Urmărește-ne în Social Media

Premii muzicale

Bon Jovi, la introducerea în Rock and Roll Hall of Fame: "Scriu la acest discurs de când am folosit prima oară mătura pe post de chitară"

Trupa Bon Jovi a fost introdusă în Rock and Roll Hall of Fame, în cadrul unei ceremonii ce a avut loc duminică seară (15 aprilie) în Cleveland. Jon Bon Jovi a mulțumit pentru acest ”vis devenit realitate” într-un discurs lung și extrem de emoționant, în care a povestit întreaga istorie a formației, din momentul în care s-a îndrăgostit de muzică, până în prezent. Ultimele cuvinte de mulțumire au fost rezervate pentru public și pentru colegii săi de trupă - Alec, Richie, Hugh, Tico și David.

Publicat

pe

Bon Jovi (Rock And Roll Hall of Fame 2018)
Bon Jovi (Rock And Roll Hall of Fame 2018) │ FOTO: David Bergman / TourPhotographer.com

La aproape 10 ani de când a devenit eligibilă, trupa Bon Jovi a fost introdusă în Rock and Roll Hall of Fame. Evenimentul a avut loc pe 15 aprilie, în cadrul unei ceremonii ce s-a desfășurat în Cleveland.

Fiecare membru al trupei (inclusiv Richie Sambora și Alec John Such) a luat cuvântul, cel mai amplu discurs fiind ținut de Jon Bon Jovi. Vocalistul a trecut publicul prin întreaga istorie de 35 de ani a formației, mărturisind că așteaptă acest moment de zeci de ani, încă din copilărie.

Scriu la acest discurs de când am folosit pentru prima oară mătura pe post de chitară și de când cântam din toți rărunchii pe scări, în casa în care am copilărit. L-am scris în multe versiuni și de foarte multe ori. Uneori scriam un discurs de mulțumire. Alteori era un discurs de revoltă (”f*ck you” speech). Scrierea acestui discurs a fost un fel de terapie pentru mine. Cu siguranță văd lucrurile diferit acum, comparativ cu felul în care le vedeam acum 10, 20, 30 de ani în urmă. În final, totul are legătură cu momentul în care ți se întâmplă.

Am avut primul contact cu muzica la vârsta de 7 ani, când mama mi-a adus prima chitară, împreună cu un tutorial al lui Kenny Rogers - ”Învață să cânți la chitară”. Părinții mei m-au dus în copilărie la lecții de chitară la un tip care stătea într-o cămăruță și fuma la pipă, deschidea o carte cu teorie muzicală și tortura copiii cu fumul de țigară și lipsa lui de interes.”

”Al m-a învățat despre magia unei piese”

”După câteva săptămâni, am renunțat, aruncându-mi chitara pe scările din subol și rupându-mi în mod convenabil un cui de tuning. Acea chitară a stat în întuneric până am împlinit 15 ani și un tip pe nume Al Parinello s-a mutat la noi în cartier. Al cânta cânta la evenimente și nunți. Era un tip grozav, un familist. A adunat o gașcă de copii din cartier și ne-a învățat câteva piese.

Stilul de lucru al lui Al era foarte diferit de cel al tipului care fuma la pipă. Nu am învățat repede, și nici nu eram foarte priceput, dar Al m-a învățat despre magia unei piese.”

”Totul a început în beciul unui prieten”

”(...) Orice puști care a cântat vreodată în garaj visează să cânte într-o ”Trupă Mare Rock”, iar eu îmi doream același lucru. Totul a început în beciul unui prieten și la mine în curte. Am cântat la show-ul de talente local, am ieșit pe locul 2, am cântat la petreceri, apoi în cluburi, iar acolo am simțit că am prins o scânteie din ceea ce însemna succesul. La 17 ani, am intrat într-o trupă de 10 oameni, Atlantic City Expressway, care cânta piesele eroilor mei din copilărie: The Animals, Thin Lizzy, Springsteen și Southside Johnny.”

”Câteva luni mai târziu, ”Runaway” se auzea la radio”

”(...) Până în 1982, am scris și am înregistrat mai multe piese, dar una a ieșit în evidență. Se numea ”Runaway”. (...) Era un post de radio nou în New York intitulat WAPP. Era atât de nou, încât nu aveau nici măcar recepționist, așa că am putut intra fără probleme - acolo am discutat cu John Lastman și DJ-ul Chip Hobart. I-am povestit despre piesele mele și despre cât de frustrat eram că nicio casă de discuri nu voia să le asculte. Chip a ascultat caseta și mi-a spus că ar trebui inclusă în playlist în categoria “Homegrown” - muzică locală originală. Câteva luni mai târziu, ”Runaway” se auzea la radio, nu doar în New York, ci și în Tampa, Chicago, Detroit, Denver și alte orașe. Aveam expunerea de care aveam nevoie pentru a-mi face auzite piesele. Nu-mi mai lipsea decât o trupă.”

”Mi-a luat mai puțin de un minut să-mi dau seama că Richie are o voce grozavă și că e un compozitor și un instrumentist foarte bun”

În următoarele luni s-a închegat și trupa. Succesul piesei ”Runaway” l-a ajutat pe Jon Bon Jovi să-i coopteze pe David, Tico, Alec și Snake Sabo, la scurtă vreme alăturându-li-se și Richie Sambora.

”Conform legendei, Richie mi-ar fi spus că va intra în trupa mea. Eu i-am spus <<Hai să ne întâlnim și să scriem împreună>>, ca să văd dacă stilul lui se potrivea cu viziunea mea. Mi-a luat mai puțin de un minut să-mi dau seama că Richie are o voce grozavă și că e un compozitor și un instrumentist foarte bun, și nu a durat mult până a fost de acord să intre în trupă.”

”Vă mulțumesc vouă, tuturor celor care ne-ați permis să vă deschidem concertele și să învățăm de la voi.”

În 1983, au semnat un contract cu Polygram, din acest moment lucrurile prinzând contur.

”(...) Am învățat cum să câștigăm simpatia unei mulțimi care nici măcar nu-ți știe numele, sau piesele, sau limba, totul în 40 de minute sau mai puțin. Vă mulțumesc vouă, tuturor celor care ne-ați permis să vă deschidem concertele și să învățăm de la voi.”

”Se spune că ce nu te omoară, te face mai puternic. Pe noi aproape că ne-a omorât.”

”(...) Scoteam hituri constant și în final am ajuns headlineri. Toți cei care au fost implicați în realizarea acelui album (”Slippery When Wet”) și în desfășurarea turneului, au scos la iveală ce era mai bun din noi. Multe milioane de albume și sute de show-uri mai târziu a apărut discul ”New Jersey”, alte 5 single-uri în Top 10, după care au urmat alte milioane de albume vândute și sute de show-uri. Aceeași echipă, aceleași rezultate.

Se spune că ce nu te omoară, te face mai puternic. Pe noi aproape că ne-a omorât. Dar am supraviețuit, pentru a deveni mai puternici. Le mulțumesc tuturor celor care ne-au ajutat să scriem acel capitol.”

”Le mulțumesc stelelor mele norocoase pentru timpul pe care l-am petrecut cu fiecare dintre voi. Alec, Richie, Hugh, Tico, David”

Discursul lui Jon Bon Jovi a continuat într-o manieră etapizată, muzicianul prezentând momentele cheie din cariera de peste 30 de ani a trupei. În partea de încheiere le-a mulțumit părinților săi, prietenilor și colaboratorilor lui, celor 4 copii (Stephanie, Jesse, Jacob și Romeo) și, nu în ultimul rând, soției sale, Dorothea Hurley. Ultimele cuvinte de mulțumire au fost adresate publicului și colegilor de trupă.

”Le mulțumesc stelelor mele norocoase pentru timpul pe care l-am petrecut cu fiecare dintre voi. Alec, Richie, Hugh, Tico, David. Mă adresez vouă și publicului...În seara aceasta, trupa care a fost de acord să-mi facă o favoare, stă în fața voastră. Pentru a vă putea mulțumi tuturor că ați făcut ca acest vis să devină realitate.”

Anul acesta au fost introduși în Rock and Roll Hall of Fame și The Moody Blues, Dire Straits, Nina Simone și The Cars. Pe lista nominalizărilor s-au aflat și Radiohead, Kate Bush, Rage Against The Machine, Depeche Mode, Eurythmics, MC5, LL Cool J și Judas Priest.

Întrebat ce părere are despre trupele și artiștii nominalizați care nu au fost incluși anul acesta, Jon Bon Jovi a mărturisit că îi admiră pe toți.

”Simt că toți cei care au fost nominalizați ar trebui incluși.”

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Industria muzicala

Jon Bon Jovi s-a recuperat complet după operația la corzile vocale: "Am avut răbdare, nu mi-am pierdut niciodată încrederea"

Jon Bon Jovi se pregătește să revină în fața publicului odată cu turneul "Forever", marcând astfel finalul unei perioade dificile în care sănătatea i-a pus cariera muzicală sub semnul întrebării.

Publicat

pe

Jon Bon Jovi în interviul pentru People
Jon Bon Jovi în interviul pentru People │ FOTO: captură YouTube

Într-un interviu recent pentru publicația People, Bon Jovi a dezvăluit că, după încheierea turneului din 2022, a fost nevoit să treacă printr-o intervenție de medializare a corzilor vocale, menită să trateze deteriorarea uneia dintre corzi. Artistul a explicat că diagnosticul a fost neașteptat, mai ales pentru că nu considera că și-ar fi suprasolicitat vocea de-a lungul carierei.

"Nu am făcut nimic care să îmi afecteze corzile vocale și nu am avut excese. Sunt un vocalist antrenat și am tratat mereu această meserie cu seriozitate."

El a mărturisit că a fost surprins când medicii i-au explicat că una dintre corzile vocale era în proces de atrofie. Deși intervenția a fost reușită, recuperarea a durat mai mult decât anticipase. Timp de mai mulți ani, artistul a lucrat constant cu specialiști și și-a antrenat vocea pentru a se prezenta așa cum se cuvine pe scenă.

Jon Bon Jovi: "Mi-am revenit complet. Mă simt grozav! Avem deja peste 50 de piese pregătite pentru scenă, gata de concert"

Muzicianul a detaliat procesul anevoios de recuperare:

"Am avut răbdare, nu mi-am pierdut niciodată încrederea și, deși procesul a fost lent, progresul a fost constant. [...] Au trecut patru ani de când am urcat ultima dată pe marile scene, dar mi-am revenit complet. Mă simt grozav! Avem deja peste 50 de piese pregătite pentru scenă, gata de concert. La show-urile mele obișnuiesc să schimb destul de mult structura setlistului și a producției, iar noi am repetat suficient. În momentul de față, nu ne mai rămâne decât să așteptăm să urcăm pe scenă."

Jon Bon Jovi, despre colegii de trupă: "Niciunul dintre ei nu s-a îndoit vreodată"

Bon Jovi a subliniat și sprijinul primit din partea colegilor de trupă, despre care spune că au rămas alături de el în toată perioada de recuperare și nu au luat în calcul retragerea sau alte proiecte.

"[...] Am fost nevoit să trec printr-o nouă transformare profundă, să las în urmă o versiune a mea pentru a deveni un alt om. Și, pe măsură ce traversam această schimbare, mi-am dat seama că cei mai apropiați oameni din viața mea erau cei care se aflau alături de mine pe scenă.

Niciunul dintre ei nu s-a îndoit vreodată. Niciunul nu și-a căutat alt drum, nu s-a gândit să se retragă. Iar sacrificiile pe care fiecare dintre ei le-a făcut pentru a-mi fi alături în această perioadă înseamnă enorm pentru mine."

Turneul "Forever" celebrează albumul cu același nume, lansat de trupa Bon Jovi în vara lui 2024. Va debuta pe 7 iulie, cu o serie de nouă concerte la Madison Square Garden din New York, urmând apoi show-uri în Anglia și Irlanda. Artistul spune că revenirea nu înseamnă căutarea perfecțiunii, ci a unei conexiuni autentice cu publicul.

"Nu este vorba despre perfecțiune. Este vorba despre excelență. Există ceva aproape spiritual în legătura dintre trupă și public, iar asta este ceea ce am încercat să recâștig."

În același interviu, Bon Jovi a vorbit despre rolul de bunic, căsătoria de 37 de ani cu Dorothea și bucuriile simple ale vieții.

VIDEO: Interviu Jon Bon Jovi pentru People

Citește în continuare

Lifestyle

Jon Bon Jovi a fost premiat cu James Beard Impact Award pentru proiectele sale caritabile

Jon Bon Jovi a fost distins cu prestigiosul James Beard Impact Award 2026, în semn de recunoaștere a eforturilor sale de a combate incertitudinea alimentară prin inițiativele JBJ Soul Kitchen și JBJ Soul Foundation. Găsești mai multe detalii în articol.

Publicat

pe

Concert Bon Jovi pe 21 iulie 2019 în Piața Constituției din București │ FOTO: Ionut Paraschiv / InfoMusic.ro

Artistul american Jon Bon Jovi își extinde impactul dincolo de muzică, fiind premiat în 2026 cu James Beard Impact Award, o distincție care onorează personalități care aduc schimbări semnificative în comunități prin intermediul alimentației și industriei ospitalității.

Premiul vine ca o recunoaștere a activității desfășurate prin JBJ Soul Kitchen, un concept de restaurant comunitar care funcționează pe principiul "plătește cât poți". În aceste locații, mesele nu au un preț fix, iar cei care nu își permit pot contribui prin voluntariat, creând astfel un spațiu incluziv și solidar.

În paralel, JBJ Soul Foundation susține programe mai ample dedicate combaterii sărăciei și excluziunii sociale, de la acces la hrană până la sprijin pentru locuințe și dezvoltare comunitară.

"Din 2006, Fundația Jon Bon Jovi Soul lucrează pentru a combate cercul vicios al foametei, sărăciei și lipsei de adăpost. Până în prezent, organizația a contribuit la dezvoltarea și susținerea a aproape 1.000 de locuințe, în 12 state, oferind sprijin pentru mii de persoane, inclusiv tineri și veterani.

În 2011, Jon Bon Jovi și soția sa, Dorothea Bongiovi, și-au extins misiunea prin fondarea JBJ Soul Kitchen, un restaurant nonprofit bazat pe principiul <<pay-it-forward>>, care a servit peste 234.000 de mese sănătoase în cele patru locații din New Jersey. JBJ Soul Kitchen oferă mai mult decât o masă - creează conexiuni reale cu oaspeții săi prin programe comunitare, inclusiv formare profesională, sprijin pentru redactarea CV-urilor, asistență în găsirea unui loc de muncă, parteneriate cu furnizori locali de servicii de sănătate mintală și acces la resurse pentru locuințe", au declarat organizatorii Premiilor James Beard într-un comunicat de presă.

Inițiativa lui Jon Bon Jovi a început în 2006, odată cu înființarea JBJ Soul Foundation, ca răspuns la creșterea problemelor legate de sărăcie și lipsa accesului la resurse de bază în comunitățile americane. Ulterior, în 2011, a fost deschis primul restaurant JBJ Soul Kitchen, în statul New Jersey, cu scopul de a oferi mese calde într-un mediu respectabil, fără stigmatizarea asociată ajutorului social.

Conceptul a crescut treptat, devenind un model de bune practici în ceea ce privește solidaritatea comunitară, iar restaurantele au servit de-a lungul timpului sute de mii de mese pentru persoane aflate în nevoie.

Citește în continuare

Muzică și film

Universal Pictures lucrează la un film biografic dedicat trupei Bon Jovi

Jon Bon Jovi, fondatorul și solistul trupei, este implicat în dezvoltarea filmului, ceea ce înseamnă că producția va avea acces la catalogul complet de hituri marca Bon Jovi.

Publicat

pe

Bon Jovi în videoclipul piesei "Livin' On A Prayer"
Bon Jovi în videoclipul piesei "Livin' On A Prayer" │ FOTO: captură YouTube

Studioul Universal Pictures a obținut drepturile de a realiza un lungmetraj inspirat de povestea Bon Jovi, unul dintre cele mai influente grupuri ale rockului american. Proiectul se află în prezent în fază incipientă de dezvoltare, iar scenariul este semnat de Cody Brotter. Producția îi are implicați pe Kevin J. Walsh și Gotham Chopra, acesta din urmă fiind cunoscut și pentru documentarul "Thank You, Goodnight: The Bon Jovi Story".

Filmul ar urma să exploreze începuturile formației din New Jersey și ascensiunea rapidă către statutul de fenomen global. Povestea ar putea include momente esențiale din carieră, precum lansarea albumului "Slippery When Wet", material care a propulsat formația în topurile internaționale și a dat naștere unor hituri precum "Livin' on a Prayer", "You Give Love a Bad Name" sau "Wanted Dead or Alive".

Fondată în 1983, Bon Jovi a devenit una dintre cele mai de succes formații rock din lume, cu peste 130 de milioane de discuri vândute și turnee sold-out pe aproape toate continentele. De-a lungul decadelor, stilul și abordarea muzicală au influențat generații de artiști și a transformat grupul într-un reper al muzicii mainstream.

Cel mai proaspăt album lansat de trupa americană este "Forever" (7 iunie 2024). Materialul este format din 12 piese, înregistrate în șapte săptămâni de Jon Bon Jovi și colegii de trupă: David Bryan (clape), Tico Torres (tobe), Hugh McDonald (bass), Phil X (chitară), Everett Bradley (percuție) și John Shanks (chitară ritmică).

Citește în continuare

Trending