Cine sunt mentorii noului show "Provocarea starurilor", prezentat de Andreea Bănică
Interpreţii Sanda Ladoşi şi Ştefan Stan şi compozitorul Mihai Alexandru îi vor îndruma pe concurenţi în competiţia muzicală ”Provocarea starurilor”, pe care TVR 1 o lansează la finalul lunii octombrie. Show-ul va fi prezentat de Andreea Bănică.
Sanda Ladoşi, Ştefan Stan şi Mihai Alexandru sunt cei trei mentori în ale căror echipe vor concura câte 6 tineri interpreţi în fiecare ediţie a noului show "Provocarea starurilor".
Dacă Sanda Ladoşi şi Mihai Alexandru au avut numeroase colaborări cu Televiziunea Română, pentru Ştefan Stan, primul câştigător al concursului ”Vocea României”, emisiunea de divertisment ”Provocarea starurilor” este primul său mare proiect la TVR.
”Pasiunea mea pentru muzică m-a făcut să spun un ”DA” hotărât, în momentul în care mi s-a propus să particip ca mentor la emisiunea ”Provocarea Starurilor”. Mă bucură faptul că pot împărtăşi din experienţa acumulată şi altor oameni talentaţi şi, totodată, să-i îndrum în această emisiune-concurs. Îmi doresc ca unul dintre cei cărora le voi fi mentor să câştige competiţia!”, a declarat Ştefan Stan.
Compozitorul Mihai Alexandru a participat de nu mai puţin de 18 ori la Concursul Eurovision; de două ori, melodiile sale au câştigat selecţia naţională, astfel că ”Don't Break My Heart (interpretă Nicola) şi ”Yodel It” (Ilinca feat. Alex Florea) au reprezentat România la Riga 2003 şi Kiev 2017.
”Rolul de mentor este o provocare pentru mine, mai ales prin prisma faptului că nu sunt chemat să fac parte din juriu, ci să îmi susţin concurenţii în faţa unui juriu. Normal, am zis ”DA” din prima, iar ideea de a promova cea mai frumoasă muzică românească mi se pare extrem de necesară în situaţia în care se află acum piaţa muzicală românească”, spune compozitorul Mihai Alexandru.
La rândul ei, Sanda Ladoşi a urcat pe scena Eurovision din Istanbul în 2004, cu piesa României ”I Admit”.
”Ceea ce voi face în calitate de mentor va fi să îi îndrum pe tinerii concurenţi să îşi pregătească apariţia, momentele pe scenă la Provocarea starurilor. Avem interpreţi foarte buni, cu voci excelente. Pe lângă sugestiile în ceea ce priveşte tehnica vocală, noi, mentorii, venim cu recomandări în ceea ce priveşte transmiterea mesajului unui cântec, interpretarea cu suflet - îi vom ajuta să treacă dincolo de interpretarea strict corectă a unei melodii”, subliniază Sanda Ladoşi.
Andreea Bănică și mentorii de la ”Provocarea starurilor”
Despre ”Provocarea starurilor”: concurenți, mentori, juriu
În fiecare show ”Provocarea starurilor”, 6 tineri talentaţi, interpreţi de muzică românească, vor trece prin mai multe probe în care îşi vor dovedi calităţile vocale. Dintre aceştia, 3 vor pleca acasă la fiecare ediţie, alţi 3 concurenţi urmând să completeze locurile eliberate.
Ei vor fi jurizaţi de mari interpreţi români care au lansat piese nemuritoare în ultimii 40 de ani. La ”Provocarea starurilor”, mentorii sunt aceiaşi pentru toate ediţiile concursului, însă juriul se va schimba în fiecare ediţie.
Emisiunea ”Provocarea starurilor” va debuta la TVR 1 pe 27 octombrie și va fi prezentată de Andreea Bănică.
Istoria României la Eurovision, din 1994 până în prezent
Trecem în revistă participările României la Eurovision, de la debutul oficial cu piesa "Dincolo de nori" până la succesul actual al Alexandrei Căpitănescu cu "Choke me".
Unii dintre reprezentanții României la Eurovision │ FOTO: capturi YouTube
În mai bine de trei decenii de participare la Eurovision, România le-a trăit cam pe toate: succese internaționale, descalificări, controverse sau anulări. În 2026, după o absență de doi ani, țara noastră a revenit în competiția muzicală cu Alexandra Căpitănescu, care a reușit să se califice în marea finală din 16 mai de la Viena. Această victorie a deschis sertarul cu amintiri al prestațiilor trecute ale României, ce merită să fie readuse în atenția colectivă.
Începuturile din anii '90
Înainte de a vorbi efectiv despre participările României la Eurovision, trebuie să menționăm situația concursul de la acea vreme. La începutul anilor '90, Eurovision Song Contest traversa una dintre cele mai complicate perioade din istoria sa. După căderea regimurilor comuniste și apariția mai multor state noi în Europa, tot mai multe țări doreau să participe la concurs. Problema era însă una logistică: Eurovision avea un număr limitat de locuri, iar organizatorii nu puteau extinde imediat competiția pentru a include toate noile participante.
Din acest motiv, European Broadcasting Union a introdus diverse sisteme de calificare și rotație. În anumite perioade, țările nu aveau acces automat la concurs, ci trebuiau să obțină rezultate suficient de bune pentru a-și păstra locul în edițiile următoare. Statele clasate slab puteau fi eliminate temporar sau obligate să stea un an pe tușă înainte de a reveni în competiție.
În 1993, odată cu interesul crescut venit din partea țărilor est-europene, organizatorii au creat o rundă specială de pre-calificare numită "Kvalifikacija za Millstreet". Șapte țări au concurat pentru doar trei locuri disponibile în finala Eurovision din acel an. România a participat cu Dida Drăgan și piesa "Nu pleca", însă nu a obținut un punctaj suficient pentru calificare. Astfel, debutul oficial al României la Eurovision a fost amânat pentru 1994 când Dan Bittman a urcat pe scena din Irlanda cu piesa "Dincolo de nori". A obținut doar 14 puncte, astfel că România nu a putut participa în 1995, fiind nevoită, din nou, să mai aștepte un an.
Dida Drăgan - Nu pleca
Dan Bittman - Dincolo de nori
În acea perioadă, sistemul Eurovision era diferit față de cel de acum. Nu existau semifinale moderne, iar participarea unei țări depindea adesea de performanțele anterioare și de locurile disponibile în concurs. Practic, un rezultat slab putea însemna absența de la ediția următoare, în timp ce un scor bun ajuta delegațiile să își asigure prezența și în anii care veneau.
Primele încercări ale României pe scena internațională au continuat cu un caracter timid și reținut, iar o partitură de tip "șlagăr" părea o alegere potrivită pentru acea vreme. În 1996, Monica Anghel și Sincron au fost selectați să participe cu piesa "Rugă pentru pacea lumii", însă nu au reușit să se califice în etapa de pre-calificare, așa că țara a fost eliminată și, pentru că nu a acumulat destule puncte în anii anteriori, România nu a putut să participe la concursul din 1997.
Monica Anghel și Sincron - Rugă pentru pacea lumii
În 1998, după patru ani de absență, România a urcat pe scena din Birmingham, fiind reprezentată de Mălina Olinescu cu melodia "Eu cred". Regretata artistă s-a clasat pe locul 22 din 25 de participanți, obținând doar 6 puncte, ceea ce a însemnat că România nu a putut participa la concursul organizat în 1999.
Mălina Olinescu - Eu cred
Efervescența anilor 2000
Anul 2000 a adus o premieră pentru România: țara noastră a participat la Eurovision cu prima piesă în limba engleză, "The Moon", interpretată de trupa TAXI. S-a clasat pe locul 17 din 24, obținând un total de 25 de puncte, ceea ce a însemnat, din nou, că România nu a avut dreptul de a participa în 2001.
Trupa TAXI - The Moon
Direcția muzicală marcată de balade și piese emoționale a continuat în 2002 cu "Tell Me Why", interpretată de Monica Anghel și Marcel Pavel. Duetul celor artiști s-a dovedit a fi un succes, reușind să se claseze pe locul 9, cu 71 de puncte.
Monica Anghel și Marcel Pavel - Tell Me Why
România a continuat în linie dreaptă anii următori, curajul și dorința de a experimenta simțindu-se mai intense cu fiecare participare. În 2003, Nicola s-a poziționat pe locul 10 la Riga (Letonia) cu piesa "Don't Break My Heart". Astfel, România a participat direct în finala ediției din 2004, fără a mai fi nevoită să treacă de semifinale. A fost reprezentată de Sanda Ladoși cu melodia "I Admit" care obținut locul 18 și doar 18 puncte, iar România a trebuit din nou să treacă testul semifinalelor pentru a ajunge în finala din 2005.
Nicola - Don't Break My Heart
Sanda Ladoși - I Admit
2005 a venit, însă, cu unul dintre cele mai bune rezultate din istoria țării noastre la Eurovision. Luminița Anghel și Sistem au cucerit încă din semifinale cu piesa "Let Me Try" când au obținut locul 1, cu 235 de puncte. În marea finală a ediției, ce a avut loc în Ucraina, artiștii au reușit să obțină bronzul, clasându-se pe locul 3, cu 158 de puncte, în urma Greciei și Maltei.
Luminița Anghel & Sistem - Let Me Try
În 2006, România a bifat o nouă reușită. Mihai Trăistariu a ocupat locul 4 cu "Tornero", o piesă care a depășit granițele Eurovision și a devenit un adevărat hit, cu poziții fruntașe în topurile din mai multe țări europene. Interpretarea artistului a cumulat 172 de puncte, cel mai mare punctaj obținut de România până în acel moment dar, din cauza multor țări participante, reprezentantul nostru nu s-a putut clasa printre primii trei.
Mihai Trăistariu - Tornero
În 2007, România a fost reprezentată de grupul Todomondo, format din Andrei și Kamara (membri în formația Alb-Negru), Ciro de Luca, Bogdan Tașcău (Dl. Problemă), Valeriu și Vlad Crețu, cu melodia "Liubi, Liubi, I Love You" care a fost cântată în șase limbi diferite: engleză, italiană, spaniolă, rusă, franceză și română. Au obținut locul 13, cu 84 de puncte.
Todomondo - Liubi, Liubi, I Love You
La ediția din 2008 din Belgrad, România a fost reprezentată de Nico și Vlad Miriță cu "Pe-o margine de lume", terminând pe locul 20, cu 45 de puncte. În ciuda rezultatului slab, piesa a primit premiul special Eurovision Marcel Bezençon Composer Award pentru cea mai bună compoziție înscrisă în concurs.
Nico & Vlad Miriță - Pe-o margine de lume
Ultimul capitol din decadă a avut-o ca protagonistă la Eurovision pe Elena Gheorghe cu piesa "The Balkan Girls". Artista s-a clasat pe locul 19, cu 40 de puncte. Zilele trecute, cântăreața a rememorat acea experiență, declarând:
"Acum 17 ani, urcam pe scena Eurovision și calificam România în marea finala de la Moscova. A fost una dintre cele mai emoționante seri din viața mea și un moment pe care îl port în suflet cu mare, mare drag și astăzi. Eurovisionul este una dintre cele mai intense și frumoase experiențe pe care le poate trăi un artist. Deși, de multe ori, concursul a fost influențat și de altceva decât de muzică, cred că atunci când un moment este cu adevărat bun, oamenii simt asta."
Elena Gheorghe - The Balkan Girls
Anii 2010 - era producțiilor și scenografiilor (mai) extravagante
2010 a adus o altă performanță care a rămas în memoria colectivă: cea a Paulei Seling și a lui Ovi cu piesa "Playing with Fire". În semifinală, aceștia au terminat pe locul 4, iar în finală, au luat locul 3, egalând cel mai bun rezultat al României din 2005. Intensitatea melodiei, refrenul fredonabil, dublul pian au fost câteva elemente care au construit un moment apeciat la scară largă.
Paula Seling & Ovi - Playing with Fire
În 2011, câștigătoarea Selecției Naționale a fost Hotel FM cu melodia "Change". Trupa a reușit să obțină locul 4 în cea de-a doua semifinală, dar, în finală, s-a clasat pe locul 17, cu doar 77 de puncte. Cele două țări care au oferit României punctajul maxim de 12 puncte au fost Moldova și Italia, urmate de Belgia (10 puncte) și Spania (8 puncte).
Hotel FM - Change
Selecția națională din anul 2012 a fost câștigată de trupa Mandinga, cu piesa "Zaleilah". Artiștii s-au poziționat pe locul 12 din 26 de țări participante în marea finală, obținând 71 de puncte.
Mandinga - Zaleilah
Cezar Ouatu, cu piesa "It's my life", a fost reprezentantul României la Eurovision 2013. În finala competiției, acesta a obținut locul 13, cu 65 puncte. Concurentul s-a remarcat și printr-o scenografie teatrală și gotică, ce a inclus efecte pirotehnice, flăcări și artificii.
Cezar Ouatu - It's my life
Paula Seling și Ovi au revenit pe scena Eurovision în 2014, cu piesa "Miracle". Aceștia au concurat pe scena din Copenhaga, Danemarca, în semifinală clasându-se pe locul 2, cu 125 de puncte, iar în marea finală ocupând locul 12, cu 72 de puncte.
Paula Seling & Ovi - Miracle
În 2015, România a fost reprezentată de trupa Voltaj, cu piesa "De la capăt". S-a clasat pe locul 15 din 27 de țări participante, cu 35 de puncte. "De la capăt" a fost interpretată bilingv, majoritatea versurilor fiind în română, iar refrenul final în limba engleză. Voltaj a explicat că interpretarea în limba română a permis ca mesajul piesei să ajungă la publicul țintă (milioanele de migranți români care au fost nevoiți să-și lase copiii în urmă), în timp ce adăugarea unui refren în limba engleză i-a ajutat pe ascultătorii străini să înțeleagă versurile.
Voltaj - De la capăt
În 2016, România a primit o lovitură din partea Eurovision, lipsind de pe scena concursului dintr-un motiv care nu avea legătură cu muzica. Țara noastră urma să fie reprezentată de Ovidiu Anton cu piesa "Moment of Silence", după ce câștigase deja Selecția Națională. Descalificarea s-a produs din cauza datoriile uriașe pe care Televiziunea Română le avea către European Broadcasting Union (EBU), iar această decizie a venit foarte târziu, după ce piesa fusese deja aleasă, delegația începuse pregătirile, iar fanii Eurovision discutau deja despre participarea României.
Ovidiu Anton - Moment of Silence
Ilinca Băcilă și Alex Florea au fost aleși să reprezinte România cu "Yodel It" în cadrul concursului Eurovision 2017 organizat pe scena din Kiev. Aceștia au trecut de cele două semifinale ale Selecției Naționale 2017 cu punctaj maxim (12 puncte) primit din partea tuturor celor cinci membri ai juriului - Adrian Romcescu, Andrei Tudor, Ovi, Paula Seling și Luminița Anghel.
În finala din Kiev, aceștia s-au clasat pe locul 7, cu 282 de puncte (suma fiind rezultatul adunării notelor juriilor de specialitate din toate cele 42 de țări participante și a publicului telespectator). În acest an, reprezentanții României au fost pe locul 5 în preferințele publicului european care și-a exprimat preferințele prin televot.
Ilinca Băcilă și Alex Florea - Yodel It
Selecția Națională Eurovision 2018 a avut parte de două momente unice în istoria participării țării noastre: a fost pentru prima dată când au fost organizate cinci semifinale în cinci orașe diferite din țară și a fost pentru prima dată în istoria concursului internațional Eurovision când o semifinală națională a avut loc la o adâncime de 90 de metri, fiind vorba despre scena amplasată special în mina Rudolf din Salina Turda.
Trupa The Humas a câștigat Selecția Națională cu piesa "Goodbye" și a urcat pe scenă în cadrul celei de-a doua semifinale de la Lisabona. Din păcate, nu a reușit să strângă un număr suficient de voturi din partea publicului european, astfel că a ratat participarea în marea finală, prima dată în istoria țării la concurs.
The Humans - Goodbye
În 2019, România a fost reprezentată de Ester Peony (Ester Alexandra Crețu) cu melodia "On a Sunday". Și-a susținut momentul interpretativ în cea de-a doua semifinală, din 16 mai, pe scena de la Tel Aviv. Din păcate nu a reușit să califice România (pentru al doilea an consecutiv), clasându-se pe locul a 13-lea, în fața ei fiind Moldova (reprezentată de Anna Odobescu) și Lituania (reprezentată de Jurij Veklenko).
2020 - muzica într-o vreme de incertitudini
În 2020, Roxen a fost aleasă direct de Televiziunea Română ca reprezentantă a României la Eurovision Song Contest 2020. După alegerea artistei, publicului i-au fost prezentate mai multe piese candidate, iar selecția cântecului s-a făcut printr-o combinație între votul publicului și punctajul unui juriu. "Alcohol You" a fost aleasă pentru competiție.
Totuși, ediția Eurovision 2020 nu a mai avut loc din cauza pandemiei COVID-19, marcând prima anulare din istoria concursului. Roxen a rămas însă reprezentanta României și pentru ediția din 2021, când a participat cu piesa "Amnesia". România a participat în prima semifinală a concursului, pe 18 mai 2021, dar nu s-a calificat în finală, pentru al treilea an la rând. Roxen s-a clasat pe locul 12, cu 85 de puncte.
Roxen - Alcohol You
Roxen - Amnesia
Andrei Ursu a reprezentat România la Eurovision Song Contest 2022 cu piesa "Llámame". România a prestat în a doua semifinală și, pentru prima dată după anul 2017, s-a calificat în finală, cu 118 puncte, luând locul 9. Și ediția din 2022 a fost marcată de o controversă. După semifinală, EBU a anulat voturile juriilor din șase țări, inclusiv România, invocând suspiciuni privind un posibil schimb coordonat de puncte și a înlocuit voturile acestora cu un scor agregat, calculat pe baza rezultatelor altor țări cu vot similar. Decizia a provocat confuzie și reacții dure din partea TVR, care a susținut că punctajele acordate de juriul român nu au fost respectate.
Andrei Ursu - Llámame
În 2023, Theodor Andrei a concurat pe scena din Liverpool cu piesa "D.G.T. (Off and On)", dar a obținut penultimul loc din cea de-a doua semifinală, neprimind niciun punct din partea publicului european. S-a aflat la egalitate cu San Marino, ambele țări terminând cu zero puncte, însă, ca urmare a unei reguli de departajare care favorizează melodia interpretată prima în ordinea de intrare în concurs, România s-a clasat pe locul 15, în timp ce San Marino a ocupat locul 16. Acesta a fost cel mai slab rezultat din istoria României la Eurovision.
Theodor Andrei - D.G.T. (Off and On)
În 2024 și 2025 România a lipsit din cadrul Eurovision Song Contest în special din cauza constrângerilor financiare.
VIDEO: Andreea Bănică a lansat "Marinero", piesa cu care a participat la Selecția Națională Eurovision 2026
Andreea Bănică le prezintă ascultătorilor varianta oficială a piesei "Marinero", lansată alături de un videoclip ce transformă o simplă partidă de bowling într-un adevărat show de atitudine și atracție. Ce a declarat artista despre această melodie, dar și detalii de la filmările clipului găsești în articol.
Andreea Bănică în videoclipul piesei "Marinero" │ FOTO: captură YouTube
O gașcă de băieți, o pistă de bowling și multă energie care crește de la un cadru la altul: aceasta este premisa videoclipului "Marinero". În centrul tuturor acestor secvențe dinamice, Andreea Bănică devine centrul atenției, hipnotizând atât cu prezența relaxată și seducătoare, cât și cu aruncările perfecte, ce trezesc entuziasm și uimire în jurul ei.
"Ideea clipului a venit de la Dan Petcan, cu care am mai lucrat și știam deja că o să iasă ceva fain. Conceptul cu bowling-ul mi s-a părut super fun și diferit, iar la filmări chiar ne-am distrat. Ăsta a fost, de fapt, și gândul de la început - să fie relaxat, să ne simțim bine și să nu complicăm lucrurile. Când ai echipa potrivită și vibe-ul bun, știi că totul o să iasă exact cum trebuie", a detaliat Andreea Bănică.
"Marinero" este un single optimist, cu un refren care rămâne întipărit în memorie încă de la prima ascultare. S-a numărat printre cele 100 de piese înscrise la Selecția Național Eurovision 2026. Audițiile s-au desfășurat în perioada 9-11 februarie, Andreea urcând pe scenă în cea de-a treia și ultimă rundă. Din păcate, artista nu s-a calificat pentru etapa următoare. Câștigătoare a fost Alexandra Căpitănescu, care va reprezenta România la Viena, pe 14 mai.
Despre "Marinero", Andreea Bănică a declarat:
"<<Marinero>> a venit ca o propunere din partea echipei mele de la Cat Music și mi-a plăcut din prima. Piesa e scrisă de Thea Miculescu și Andrei Tostogan și are un vibe foarte fresh, care m-a prins imediat. Am zis <<de ce nu?>>, mai ales că de-a lungul timpului am lansat piese care au ajuns și în afara țării, așa că genul ăsta de sound îmi vine natural și mă reprezintă."
Andreea Bănică este una dintre cele mai cunoscute și longevive artiste din muzica pop românească, remarcându-se printr-o carieră construită constant încă de la începutul anilor 2000. A devenit cunoscută inițial ca membră a trupei Blondy, iar ulterior și-a consolidat statutul în industrie printr-o carieră solo de succes, încununată de hituri precum "De nebună", "Ce vrei de la mine" (feat. Balkan), "Linda", "Departamentul de relații" (feat. UDDI) și "Rain in July" (feat. Jorge). Mai mult, și-a surprins fanii cu piese și în limba spaniolă sau engleză, printre care "Samba" și "Love in Brasil", single-uri de succes care au adunat zeci de milioane de vizualizări pe YouTube și care au fost difuzate în Turcia, Franța, Israel, Africa de Sud, Republica Cehă, Croația sau Canada.
Semifinalele pentru Selecția Națională Eurovision 2026 s-au încheiat; urmărește ultimii participanți
Suntem cu un pas mai aproape de aflarea reprezentantului României la Eurovision 2026 odată cu încheierea ultimei runde de audiții. Noi participanți au urcat pe scenă pe 11 februarie, iar tu poți urmări în articol momentele lor muzicale.
Participanții din a treia semifinală a Selecției Naționale Eurovision 2026 │ FOTO: Eurovision Romania
Cea de-a treia și ultimă semifinală a Selecției Naționale Eurovision a fost șansa decisivă a concurenților de a demonstra că merită un loc în finală. Emoțiile au fost mai intense ca niciodată, iar miza evidentă. Odată cu încheierea acestei runde, tabloul finalei este complet, iar cele mai apreciate zece piese sunt pregătite să intre în cursa pentru trofeu și pentru șansa de a reprezenta România pe scena internațională.
Semifinala a fost transmisă integral, în direct, pe platforma de streaming TVR+, tvrplus.ro, pe parcursul celor trei zile de audiții (9-11 februarie). Este arhivată tot pe aceeași platformă, iar piesele sunt postate pe pagina oficială de Youtube a TVR.
Joi, 12 februarie, în cadrul Telejurnalului de la ora 20.00, sunt anunțați finaliștii Selecției Naționale, în direct la TVR 1, TVR INFO și pe tvrplus.ro. Primele zece piese, conform punctajelor obținute la Atelier, vor concura în finală, de unde juriul va alege reprezentantul României la ESC 2026.
Ascultă piesele din a treia semifinală a Selecției Naționale Eurovision 2026
Anna Michael - Get nasty
Compozitori: Anamaria Mihali, Sorin Dumitru Roman
Textier: Anamaria Mihali
Antonio Pican - Humas
Compozitori: Ioan Antonio Pican, Costel Pavel Dominteanu, Cezar Alexandru Gună
Textieri: Ioan Antonio Pican, Costel Pavel Dominteanu, Cezar Alexandru Gună
Impact - Bengalo
Compozitori: Claudiu Rareș Timiș, Silvia Cristina Bălan, Marius Alexandru Mirică
Textieri: Claudiu Rareș Timiș, Silvia Cristina Bălan, Marius Alexandru Mirică
Paula Leahu - Warrior Pose
Compozitori: Robbe Ghysen, Paula Leahu, Shalini Kumar, Abigail Hercules
Textieri: Claudiu Rareș Timiș, Silvia Cristina Bălan, Marius Alexandru Mirică
wrs - All The Way
Compozitori: Andrei Ursu, Costel Domințeanu
Textier: Andrei Ursu
Adriana Moraru - Get Your Freak Out
Compozitor: Oana Adriana Moraru
Textier: Oana Adriana Moraru
Kadjavsi - Heavensground
Compozitor: Andrei Nikita Dembinski
Textier: Andrei Nikita Dembinski
The Twins - Think of you
Compozitori: Ylva Persson, Linda Persson, Eric McCallaghan
Textieri: Ylva Persson, Linda Persson
Patricia Thomits - Bonsoir Amore
Compozitor: Elvin Dandel
Textier: Elvin Dandel
Marcus - Self Control
Compozitori: Andrei Mihai, Marcus Mureșan, Lucian Naste, Dan Healy
Textieri: Dan Healy, Marcus Mureșan
Mara Berechet - Beyond the sun
Compozitori: Ionuț Adrian Radu, Virginia Maxim, David Andrei Burlacu, Ionuț Silivestru
Textieri: Ionuț Adrian Radu, Virginia Maxim, David Andrei Burlacu
Andreea Bănică - Marinero
Compozitor: Theea Eliza Ioana Miculescu
Textieri: Theea Eliza Ioana Miculescu, Andrei Tostogan
Alexandra Ungureanu - TikTok Tastic
Compozitori: Clive Lukeover, Andrew Edward William Gray