Simula
  • 02:15 — Kanine
  • 03:15 — Dalla + MC 44

ZBOR

  • 17:20 — Atelierul de Folk Giroc
  • 18:00 — Sonatic
  • 19:10 — RCTZ
  • 20:20 — Kaysi
  • 21:30 — Bulgaruss
  • 23:10 — Asaway
  • 00:20 — Leanu

Prețurile biletelor la Flight Festival 2026:

Biletele pot fi achiziționate online până pe 19 iunie, la ora 14:00.

  • Abonament General 3 zile - 399 lei
  • Bilet de o zi - 179 lei
  • Bilet Under 25 - 329 lei
  • 4 + 1 friends pack - 310 lei
  • VIP Area - 3 Days Access Pass - 599 lei
  • 2 x VIP AREA - 3 DAYS Pack - 499,5 lei
  • 1 Day VIP - 249 lei
  • Upgrade to VIP - 200 lei
Citește în continuare

Industria muzicala

VIDEO: Delia a interpretat piesa "Analog" alături de Orchestra Simfonică București

Delia ne cam dă de înțeles că viața se trăiește în adevăratul sens al cuvântului doar "Analog". Artista a lansat o variantă specială a melodiei alături de tenorul Bogdan Mihai și Orchestra Simfonică București, sub bagheta dirijorului Andrei Tudor.

Publicat

pe

VIDEOCLIP: Delia - Analog (versiune simfonică)
VIDEOCLIP: Delia - Analog (versiune simfonică) │ FOTO: captură YouTube

"Analog" este un manifest împotriva unei vieți trăite excesiv în era digitală și puternic acaparate de inteligența artificială, cu repercusiuni în mai multe planuri creative. Pentru a evidenția și mai tare importanța contribuției umane în artă, Delia a pregătit o versiune simfonică, plină de emoție și trăire. Instrumentele clasice, atent dirijate de Andrei Tudor, demonstrează că talentul autentic și anii de repetiții nu pot fi înlocuiți de AI.

Contrar versurilor "Induși în eroare, vrem doar validare / Că ce cântă gura mea n-are valoare", vocea Deliei reușește să transmită fiorul uman și autenticitatea mesajului pe care îl conține piesa "Analog". Dacă în varianta originală, vocea masculină era generată artificial, gândită ca o antiteză la cea umană, în versiunea simfonică acea parte din melodie este interpretată de tenorul Bogdan Mihai.

Coleg cu Delia la Colegiul "Dinu Lipatti", Bogdan a avut ocazia să cânte de-a lungul timpului în cele mai prestigioase locuri și să cunoască nume sonore din industrie, precum Luciano Pavarotti, Plácido Domingo sau Lara Fabian. Tenorul a cântat la inaugurarea Operei din Dubai, a fost invitatul Angelei Gheorghiu pe scenă, la Tokyo, și este primul tenor român care a inclus în spectacolul "Bărbierul din Sevilla" scena și aria finală a Contelui Almaviva - "Cessa di piu resistere" - interpretând-o în premieră absolută în România, pe scena Operei Naționale din Bucureşti. Aceste reușite profesionale și bagajul sentimental pe care îl au în spate nu pot fi puse niciodată în umbră de inteligența artificială.

Andrei Tudor: "Mă bucur de această nouă întâlnire artistică"

Dirijor și compozitor, distins cu peste 30 de premii de creaţie și interpretare, Andrei Tudor s-a declarat încântat de colaborarea realizată alături de Delia și a transmis un mesaj pe platformele de socializare:

"Ne cunoaștem de mult timp, dar până acum nu am avut ocazia să colaborăm profesional. Mă bucur de această noua întâlnire artistică. Dacă am reușit să aduc împreună lumi sonore diferite în noul aranjament simfonic al piesei <<Analog>>, interpretat alaturi de Orchestra Simfonică București, mă declar foarte happy.

Mulțumesc, Delia, Alex Cotoi, Bogdan Mihai și tuturor celor implicați pentru încredere și colaborare. Mult succes în continuare!"

Cum a fost primită de ascultători noua variantă a piesei "Analog"?

Piesa "Analog", atât originala, cât și versiunea simfonică se bucură de aprecieri din partea ascultătorilor. Videoclipul oficial are deja peste 1,6 milioane de vizualizări, cumulate în câteva săptămâni, iar interpretarea simfonică, filmată la Casa Poporului, a emoționat parcă și mai tare internauții:

  • "Atât de mult ne-am obișnuit cu haosul cotidian, încât melodia asta pare adusă din cer. Mulțumim, Delia! Orchestra top!"
  • "Asta da replică la AI! Magnifică Delia, la fel și orchestra condusă de Andrei Tudor."
  • "Ce compoziție muzicală! Un manifest, un îndemn spre a încetini ritmul acesta nebun al digitalizării artei și vieții în general. De jumătate de oră o ascult și găsesc sensuri noi. Versurile fără această interpretare și-ar fi pierdut emoția, însă orchestra și vocile au îmbrăcat magnific mesajul!"
  • "Am rămas impresionată de această variantă simfonică. Melodia are deja o încărcătură emoțională puternică, dar acompaniamentul orchestrei îi oferă o dimensiune complet nouă. Fiecare instrument pare să contribuie la povestea piesei, iar vocea Deliei se îmbină perfect cu aranjamentul orchestral. Este genul de interpretare care demonstrează că muzica de calitate poate depăși orice gen și poate transmite emoție autentică. Felicitări pentru acest proiect extraordinar și pentru curajul de a aduce publicului astfel de reinterpretări spectaculoase!"
  • "Absolut superb! Delia este definiția artistului complet care ne surprinde mereu. Felicitări pentru decizia de a aduce în prim-plan un tenor de valoare internațională precum Bogdan Mihai, dar și pentru magia creată alături de compozitorul Andrei Tudor. Într-o lume tot mai tehnologizată, piesa aceasta este exemplul perfect că talentul autentic bate detașat AI-ul. Jos pălăria pentru o interpretare cu adevărat <<analog>>!"
  • "<<Analog>>?! Nu! <<Prolog>>, este începutul unei ere în care oamenii talentați se ridică remarcabil în fața oricărui element fals. Splendidă, Delia, cu tot ce este ea!"

VIDEOCLIP: Delia - Analog (versiune simfonică)

Citește în continuare

Lifestyle

Antonia i-a povestit lui Horia Brenciu despre copilărie, bullying și planuri de nuntă - VIDEO

Chiar dacă ziua ei de naștere a fost pe 12 aprilie, o săptămână mai târziu Antonia a sărbătorit încă o dată împlinirea vârstei de 37 de ani alături de Horia Brenciu. Invitată în podcastul Lucruri Simple, artista a povestit despre copilăria ei, bullying, artiștii care au influențat-o și viitoarea nuntă cu Alex Velea. Surpriza acestei întâlniri a fost prezența mamei ei, Denise Iacobescu.

Publicat

pe

Antonia alături de mama ei în podcastul lui Horia Brenciu
Antonia alături de mama ei în podcastul lui Horia Brenciu │ FOTO: Captură YouTube

Antonia a fost invitata lui Horia Brenciu în podcastul Lucruri Simple, iar întâlnirea a fost plină de momente amuzante și improvizații muzicale. Artista a fost întâmpinată cu flori, fiind amintită recenta ei zi de naștere. Discuția a mers apoi pe un fir cronologic. Primele relatări au fost legate de copilăria sa în Statele Unite, despre care Antonia își amintește cu plăcere.

"Amintirile mele sunt foarte frumoase din copilărie. N-am una mai exactă. Dacă mă pui așa, pe loc, nu-mi amintesc. Tot ce-mi amintesc este că mi-a plăcut foarte mult copilăria mea. Mă jucam mereu în curte, în tălpile goale. Intram în casă destul de târziu, nu mai erau fricile care sunt acum. Îngropam păsări care au murit. Tu n-ai făcut asta?", a întrebat Antonia.

În ce privește muzica pe care o asculta, Antonia spune că piesele din filmele Disney și playlistul mamei ei i-au acompaniat anii de copilărie și adolescență.

"(Ascultam) toate cântecele din Disney. Asculta mama prin casă Ace of Base (). Asculta Toni Braxton, îi plăcea Shania Twain", a povestit artista.

Planuri de nuntă și piese noi pregătite de Antonia

Antonia a mărturisit că anul acesta plănuiește să lanseze multă muzică, pentru că anul trecut, din cauza unor probleme de sănătate, a luat o pauză de la înregistrări.

Tot în viitorul apropiat este programată și nunta sa cu Alex Velea. După 5 ani de logodnă, cei doi au început să plănuiască nunta. Horia a vrut să știe dacă va fi o petrecere mare, sau un party între prieteni, iar Antonia a mărturisit că nu au făcut încă lista.

Momente neplăcute și bullying

Întrebată dacă i s-a întâmplat să arunce cineva cu gheață în ea în timpul unui concert, Antonia a povestit despre o experiență neplăcută.

"Au fost momente când am ieșit în club, fără să cânt, și mi s-a aruncat cu gheață în cap. De la alte fete. Dar nu în timpul concertului", a spus Antonia.

Artista a mărturisit, de asemenea, că în adolescență era ținta altor fete. I se spunea că are "booger eyes", pentru că avea ochii verzi.

Cum îl descrie Antonia pe Alex Velea și ce spune despre mama ei

Spre finalul podcastului, Horia a rugat-o pe Antonia să îl descrie pe Alex Velea în 3 cuvinte. Artista a ales cuvintele "sufletist", "sensibil" și "iubitor". Rugată să aleagă 3 cuvinte și pentru mama ei, Antonia a considerat că "sensibilă" și "iubitoare" se potrivesc și pentru ea, adăugând în caracterizarea ei și "pasională". Imediat, din spatele cortinei, a apărut Denise Iacobescu, mama Antoniei, care a fost întâmpinată de Horia cu flori. Discuția se oprește aici, Horia introducând în final un teaser pentru partea a doua a podcastului.

VIDEO: Antonia la Lucruri Simple cu Horia Brenciu

Citește în continuare

Trending