Cele mai așteptate concerte în România și recomandăriCele mai importante concerte în Romania în 2019 Mihai Mărgineanu intervievat de InfoMusic (decembrie 2018)Câștigă o invitație dublă la concertul Mihai Mărgineanu - Fum de tavernă - 25 februarie 2019 INFO CONCERT:
Neversea 2019
Ester Peony a câștigat Eurovision România 2019Ester Peony a câștigat Selecția Naţională pentru Eurovision 2019 și va reprezenta România la Tel Aviv INFO CONCERT:
Slayer
INFO CONCERT:
El Carrusel Festival 2019
INFO CONCERT:
Musicalul Queen "We Will Rock You"

Orașul umbre îmbracă arta fotografică în noul clip Alexandrina Hristov - VIDEOCLIP

Alexandrina Hristov a lansat videoclipul piesei Orașul umbre, primul single extras de pe noul album. Ca de obicei, conceptul, textul, muzica și orchestrația sunt creații Alexandrina. Clipul poate fi urmărit pe infomusic.ro
Autograf Alexandrina Hristov pentru InfoMusic

Autograf Alexandrina Hristov pentru InfoMusic

Urmărește-ne pe

Alexandrina Hristov a lansat videoclipul piesei Orașul umbre, primul single extras de pe noul album. Conceptul, textul, muzica și orchestrația sunt creații Alexandrina. Clipul poate fi urmărit mai jos.

Autograf Alexandrina Hristov pentru InfoMusic

Autograf Alexandrina Hristov pentru InfoMusic

Orașul umbre este prima piesă orchestrată de Alexandrina, devenind astfel o creație  integrală a artistei. Pentru videoclip, aceasta a colaborat cu Oltin Dogaru, fost art director la Pinkinetik și actual fotograf la 4p studio advertising.  Rochiile sunt creații ale Nataliei Vasiliev și ale Claudiei Castrase.

Alexandrina Hristov secventa din videoclipul Orasul Umbre

Alexandrina Hristov secventa din videoclipul Orasul Umbre (Foto: www.facebook.com)

Vorbind despre închegarea videoclipului, Alexandrina a mărturisit că spontaneitatea a fost cea care și-a spus, în mare parte, cuvântul. Filmările au durat 5 zile, astfel încât procesul de creație să nu fie constrâns în niciun fel.

Alexandrina Hristov - Orașul Umbre

Următorul album al artistei va fi lansat în primăvara lui 2013. Materialul vine după o pauză de 4 ani de la primul album al Alexandrinei, Om de lut.

Alexandrina Hristov este originară din Republica Moldova, activitatea sa cuprinzând muzica, pictura și poezia. În materie de muzică, Alexandrina compune piese în română, franceză și rusă. Stilul său muzical este greu de definit, împrumutând influențe din jazz, soul și rock contemporan, cu elemente inovatoare la nivelul compoziției și versurilor. În ce privește preferințele muzicale, aceasta ascultă cu plăcere Tori Amos,  Bjork sau Morcheeba.

Versuri Orașul umbre

Tu vorbești cam mult
Eu te ascult cuminte
Cu inima fierbinte
Sau poate friptă
De când orașul a căzut

Va trece timpul
Tu vei înțelege
Și eu voi înțelege
Orașul nostru e distrus
Nu avem unde merge.

A ars orașul nostru viu ars
A ars până la scrum
Vântul a spulberat
Și din ce-a rămas acum

Răsar mugurii din scrum
Răsar roșii ca un asfințit
Cum să zburăm acum
Peste orașul părăsit

Pământul fuge sub picioare
Nu se știe unde
Fuge mai departe

Ne rămân doar umbre
Ne rămân doar umbre
Ne rămân doar umbre
Doar umbre

Azi mă iubești mai mult
Eu te ascult străină
Cu inima pustie
Sau poate vie
De când orașul a murit

În care viață eu am mai fost și asta
Sfânta Mandragora
Tu mai crezi în Crăciunul fericit
S-a spart orașul nostru viu
În mii de fluturi amintiri

Am înțeles târziu
Cum începutul e sfârșit

Răsar mugurii din scrum
Răsar roșii ca un trandafir
Ce îți dorești mai mult de-atât
decât un fir

Subțire fir
Viața ne ține în picioare
Nu se știe unde
Pământul fuge maï departe

Ne rămân doar umbre
Ne rămân doar umbre
Ne rămân doar umbre
Doar umbre

Citește mai multe despre Alexandrina Hristov
Raluca Chirilă este Editor la InfoMusic.ro.
Citește și alte articole ale autorului.
CLOSE
CLOSE
Citește articolul precedent:
Gopo pentru InfoMusic: Povestea The MOOod s-a încheiat. Urmează un nou capitol

După 6 ani solistul trupei The MOOod, Marius Moise zis Gopo a decis să părăsească grupul. Acesta a declarat pentru...

Închide