Urmărește-ne în Social Media

Emisiuni radio-tv

X Factor România S3E6 - Episodul cosmopolit

Concursul X Factor a început să prindă contur, iar tabăra concurenților ia proporții de la un episod la altul. După emisiunea din 27 octombrie, alte 16 nume se pregătesc pentru următoarea etapă: Francesca Pârvenescu, Ruxandra Baban, Ramona Manolache, Andrei Bordianu, Shuang Fang, Idy James, Maria Caridad Miranda Valido, Diana Vartolomei, trupa "Reloaded 4", Andrei Raețchi, Toader Mălășincă, Silviu Laiu, Gianna Pană, Cătălina Brătan, Claudiu Nergheș și Bogdan Bratiș.

Publicat

pe

Chinezul Shuang Fang dă o notă exotică concursului X Factor, ca la Conservator
Chinezul Shuang Fang dă o notă exotică concursului X Factor, ca la Conservator

Cel de-al șaselea episod X Factor 2013 a fost unul cosmopolit, reunind concurenți din România, Moldova, China, Nigeria și Cuba. Pe 27 octombrie, telespectatorii au urmărit un aflux de concurenți acceptați în etapa următoare. Mai bine închegată decât precedentele, producția de la Antena 1 nu a mai scăpat nenominalizat niciun concurent acceptat și a ponderat mai bine momentele comice cu interpretările valoroase. De dragul amuzamentului, am urmărit un "Without you" (Mariah Carey) cu perspective virale pe YouTube, un caporal ce și-a dat în pentec cu "Beat It" (Michael Jackson), o "minune" ce s-a vrut a la Holograf, dar care a eșuat lamentabil, plus alte interpretări nelalocul lor.

Urmărește-o pe Francesca Pârvenescu la X Factor România

Francesca Pârvenescu (17 ani) a spart gheața în debutul celui de-al șaselea episod X Factor România. Voturile de DA au curs ușor de la înălțimea notelor înalte atinse de Francesca într-o interpretare de jazz.

Francesca Pârvenescu, o prezență plăcută și o voce înaltă la X Factor 2013

Francesca Pârvenescu, o prezență plăcută și o voce înaltă la X Factor 2013

Ruxandra Baban (31 de ani) întărește frontul estic, venind din Republica Moldova. Regizor de profesie, Ruxandra a pus în scenă "Piece of My Heart", câștigându-l pe Cheloo ca susținător. Rapperul din juriu a invitat-o în echipa sa.

Ramona Manolache (24 de ani) din Brăila este studentă la Comunicare și Relații Publice. La X Factor a cântat "At Last" (Etta James) și a înzbândit. "Ești specială și ai decență", i-a spus Delia. Cu trei de DA, Mona merge mai departe în concursul difuzat pe Antena 1.

Ramona Manolache la X Factor 2013

Ramona Manolache la X Factor 2013

Pașcaniul va fi reprezentat la X Factor de Andrei Bordianu (27 de ani). Este degustător de vinuri în viața cotidiană, iar duminică seara nu a lezat nimănui gusturile muzicale. A gustat fericirea celor trei de DA.

Un chinez a venit în România pentru Conservator. X Factor era în zonă

Nu toți chinezii sunt scunzi și vorbesc engleza cu accent specific. Un concurent înalt de 1,9 metri a venit din China să impresioneze. Shuang Fang (24 de ani) a ridicat sala în picioare. A venit în România în 2005 pentru a studia canto clasic la Conservator. "A fost altceva. Cred că avem nevoie și de altceva în concursul ăsta", și-a motivat Delia votul afirmativ. Shuang Fang face concursul mai exotic, dar și mai valoros.

Idy James (28 de ani) este o solistă din Nigeria, care își încearcă norocul la X Factor România. În ciuda opoziției lui Cheloo ("Invadatorii străini nu sunt binevoiți pe plaiurile mioritice."), ea merge mai departe cu 2 voturi de DA.

Maria Caridad Miranda Valido (35 de ani) a fugit din Cuba pentru a-și trăi fericirea în România. Între dorul de părinți și dragostea pentru soț și copii, muzica îi animează viața. Cumnata ei a înscris-o la X Factor, unde interpretarea piesei "Historia de Amor" i-a deschis calea cel puțin spre o escapadă muzicală memorabilă. "Nu vă putem da afară", a spus Cheloo, previzionând cei trei de DA.

Maria Caridad Miranda Valido din Cuba participa la X Factor

Maria Caridad Miranda Valido din Cuba participa la X Factor

Diana Vartolomei (18 ani) din Iași studiază pianul și canto la un liceu de artă. Pentru încercarea factorului X, a ales piesa "Try" (Pink). Demersul ei a fost răsplătit cu trei voturi pozitive, inclusiv din partea lui Dan Bittman ("pentru că vrem să descoperim ce se ascunde în spatele imaginii").

Singura trupă din selecția difuzată pe 27 octombrie s-a numit "Reloaded 4" (Teodora, Teodora, Ana, Marina - 15-19 ani). Cele patru fete au cântat un mashup între "Sweet Dreams" și "Get a party started" la doar o lună și jumătate de la formarea trupei. Cheloo le-a ajutat cu votul său.

La audițiile de la Iași, s-a prezentat și Andrei Raețchi (26 de ani). A venit de la Chișinău, prezentându-se ca muzician. Ia lecții de canto, însă prima impresie a fost lăsată de prezentarea sa fizică. Andrei a interpretat "Impossible" (James Arthur), driblând foarte bine cu notele.

Andrei Raetchi a primit votul Deliei pe o minge de fotbal - DA

Andrei Raetchi a primit votul Deliei pe o minge de fotbal - DA

"M-ai surprins plăcut, foarte plăcut" a completat Delia. "Andrei, excepțional. În primul rând că e arătos, în al doilea rând e sigur pe el, în al treilea rând, cântă!", a declarat Dan Bittman. Cheloo a fost pe aceeași lungime de undă: "Oamenii care vin de la Chișinău să cânte, nu vin degeaba. Cumva mă așteptam ca el să cânte bine. Dar dă dovadă de o sensibilitate artistică nebănuibilă și ceea ce a cântat a fost absolut în regulă."

Urmărește interpretarea lui Andrei Raețchi la X Factor România

La 62 de ani, un funcționar ANAF vrea premiul X Factor

Toader Mălășincă, functionarul de 62 de ani de la ANAF isi demonstreaza factorul X

Toader Mălășincă, functionarul de 62 de ani de la ANAF isi demonstreaza factorul X

Toader Mălășincă (62 de ani) din Craiova a creat un moment aparte. Concurentul sexagenar lucrează ca funcționar ANAF, însă nu a venit să inspecteze emisiunea pe teme discale. A venit să cânte "Mă dusei să trec la olt" (Maria Tănase) și nu s-a oprit la apa mică. Toader Mălășincă va continua cursa X Factor, chiar dacă nu-și va putea aplica niciodată impozitul pe premiul de 200.000 de euro.

Urmărește interpretarea funcționarului ANAF la X Factor

Dumbo - Dan Bittman, varianta karaoke

În sfârșit, Dan Bittman a rămas fără replică după un cover Holograf. Un moderator de karaoke a avut suficient timp la dispoziție să studieze piesa "Dacă noi ne iubim" și să o prezinte ireproșabil în audițiile X Factor. Silviu Laiu (26 de ani), zis "Dumbo" , a venit de la Iași, demonstrând multă prezență de spirit. "Dumbo, Dumbo, ești simpatic", e mesajul lui Bittman, care îl trimite în etapa următoare.

Urmărește interpretarea lui Silviu Laiu la X Factor România

Gianna Pană (18 de ani) din Teleorman își amintește că imita cântăreți în copilărie. Inclusiv Delia a făcut parte din repertoriul ei, cu piesa "Parfum de fericire". Schema i-a reușit probabil în formarea vocii, din moment ce interpretarea "Listen" (Beyonce) a captat cele trei voturile pozitive.

Urmărește interpretarea Cătălinei Brătan la X Factor România

Pe final de emisiune, Cătălina Brătan (17 ani) din Giurgiu a cântat melodia "Something's Got a Hold On Me (Burlesque)" (Christina Aguilera). A făcut față stresului, nimerind într-un moment plin de amuzament pentru Cheloo și Delia. Cele trei DA-uri au acoperire cu atât mai mult.

Claudiu Nergheș (21 de ani) din Cluj-Napoca este student de 10 la Tehnică Dentară. Toată lumea i-a văzut zâmbetul de reclamă, prelucrat în timp și prin grijă maternă atentă. Claudiu a ales piesa "This Is What It Feels Like" (Armin van Buuren) și a reușit să deschidă ușa X Factor.

Ultimul concurent, dar nu cel din urmă este Bogdan Bratiș (17 ani) din Satu Mare. Știe și instrumente, dar mizează pe voce. A interpretat "Apologize" (One Republic), demonstrând că e una dintre vocile cu șansă, care pot spera la trofeul X Factor.

Urmărește interpretarea lui Bogdan Bratiș la X Factor România

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Concerte & turnee

Nibiru se deschide azi; Cine cântă și care e programul festivităților pe 16 iulie

Deschiderea stațiunii Nibiru are loc astăzi, pe 16 iulie. Programul artistic al zilei include concerte Delia și Puya, spectacole de circ, dans și acrobații, artiști stradali și show de artificii. La ceremonia de deschidere vor fi prezenți Selly, Dan Negru și Dumitru Prunariu. Vezi programul complet al zilei.

Publicat

pe

Stațiunea Nibiru
Stațiunea Nibiru │ FOTO: Captură Facebook Selly

Nibiru se deschide oficial astăzi, 16 iulie, la ora 18:00, în Costinești. Publicul se va bucura de un program vast și variat de momente artistice. Delia, Puya și Mario Fresh vor concerta pe Center Stage, unde accesul este gratuit, achitând biletul de 25 de lei care include o băutură. În ziua deschiderii vor avea loc, de asemenea, show-uri acrobatice, spectacole de dans, show-uri aviatice și spectacol de artificii.

Selly: "Este incredibil ce va fi aici"

"Azi noapte au avut loc ultimele repetiții ale show-urilor acrobatice pentru Marea Deschidere. Sute de costume de zeci de mii de euro, un spectacol absolut incredibil regizat de Razvan Ioan Dinca, zeci de toboșari din Columbia, Brazilia și Portugalia sunt pregătite pentru voi. Este incredibil ce va fi aici", a spus Selly într-un mesaj postat online în urmă cu câteva ore.

Nibiru rămâne deschis zilnic, până la finalul lunii august. Ora de acces este 18:00, iar programul general este până la ora 03:00. Pentru festivaluri, concerte și alte evenimente, orele de acces pot fi diferite și sunt afișate în calendarul fiecărui eveniment.

Detalii de acces pentru copii și tineri:

  • Copiii sub 5 ani au acces gratuit.
  • Studenții au acces gratuit. Pentru revendicarea accesului trebuie completat formularul dedicat pe studenti.nibiru.net și încărcată o fotografie cu legitimația sau carnetul de student vizat pentru anul în curs.
  • Tinerii care nu au împlinit 15 ani trebuie să fie însoțiți și supravegheați de un adult pe durata vizitei.

Ce se întâmplă la Marea Deschidere Nibiru:

Center Stage (Scena Centrală)

  • Circus of Wonders
  • Spectacol de dans & acrobații
  • Concerte pregătite de către Delia, Puya și Mario

Momente speciale în ziua deschiderii Nibiru

  • Ceremonia de deschidere: Selly vs. Dan Negru x Dumitru Prunariu
  • Balon cu aer cald, Sumii România
  • Show aviatic: Aeroclubul României
  • Rave party Zoom Mueve to Nibiru
  • Sunset Ceremony – Muzeul Planetelor – Ainjina
  • Show acrobatic, tiroliană și show de artificii
  • Mascote / Caricaturiști / Street artists
  • Acrobații pe sârmă

Experiențe

  • Muzeul Planetelor • Taranterra • Expo reptile
  • Parc de distracții • Proiecție imersivă Mina
  • Hype Play • Skill Games

Day Zero Pre-Party Galaxia Festival /Astral Night (Biletul Galaxia îți oferă acces gratuit la Galaxia Day & Astral Night Party)

  • Lineup: Dirty Nano / Pado Belu / Deny / Ozlemex / Alina Eremia / Jo / ADI

Music Spots

  • Retrograde Party – Odometrie Metrie – DJ Fly
  • Nebula X Party – Eclipse – Sebastian
  • Galaxia Party – Pizza Mafia – Alzaro x Sky Show
  • Rock Days Party – The Bus
  • K-Pop Party – Piațeta Nibiru – Ioni

The Fool

  • Open Mic: MCs Gherghe & Moise

Berăria Nibiru

  • Meteor, Bogdan DLP & DJ: Crisko

Programul pe ore al principalelor atracții la Marea Deschidere Nibiru

18:00

  • Zbor cu balonul cu aer cald cu ridicare de la Muzeul Planetelor
  • Deschiderea Berăriei Nibiru – DJ Crisko

18:45

  • Show aviatic Șoimii României

19:00

  • Concert de pian & voce – Daniel Crețu & Adrian Stănescu

20:00

  • Opening Party – DJ Fly – Domeniile Mitroi
  • The Sky Show – DJ Sebi – Eclipse Bar

20:20

  • Show aviatic Șoimii României

20:25

  • Concert Mario – Center Stage

20:45

  • Dumitru Prunariu × Dan Negru + Răzvan Dincă
  • Latino Drum Show Aainjaa – Muzeul Planetelor

21:00

  • Proiecție interactivă – Peretele Mina
  • Open Mic – MCs Gherghe & Moise

21:30

  • DJ Alzaro – Pizza Mafia

21:40

  • Concert Delia – Center Stage

22:00

  • Galaxia Day 0 Pre-Party – Nibiru Arena

22:30

  • Ozlemek × Pado & Belu – Nibiru Arena
  • The Sky Show – Pizza Mafia

22:40

  • Concert Puya – Center Stage

23:00

  • Bogdan DLP – Berăria Nibiru
  • Street Party cu DJ Ioni – Piațeta Nibiru

00:00

  • Dirty Nano – Alina Eremia, Adi Istrate, Giulia, JO – Nibiru Arena

01:30

  • Deny – Nibiru Arena

Bilet de intrare la Marea Deschidere Nibiru de pe 16 iulie:

  • Ai acces gratuit pe promenadă (fără consumație minimă) dacă ai mers anul ăsta la Beach, Please! sau ai bilet la oricare dintre festivalurile de la Nibiru (Galaxia, Nebula X, K-Pop Days, Rock Days, Stardust, Pong Fest, Retrograde).
  • 25 de lei, achiziționat online (primești în costul biletului un voucher cu care îți poți plăti consumația minimă).
  • 35 de lei, achiziționat la fața locului (primești în costul biletului un voucher cu care îți poți plăti consumația minimă).

*Biletul de 25 de lei online/35 de lei la fața locului oferă acces pe Promenada NIBIRU, însă atracțiile și experiențele cu plată, precum Hype Play sau activitățile din Parcul de Distracții, se achită separat. Accesul poate necesita un bilet dedicat, tokenuri sau plata directă a atracției respective.

*Biletul de 25 de lei online/35 de lei la fața locului oferă acces la concertele și spectacolele organizate pe Center Stage, zonele de entertainment, activările și accesul la restaurantele și cafenelele din Promenadă. Biletul standard luat online înainte de ora 17:00 include și un voucher de 25 de lei pentru băuturi.

Citește în continuare

Muzică nouă

Abuzurile au chip în piesa lui Cojo și Delia, "Nu e despre tine" - AUDIO

Nu e ușor să vorbești despre abuzuri ce li s-au petrecut celor din familie, însă Cojo o face, dând astfel chip unor oameni ce se ascund în spatele unor poziții de putere. Ironic, piesa lui cu Delia se numește "Nu e despre tine", chiar dacă abuzatorul vine aici cu o identitate.

Publicat

pe

Cojo / Delia
Cojo / Delia │ FOTO: Colaj capturi Instagram

Abuzurile lasă urme adânci, care nu se vindecă ușor. Afectați sunt atât cei direct implicați, cât și restul familiei și oamenii apropiați. Cojo are curajul să vorbească despre proprii părinți și să deschidă o rană a lui, dar și a societății în care trăim. Pentru că piesa "Nu e despre tine" pornește de la o traumă personală, dar oferă o pârghie pentru toți cei care au trecut prin experiențe similare.

"Am început să simt că urăsc bărbații de la 5 ani,

Când o auzeam pe mama cum îi povestea lui tata că o hărțuiește șefu

Și vedeam pe fața lui tata cum vrea să meargă să-l omoare

Și mama-i spunea c-o să facă mai rău și că n-o să creadă restul.

Când am auzit prima oară de-o fată care să vorbească public despre abuzatorul ei

Simțeam că prin curajul ei se vindecă și mama

Și când am început să simt cât de sensibil sunt cu nervii

A durat o vreme să-ncep să vorbesc", spune Cojo în versurile sale.

Împreună cu Delia, Cojo pune o lupă acolo unde mulți se feresc să privească. Deschis, vulnerabil, atent la propriile emoții, artistul le oferă o voce celor care au amuțit în fața propriilor frici. Refrenul interpretat de către Delia se simte ca o sabie în mâinile celor care a fost până acum dezarmați. Nu e vorba despre a răspunde cu violență la abuz, ci despre a avea curajul să spui ceea ce simți.

"Nu e despre tine, dacă nu te simți (...)

Nu e despre tine cu noduri în gât

Sper să simți pe pielea ta cum se simte ce-ai făcut", spune Delia pe refren.

Piesa "Nu e despre tine" se regăsește pe albumul "Erupt" al lui Cojo, versiunea Deluxe. Melodia este compusă de Cojo (muzică, versuri), Delia (muzică) și Alina Elena Anghel (versuri). În curând va fi lansat și videoclipul piesei, Cojo anunțând online că a fost deja filmat.

AUDIO: Cojo și Delia - "Nu e despre tine"

Citește în continuare

Concerte & turnee

Flight Festival 2026 - Programul pe scene, zile și ore

Flight Festival 2026 îi aduce la Muzeul Bănățean din Timișoara pe ZAZ, Tinie Tempah, Delia, Theo Rose și Smiley. Programul pe scene, zile și ore a fost dezvăluit de organizatori, weekend-ul 19 - 21 iunie oferind publicului o selecție diversă.

Publicat

pe

Flight Festival 2026
Flight Festival 2026

Un festival multidisciplinar care îmbină muzica, tehnologia, arta și inovația, Flight Festival 2026 va aduce pe scenă artiști internaționali și locali din zone muzicale diverse: electronic, pop, rock, drum & bass. Cea de-a opta ediție se va desfășura în perioada 19 - 21 iunie 2026, la Muzeul Bănățean din Timișoara, tema de anul acesta fiind Endless Flight, "o metaforă a continuității, transformării și expansiunii".

Mai jos puteți consulta programul pe scene, zile și ore. Din lineup fac parte artiști precum Tinie Tempah, Zaz, Delia, Theo Rose, Smiley, Coma, Mihail, Grasu XXL și Guess Who.

Flight Festival 2026 - Programul pe scene, zile și ore

Vineri, 19 iunie

GEORGE ARENA

  • 17:05 — UNDERR (by Kiss FM)
  • 18:00 — Sean Norvis
  • 19:00 — Rareș
  • 20:15 — Theo Rose
  • 21:45 — Smiley
  • 23:15 — Mari Froes

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Queen G
  • 02:30 — Raise

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 20:00 — Andrei G.M. Live
  • 20:30 — Video DJ Sniper
  • 22:30 — Aurik & Pelin
  • 00:30 — Victor Stan
  • 02:00 — B. Mike
  • 03:30 — Not So Common DJ

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — BIA
  • 23:00 — Gabriela Bongo + PVC
  • 00:00 — Unglued + PVC
  • 01:00 — Culture Shock
  • 02:00 — Flava D + PVC
  • 03:00 — IST
  • 04:00 — OMIX

ZBOR

  • 18:05 — Grupul Primul Acord
  • 18:45 — Nicoleta
  • 19:10 — CJ
  • 19:35 — Rule of Three
  • 20:15 — Volga Arm
  • 21:25 — Monokrom
  • 22:35 — Antonia Tufănescu
  • 23:00 — Electric Revival
  • 00:00 — Solomon

Sâmbătă, 20 iunie

GEORGE ARENA

  • 18:00 — The Weekend Band
  • 19:00 — Mihail
  • 20:30 — Coma
  • 22:00 — ZAZ
  • 23:30 — Delia

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Lance
  • 02:00 — Ooshmann
  • 03:30 — Sintea

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 21:00 — DJ Kuky
  • 23:00 — Diana Sar
  • 00:30 — Pappa M
  • 02:30 — Alex Erdodi & Alin Vlăducu

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — DUDU
  • 22:00 — MVST B2B Enevel
  • 23:00 — CK3
  • 00:00 — BKB'
  • 01:00 — Friction
  • 02:30 — Murdock
  • 03:30 — Nexus B2B Deckster + PVC

ZBOR

  • 17:00 — Jellya și Tezeu (CuSubRoților)
  • 18:20 — Aleen M.A
  • 19:00 — Uncovered Faces
  • 19:40 — Mishu
  • 20:20 — CRA
  • 21:30 — Chris Setfree
  • 22:40 — Yvonne
  • 23:50 — Serr

Duminică, 21 iunie

GEORGE ARENA

  • 18:00 — Zo / Made
  • 19:00 — Jurjak
  • 20:30 — Cojo
  • 22:00 — Grasu XXL & Guess Who
  • 23:30 — Tinie Tempah

VIP STAGE (After Party)

  • 00:30 — Leo Gira
  • 02:00 — Andreeas Sam & Eva Marris
  • 03:30 — Gabriel M

WINGS STAGE

  • 18:00 — DJ Shumy
  • 19:00 — Zoleevee
  • 21:00 — Vybe 2 Play
  • 23:00 — Cosmin Tudoran
  • 00:00 — DJ OZ
  • 01:30 — DJ Antenna
  • 03:00 — DJ Pici

MAGNETIC STAGE

  • 21:00 — Scatterbrain
  • 22:30 — Bogdvn B2B Nelu
  • 00:00 — Blocksberg & Memphys
  • 01:00 — Skeptical B2B Simula
  • 02:15 — Kanine
  • 03:15 — Dalla + MC 44

ZBOR

  • 17:20 — Atelierul de Folk Giroc
  • 18:00 — Sonatic
  • 19:10 — RCTZ
  • 20:20 — Kaysi
  • 21:30 — Bulgaruss
  • 23:10 — Asaway
  • 00:20 — Leanu

Prețurile biletelor la Flight Festival 2026:

Biletele pot fi achiziționate online până pe 19 iunie, la ora 14:00.

  • Abonament General 3 zile - 399 lei
  • Bilet de o zi - 179 lei
  • Bilet Under 25 - 329 lei
  • 4 + 1 friends pack - 310 lei
  • VIP Area - 3 Days Access Pass - 599 lei
  • 2 x VIP AREA - 3 DAYS Pack - 499,5 lei
  • 1 Day VIP - 249 lei
  • Upgrade to VIP - 200 lei
Citește în continuare

Trending