Urmărește-ne în Social Media

Toate stirile

Radiohead întră în studioul de înregistrări!

Publicat

pe

Radiohead
Radiohead

Thom York de la Radiohead a dezvăluit că trupa se pregătește să intre în studioul din Oxford pentru a lucra la un nou material discografic începând cu luna decembrie.

Grupul are deja o piesă nouă, parțial lucrată, pe care York a numit-o ”Come To Your Senses”.

Radiohead

”Piesa are esența de care avem nevoie. Mai sunt câteva ca ea. Ar fi minunat dacă le-am avea gata pentru anul viitor. Nu știu cum le vom lansa...dar nu mă gândesc acum la asta prea mult”, declară Thom York într-un interviu pentru revista Rolling Stone.

Solistul a mai precizat că au avut puține concerte anul acesta deoarece bateristul, Clive Deamer, a fost plecat cu Portishead.

Pe de altă parte, Radiohead va porni în turneu în 2012, relatează revista Rolling Stone.

 

Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!

Albume noi

Thom Yorke ar putea lansa un nou album solo în 2026

Thom Yorke ar urma să lanseze un nou album solo până la finalul lui 2026, potrivit unei declarații făcute de colegul său din Radiohead, Ed O’Brien, într-un interviu acordat lui Kyle Meredith. Informația nu vine încă printr-un anunț oficial din partea lui Yorke, dar marchează primul indiciu clar că solistul pregătește un material nou, la șapte ani după Anima, apărut în 2019.

Publicat

pe

Thom Yorke, vocalistul Radiohead
Thom Yorke, vocalistul Radiohead │ FOTO: Captură YouTube Radiohead / Live in Berlin

Ed O'Brien (Edward John O'Brien, născut pe 15 aprilie 1968) este un muzician englez, cunoscut în principal ca fiind unul dintre cei trei chitariști ai trupei rock Radiohead. Ed este responsabil pentru atmosfera și „peisajele sonore” specifice trupei, folosind o gamă vastă de pedale de efecte, unități de sustain și EBow pentru a crea sunete ambientale.

O’Brien a vorbit recent despre felul în care proiectele individuale ale membrilor Radiohead coexistă cu activitatea trupei, descriind formația drept „nava mamă”, în timp ce restul inițiativelor rămân „sateliți” în jurul ei. În acest context, el a spus că Thom Yorke are „un album solo care va apărea mai târziu în cursul anului”, sugerând că 2026 va fi împărțit între activitățile solo ale membrilor și planurile de revenire live ale trupei din 2027.

Dacă informația se confirmă, viitorul disc va fi al patrulea album solo semnat de Thom Yorke, după The Eraser din 2006, Tomorrow’s Modern Boxes din 2014 și Anima din 2019. Între timp, artistul nu a stat deloc pe loc: a compus coloana sonoră pentru filmul Confidenza, a lansat trei albume alături de The Smile și a colaborat cu Mark Pritchard pentru Tall Tales, material apărut în mai 2025.

Declarația lui Ed O’Brien vine într-o perioadă aglomerată pentru universul Radiohead. Chitaristul își va lansa propriul album, Blue Morpho, pe 22 mai 2026, prin Transgressive Records, iar în paralel a confirmat recent și planurile Radiohead de a relua turneele începând cu 2027. Potrivit lui, trupa vrea să meargă înainte cu un program limitat, de câte 20 de concerte pe an, fiecare an fiind dedicat unui alt continent, tocmai pentru a evita senzația de rutină și pentru a păstra intensitatea fiecărui show.

Asta înseamnă că 2026 pare să fie anul proiectelor paralele pentru membrii Radiohead, în timp ce 2027 se conturează deja ca momentul în care trupa va reveni în format complet pe scenă.

Citește în continuare

Muzică și film

O melodie Iron Maiden face senzaţie în noul film horror 28 Years Later: Bone Temple

Am avut ocazia să văd în avanpremieră filmul "28 Years Later: Bone Temple" şi am remarcat din nou acustica sa, ca element definitoriu. De această dată fără sunete stresante, ci cu o coloană sonoră de nota 10, pe care străluceşte Iron Maiden.

Publicat

pe

Ralph Fiennes in 28 Years Later: Bone Temple
Ralph Fiennes in 28 Years Later: Bone Temple │ FOTO: Sony Pictures www.imdb.com

Alegerea vine la fix, în câteva luni vedem Iron Maiden la Bucureşti, iar Ralph Fiennes străluceşte într-o scenă în care "The Number of the Beast" primeşte echivalentul unui videoclip cu buget uriaş. O să încerc că în acest articol să nu dau spoilere, oricât de tentant ar părea. Dacă vi se pare cunoscut numele artistei islandeze care s-a ocupat de soundtrack, Hildur Guðnadóttir, ei bine ea s-a ocupat de "Joker" şi "Chernobyl". Şi nu oricând, ci în acelaşi an!

Pe coloana sonoră a noului "28 Years Later" se află şi Radiohead, cu "Everything In Its Right Place", tot cu Ralph Fiennes în prim plan. Avem şi ceva Duran Duran, plus un clasic, "În The House - În a Hearbeat", tema iconică a lui John Murphy din "28 Days Later", care închide cercul acestei serii de filme cu zombii.

"Bone Temple" se axează pe povestea lui Jimmy şi a grupării sale de netrebnici, care cutreieră lumea post-apocaliptica făcând numai probleme. Jack O'Connell este liderul grupului, Jimmy Crystal, bifând pentru a doua oară într-un an un villain perfect itr-un film de groază. El a fost şi liderul vampirilor din "Sinners", unde l-am văzut cântând şi dansând. Ceea ce face puţin şi aici...

Culmea e că pot recomanda "Bone Temple" metaliştilor, celor care preferă filmele gory, neconvenţionale spre punk, cu un filigran de umanitate strecurat în dezumanizare. Partea cu zombii e doar 3%... Filmul e acum la cinema peste tot şi premiera e pe 16 ianuarie. Şi pentru că nu pot să mă abţin, avem un cameo URIAS spre final de film, care merită de unul singur preţul biletului.

Citește în continuare

Trending