POZE – Covorul Roșu Premiile Grammy 2012 (credit foto Getty):
Ca în fiecare an, aparițiile pe Covorul Roșu au fost așteptate cu nerăbdare. Nicki Minaj a apărut într-o rochie Versace, nu atât de extravagantă , dar cu trimitere către Biserica Catolică. Criticii de modă au glumit în publicațiile lor, spunând că artista ar trebui ”să ceară iertare pentru păcatele pe care le-a săvârșit...împotriva modei”.
Katy Perry a decis ca la eveniment să adopte un look albastru din cap până-n picioare, astfel că, nu doar rochia sa creată de Elie Saab a fost o nuanță de bleu, ci și părul.
Fergie a fost îmbrăcată cu o rochie semnată Jean Paul Gaultier, a cărei culoare, un portocaliu aprins, se află în contrast cu lenjeria neagră, foarte vizibilă prin rochia transparentă...foarte transparentă...
Membrii Sum 41 au adoptat pentru Premiile Grammy combinația de blugi, tricou și sacou.
Rihanna s-a numărat printre cele mai bine îmbrăcate vedete, cu rochia neagră semnată Armani, cu decolteu în v, care se mula perfect cu trupul artistei.
De la simplitatea Rihannei trecem la rochia lui Lady Gaga, care este un amalgam de gothic – matrix – regină pe care criticii de modă nici nu știu cum să o comenteze.
Festival Boutique aduce show-uri tribut Boney M, Elvis și Amy Winehouse la Grădina Alhambra
Timp de trei seri, între 21 și 23 noiembrie, Grădina Alhambra va deveni scena unor concerte live ce readuc în centrul orașului atmosfera marilor show-uri internaționale. Publicul se va putea bucura de concerte tribut Boney M, Elvis Presley și Amy Winehouse.
Într-un decor care îmbină rafinamentul arhitecturii interbelice cu dinamismul cultural contemporan, "Once upon a time" propune o experiență muzicală completă. Publicul este invitat să redescopere farmecul muzicii live autentice, interpretată de artiști care recreează fidel energia, sound-ul și emoția concertelor originale.
De la strălucirea disco-funk a anilor ’70, la vibrația inconfundabilă a rock’n’roll-ului și profunzimea soul-jazz-ului, Grădina Alhambra se transformă într-un spațiu al pasiunii, al eleganței și al spectacolului care depășește granițele unei simple seri de concert.
Programul Festival Boutique 2025
21 noiembrie | Boney M. Experience by Brad Vee Johnson
Prima seară aduce pe scena Grădinii Alhambra energia inconfundabilă a anilor ’70–’80, prin vocea și carisma lui Brad Vee Johnson, fost solist al trupei legendare Boney M. Publicul va fi purtat într-o călătorie plină de culoare, ritm și bucurie, în care vor răsuna hiturile care au cucerit generații: "Rivers of Babylon", "Daddy Cool", "Sunny", "Rasputin" și "Ma Baker", melodii ce continuă să inspire și astăzi fani din întreaga lume.
Prin show-ul "The Boney M. Experience", Brad Vee Johnson readuce la viață farmecul erei disco, îmbinând energia dansantă a acelei perioade cu muzica soul, jazz și blues.
Prețurile biletelor:
Alhambra Experience (Experiență pt. 2 persoane) - Early Bird - 700,00 lei
VIP (masa in fata scenei) - Early bird - 150,00 lei
Categoria 1 (masa la balcon) - Early bird - 110,00 lei
Categoria 2 (loc in picioare) - Early Bird - 80,00 lei
22 noiembrie | A Vision of Elvis On Tour – The King is Back
A doua seară a festivalului este dedicată legendarului Elvis Presley, printr-un spectacol tribut de excepție susținut de Rob Kingsley, câștigătorul National Tribute Music Awards pentru "Official Elvis Show" și "No.1 Male Tribute Artist. Considerat cel mai autentic tribut Elvis din lume, show-ul A Vision of Elvis aduce la București energia și spectacolul care au consacrat "regele" pe marile scene internaționale.
După o serie de reprezentații sold-out în Europa și SUA, Rob Kingsley aduce la Grădina Alhambra o experiență vizuală complexă, care recreează atmosfera concertelor originale, de la costumele emblematice până la interpretarea vocală impecabilă și scenografia impresionantă.
Prețurile biletelor:
Alhambra Experience - 700,00 lei
VIP (masa in fata scenei) - 150,00 lei
Cat 1 (masa la balcon) - 110,00 lei
Cat 2 (loc in picioare) - 80,00 lei
23 noiembrie | Amy Winehouse Tribute – Back to Black cu Ana Maria Alexie & Sorin Zlat
Festivalul se încheie cu un tribut dedicat uneia dintre cele mai puternice și autentice voci ale muzicii modern; Amy Winehouse. Ana Maria Alexie, acompaniată de Sorin Zlat Quartet,
aduce pe scena Grădinii Alhambra un concert rafinat, încărcat de emoție și sensibilitate, ce reinterpretează cu finețe spiritul și intensitatea artistei britanice.
Piese precum "Rehab", "Valerie" sau "Back to Black" prind viață într-o formulă artistică ce îmbină forța vocală cu rafinamentul improvizației jazz. Fiecare notă devine o amintire, fiecare moment devine un omagiu adus unei artiste care a redefinit emoția în muzică.
În decorul spectaculos al Grădinii Alhambra, una dintre cele mai frumoase clădiri istorice din centrul Bucureștiului, această seară închide festivalul într-o notă profundă, sinceră și memorabilă.
Prețurile biletelor:
Alhambra Experience (Experiență pt. 2 persoane) - Early Bird - 700,00 lei
VIP (masă în fața scenei) - Early bird - 150,00 lei
Categoria 1 (masa la balcon) - Early bird - 110,00 lei
Categoria 2 (loc in picioare) - Early Bird - 80,00 lei
Toate concertele vor avea loc la Grădina Alhambra, pe Strada Constantin Mille nr. 13, începând cu ora 19:00.
Adele își face debutul actoricesc într-un film regizat de Tom Ford
Chiar dacă a pus momentan muzica pe pauză, Adele își explorează creativitatea într-o altă manieră. Artista a acceptat primul său rol într-o adaptare după Anne Rice, regizată de Tom Ford, cunoscut mai ales din ipostaza de designer vestimentar.
Tom Ford va regiza, va produce și va scrie scenariul pentru "Cry to Heaven", un film inspirat de romanul cu același nume scris de Anne Rice. Povestea este plasată în Italia secolului al XVIII-lea, în lumea castraților - băieți mutilați pentru a-și păstra vocea angelică și a cânta în operele vremii. Romanul urmărește destinul lui Tonio Treschi, un tânăr venețian nobil, frumos și inteligent, care trăiește o viață privilegiată până când este trădat de propria familie. Într-un act crud de răzbunare, este castrat, pierzându-și nu doar vocea bărbătească, ci și identitatea.
După această traumă, Tonio este luat sub aripa maestrului Guido Maffeo, un fost castrat devenit profesor de muzică, care îl transformă într-un cântăreț excepțional. Deși Tonio atinge gloria în lumea operei, romanul explorează lupta sa interioară dintre dorință, furie și nevoia de a-și revendica libertatea și demnitatea.
Adele va juca în film alături de Nicholas Hoult, Aaron Taylor-Johnson, Ciarán Hinds, George MacKay, Mark Strong, Colin Firth, Paul Bettany, Owen Cooper, Daniel Quinn-Toye, Hunter Schafer, Josephine Thiesen, Thandiwe Newton, Theodore Pellerin, Daryl McCormack, Cassian Bilton, Hauk Hannenmann și Lux Pascal.
"Cry to Heaven" se află în prezent în stadiul de preproducție la Londra și Roma, iar filmările principale vor începe în ianuarie. Filmul este așteptat să fie lansat în toamna anului 2026. Ford autofinanțează filmul și intenționează să găsească un cumpărător după finalizarea producției.
Tom Ford și-a lansat brandul de modă omonim după ce a fost director de creație la Gucci și Yves Saint Laurent. Debutul regizoral l-a făcut în 2009 cu filmul "A Single Man", care a fost nominalizat la Oscar. În 2016, a rezigat "Nocturnal Animals", care a câștigat marele premiu al juriului la Veneția și a obținut o nominalizare la Oscar la categoria "Cel mai bun actor în rol secundar" pentru Michael Shannon.
În ceea ce o privește pe Adele, ea a anunțat în septembrie 2024 că va lua o pauză semnificativă de la aparițiile live, după încheierea ultimelor reprezentații ale rezidenței sale din Las Vegas. Cel mai proaspăt album lansat de artista este "30", un material care s-a bucurat de succes critic și comercial. A debutat pe locul 1 în peste 30 de țări, inclusiv SUA, Marea Britanie, Canada și Australia și a marcat revenirea ei după o pauză de șase ani.
Foo Fighters lansează piesa “Asking for a Friend”, cu ton mai întunecat
Foo Fighters deschid un nou capitol în istoria lor cu lansarea piesei “Asking for a Friend” – o compoziție intensă, cu un ton mai întunecat și o energie explozivă, în stilul clasic al trupei conduse de Dave Grohl. Odată cu noul single, formația a confirmat și un turneu nord-american de amploare, programat între 4 august și 26 septembrie 2026.
“Asking for a Friend” vine după succesul piesei “Today’s Song” și marchează o revenire în forță la sunetul brut, încărcat de emoție și riffuri grele. Melodia pornește lent, cu o atmosferă ca de film, pentru ca apoi să explodeze într-un refren plin de neliniște și intensitate: „What is real? I’m asking for a friend…”. Finalul abrupt, dominat de vocea sfâșiată a lui Grohl și de un crescendo instrumental spectaculos, aduce aminte de perioada de aur a Foo Fighters, dar cu o maturitate nouă în expresie.
Într-un mesaj publicat pe rețelele trupei, Dave Grohl a vorbit despre inspirația din spatele piesei și despre noul drum pe care Foo Fighters îl urmează:
„‘Asking for a Friend’ este o melodie pentru cei care au așteptat răbdători în frig, bazându-se doar pe speranță și credință, căutând dovada că soarele va răsări din nou. Este doar una dintre multele piese care urmează.” Grohl a povestit și despre prietenia sa de lungă durată cu Josh Homme, liderul Queens of the Stone Age: „În 1992, l-am văzut prima oară pe Josh cântând cu Kyuss. De atunci, am împărțit unele dintre cele mai frumoase momente muzicale ale vieții mele. E o bucurie uriașă să împărțim din nou scena.”
După o perioadă de schimbări, inclusiv plecarea toboșarului Josh Freese și venirea lui Ilan Rubin (Nine Inch Nails), trupa pare să fi redescoperit o nouă energie. Foo Fighters au revenit recent pe scenă cu o serie de concerte-surpriză și un EP live caritabil, iar “Asking for a Friend” confirmă că formația e pregătită să intre într-o nouă etapă creativă.
Turneul nord-american Foo Fighters din 2026 va fi primul din ultimii doi ani în care Foo Fighters cântă în stadioane, după seria de concerte “Everything or Nothing At All” care a epuizat arene din toată lumea. Cu “Asking for a Friend”, Dave Grohl, Pat Smear, Nate Mendel, Chris Shiflett, Rami Jaffee și Ilan Rubin oferă fanilor o doză de rock autentic, între melancolie și catharsis — o promisiune că soarele chiar a început să răsară din nou pentru Foo Fighters.